

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kreikkalaista rajavartijaa ammuttiin Turkin vastaisella rajalla – ampuja todennäköisesti ihmissalakuljettaja
Kreikkalainen rajavartija haavoittui jouduttuaan ammutuksi Turkin vastaisella rajalla. Ampuja oli todennäköisesti ihmissalakuljettaja, joka yritti estää kreikkalaisia rajavartijoita pysäyttämästä laittomia maahantulijoita. Rajavartijoiden työ on yhä vaarallisempaa kaikkialla Euroopan rajoilla.
Kreikkalainen rajavartija haavoittui vatsaan jouduttuaan ammutuksi Turkin vastaisella rajalla, kertoo uutistoimisto Reuters. Laukaukset ammuttiin Turkin puolelta rajaa kreikkalaisten rajavartijoiden yrittäessä estää laittomasti maahan pyrkiviä tulijoita pääsemästä Kreikan maaperälle.
Ampuminen tapahtui lauantai-iltana Evros-rajajoella. Partiokierroksella olleet kreikkalaiset rajavartijat huomasivat Turkin puolella jokea toistakymmentä siirtolaista, jotka näyttivät valmistautuvan ylittämään joen laittomasti.
Useita laukauksia Turkin puolelta rajaa
Rajavartijat ryhmittyivät joen varrelle estämään ylityksen, jolloin heitä kohti ammuttiin kolme tai neljä laukausta Turkin puolelta jokea. Yksi luodeista osui 56-vuotiaan rajavartijan vatsaan luotiliivistä huolimatta.
Kreikkalainen Kathimerini-lehti raportoi, että tulituksessa haavoittunut 56-vuotias rajavartija toipuu sairaalassa leikkauksen jälkeen. Hänen tilansa on vakaa, mutta lääkärit jättivät luodin hänen sisälleen, koska sen poistaminen olisi voinut aiheuttaa komplikaatioita.
Ampuja todennäköisesti ihmissalakuljettaja
Ampuja tai hänen motiivinsa ei ole tiedossa. Poliisi tutkii tapausta. Todennäköisimpinä pidetään sitä, että ampuja oli ihmissalakuljettaja, joka yritti estää kreikkalaisia rajavartijoita pysäyttämästä laittomia maahantulijoita. Tätä perustellaan muun muassa sillä, että laukaukset tulivat pistoolista eivätkä Turkin armeijan käyttämästä sotilaskivääristä.
Alkuvuodesta 2020 Kreikan ja Turkin rajalla oli laajoja väkivaltaisuuksia, kun Turkin viranomaiset ohjasivat siirtolaisia Kreikan rajalle ja yllyttivät näitä yrittämään rajan yli väkivalloin. Tilanne rauhoittui, kun EU suostui maksamaan Turkille lisää rahaa vastineeksi siirtolaisten pitämisestä poissa Kreikan rajalta. Kreikkalaisten rajavartijoiden mukaan rajalla on ollut pitkään rauhallista ennen tätä ampumista.
Puolalainen rajavartija puukotettiin kuoliaaksi
Turkin toimintaa vuonna 2020 voidaan pitää hybridioperaationa ja välineellistettynä maahantulona. Vastaavan lainen hybridioperaatio on ollut käynnissä Puolan ja Valko-Venäjän välisellä rajalla jo kesästä 2021 alkaen.
Kesäkuun alussa puolalainen sotilas kuoli jouduttuaan puukotetuksi. Laitonta maahantuloa yrittänyt henkilö puukotti sotilasta rintaan raja-aidan tankojen välistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Evros välineellistetty maahantulo rajavartijat hybridioperaatio ihmissalakuljettajat Valko-Venäjä laiton siirtolaisuus EU:n rajavalvonta Puola Turkki Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kreikka kiistää laittomasti maahan pyrkijöiden pakkopalautukset: ”Suojelemme vastakin Euroopan ulkorajoja”

Siirtolaispaine kestämätön, lisäkeinoja ehdottavat nyt yhdessä Suomi, Bulgaria, Tšekki, Tanska, Viro, Kreikka, Italia, Kypros, Latvia, Liettua, Malta, Alankomaat, Itävalta, Puola ja Romania

Perussuomalaiset: Tärkeintä on aina itsenäisyyden turvaaminen ja kansallisen turvallisuuden varmistaminen

Alankomaiden turvapaikkapolitiikkaan tiedossa rajuja muutoksia: Hakemuksia rajoitetaan, ilman oleskelulupaa olevat karkotetaan tarvittaessa voimakeinoin
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.