

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kreikkalaista rajavartijaa ammuttiin Turkin vastaisella rajalla – ampuja todennäköisesti ihmissalakuljettaja
Kreikkalainen rajavartija haavoittui jouduttuaan ammutuksi Turkin vastaisella rajalla. Ampuja oli todennäköisesti ihmissalakuljettaja, joka yritti estää kreikkalaisia rajavartijoita pysäyttämästä laittomia maahantulijoita. Rajavartijoiden työ on yhä vaarallisempaa kaikkialla Euroopan rajoilla.
Kreikkalainen rajavartija haavoittui vatsaan jouduttuaan ammutuksi Turkin vastaisella rajalla, kertoo uutistoimisto Reuters. Laukaukset ammuttiin Turkin puolelta rajaa kreikkalaisten rajavartijoiden yrittäessä estää laittomasti maahan pyrkiviä tulijoita pääsemästä Kreikan maaperälle.
Ampuminen tapahtui lauantai-iltana Evros-rajajoella. Partiokierroksella olleet kreikkalaiset rajavartijat huomasivat Turkin puolella jokea toistakymmentä siirtolaista, jotka näyttivät valmistautuvan ylittämään joen laittomasti.
Useita laukauksia Turkin puolelta rajaa
Rajavartijat ryhmittyivät joen varrelle estämään ylityksen, jolloin heitä kohti ammuttiin kolme tai neljä laukausta Turkin puolelta jokea. Yksi luodeista osui 56-vuotiaan rajavartijan vatsaan luotiliivistä huolimatta.
Kreikkalainen Kathimerini-lehti raportoi, että tulituksessa haavoittunut 56-vuotias rajavartija toipuu sairaalassa leikkauksen jälkeen. Hänen tilansa on vakaa, mutta lääkärit jättivät luodin hänen sisälleen, koska sen poistaminen olisi voinut aiheuttaa komplikaatioita.
Ampuja todennäköisesti ihmissalakuljettaja
Ampuja tai hänen motiivinsa ei ole tiedossa. Poliisi tutkii tapausta. Todennäköisimpinä pidetään sitä, että ampuja oli ihmissalakuljettaja, joka yritti estää kreikkalaisia rajavartijoita pysäyttämästä laittomia maahantulijoita. Tätä perustellaan muun muassa sillä, että laukaukset tulivat pistoolista eivätkä Turkin armeijan käyttämästä sotilaskivääristä.
Alkuvuodesta 2020 Kreikan ja Turkin rajalla oli laajoja väkivaltaisuuksia, kun Turkin viranomaiset ohjasivat siirtolaisia Kreikan rajalle ja yllyttivät näitä yrittämään rajan yli väkivalloin. Tilanne rauhoittui, kun EU suostui maksamaan Turkille lisää rahaa vastineeksi siirtolaisten pitämisestä poissa Kreikan rajalta. Kreikkalaisten rajavartijoiden mukaan rajalla on ollut pitkään rauhallista ennen tätä ampumista.
Puolalainen rajavartija puukotettiin kuoliaaksi
Turkin toimintaa vuonna 2020 voidaan pitää hybridioperaationa ja välineellistettynä maahantulona. Vastaavan lainen hybridioperaatio on ollut käynnissä Puolan ja Valko-Venäjän välisellä rajalla jo kesästä 2021 alkaen.
Kesäkuun alussa puolalainen sotilas kuoli jouduttuaan puukotetuksi. Laitonta maahantuloa yrittänyt henkilö puukotti sotilasta rintaan raja-aidan tankojen välistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Evros välineellistetty maahantulo rajavartijat hybridioperaatio ihmissalakuljettajat Valko-Venäjä laiton siirtolaisuus EU:n rajavalvonta Puola Turkki Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kreikka kiistää laittomasti maahan pyrkijöiden pakkopalautukset: ”Suojelemme vastakin Euroopan ulkorajoja”

Siirtolaispaine kestämätön, lisäkeinoja ehdottavat nyt yhdessä Suomi, Bulgaria, Tšekki, Tanska, Viro, Kreikka, Italia, Kypros, Latvia, Liettua, Malta, Alankomaat, Itävalta, Puola ja Romania

Perussuomalaiset: Tärkeintä on aina itsenäisyyden turvaaminen ja kansallisen turvallisuuden varmistaminen

Alankomaiden turvapaikkapolitiikkaan tiedossa rajuja muutoksia: Hakemuksia rajoitetaan, ilman oleskelulupaa olevat karkotetaan tarvittaessa voimakeinoin
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













