
Kuten suuressaa maailmassa sanotaan:”Go woke go broke” – Piilaakson yhtiöitä rahoittanut suuri monikansallinen woke-pankki rommasi nurin
Usein kuultu ”Go woke go broke” tarkoittaa vapaasti käännettynä ”Aloita wokettaminen, koe konkurssi”. Sanonta muuttui todeksi Yhdysvaltojen 16. suurimman pankin Silicon Valley Bank kaaduttua viime viikolla. Piilaakson innovaatiosektorin rahoittaja tunnettiin myös woke-henkisyydestään. Pankin riskienhallinnan johtajasta tuli kansainvälisesti näkyvä woke-sankari samoihin aikoihin kun hänen firmansa kulki kohti tuhoa, ja asiakkaat menettivät säästönsä. Amerikkalaisen Home Depot -firman perustaja Bernie Marcus arvelee woken olevan osasyy pankin epäonnistumiseen. Hänen mielestään woke ja yhteiskuntavastuu veivät huomiota yrityksen tavanomaiselta johtamiselta. Finanssisektori elää tällä hetkellä jännityksessä siitä, onko SVB:n tapaus vasta alkusoittoa suuremmalle kriisille.
Korkotasojen nousu moukaroi pankkisektoria ympäri maailmaa. Piilaakson startupeja rahoittanut, Yhdysvaltojen 16. suurin pankki Silicon Valley Bank (SVB) ajautui viime viikolla konkurssiin. Tapauksesta tekee erikoisen se, että vielä lopun aikoina yhtiön riskienhallinnan päällikkö oli kunnostautunut woke-agendojen parissa. Diversiteetti ja inklusiivisuus eivät kuitenkaan antaneet suojaa tavanomaisilta taloudellisilta ongelmilta.
New York Post -lehti avaa monikansallisen yhtiön eriskummallisia woke-hankkeita kriisin aattona. Ison-Britannian jaoston riskienhallinnan johtotehtävissä toiminut Jay Ersapah oli mm. puuhastellut ”LGBTQ+-ohjelmia”, ”turvallisia tiloja” ja työpajoja ”kaapista ulos tulemisen tarinoille”. Samaan aikaan yhtiö kulki kohti tuhoaan.
Jay Ersapah oli ajamassa firmaan ensimmäistä, kuukauden mittaista pride-kampanjaa. Hänen johdollaan perustettiin myös blogi sateenkaarinuorten mielenterveysasioille, joilla ei kuitenkaan ollut suoraa kytköstä yrityksen ydintoimintaan.
”Sanonta ’et voi olla asioita, joita et voi nähdä’ vetoaa minuun”, Ersapah sanoi firman nettisivuilla. ”Kun vartuin aikuiseksi, minulle ei ollut esikuvia, sillä olen queer-persoona, värillinen ja ensimmäisen sukupolven maahanmuuttaja työväenluokkaisesta perheestä”.
Ersapahin intoilu pankkinsa Euroopan puolen LGBTQIA+ -henkilöstöresurssien ryhmän johdossa huomattiin laajasti. Hänet nimettiin pankkinsa ”erinomainen LGBT+ -roolimalli 2022” -listalle. Yhtiö levitti listaa työntekijöilleen vain neljä kuukautta ennen kuin viranomaiset lopulta sulkivat pankin maksukyvyttömyysongelmien takia.
Woke ja yhteiskuntavastuu veivät huomiota yrityksen tavanomaiselta johtamiselta.
Riskienhallintajohtaja hääräsi myös ”monimuotoisten roolimallien” hankkeen johtajana sekä mentoroi vapaaehtoisesti maahanmuuttajataustaisille johtajille suunnatussa verkostossa. Ersapahin ulosannin perusteella sai helposti kuvan, että vähemmistöaktivismi oli hänelle varsinaista taloudellisten riskien hoitamista suurempi huolenaihe ja intohimo:
”Minulla on etuoikeus olla mukana LGBTQ+ -henkilöstöresurssien ryhmän johdossa ja jakaa tietoutta queer-kokemuksista, verkostoitua kansalaisjärjestöjen kanssa ja ennen kaikkea luoda yhteisöllisyyttä sateenkaari-ihmisten ja heidän liittolaistensa kesken.”
Ersapahia ei tavoitettu antamaan kommenttia tapaukseen. Viime viikon perjantaina Kalifornian finanssivalvontaa suorittava viranomainen sulki pankin kuultuaan, että 21 miljardin velkakirjamyynneistä oli koitunut lähes kahden miljardin dollarin tappiot. Yleinen korkotasojen nousu sekä teknologiasektorin hyytyminen ovat vaikeuttaneet yhtiön liiketoiminta-asemaa.
”Harmittaa niiden ihmisten puolesta, jotka menettävät kaikki rahansa tämän woke-pankin takia”
Loppuviikosta amerikkalaisen Home Depot -firman perustaja Bernie Marcus kommentoi Fox Newsille, että kenties yhtiön woke-keskeisyys oli yksi syistä, jotka johtivat firman tuhoon.
”Harmittaa niiden ihmisten puolesta, jotka menettävät kaikki rahansa tämän woke-pankin takia. Ja siis, oli vielä ikävämpää kuulla, että pankin johto myi osakkeitaan ennen konkurssia. — Kukaties oikeuslaitos lähtee heidän peräänsä? Se on woke-firma, joten ehkä ei. He varmaan pääsevät pälkähästä.”
Pitkän linjan bisnesmies moitti myös Bidenin hallintoa, joka on yllyttänyt yrityksiä puuhastelemaan yhteiskuntavastuun parissa ja laiminlyömään perinteiset taloudelliset haasteet.
”Tällaisia pankkeja johdetaan huonosti, koska jokaisen huomio on diversiteetissä ja kaikissa noissa woke-jutuissa, eikä siinä tärkeimmässä, eli omistajien intresseissä.”, Marcus sanoi. Hänen mukaansa sosiaalipolitiikka ei kuulu pankin tehtäviin. Varsinkaan nyt mistään wokesta ei ole apua korvaamaan ihmisille heidän menetettyjä säästöjään.
SVB:n kaatuminen ei ole merkityksetön yksittäistapaus, vaan pelottava esimerkki koko pankkisektorille. Tällä hetkellä finanssimaailmassa pelätään, että tulipalo leviää laajemmalle sekä oikeiden tappioiden että myös paniikkireaktion myötä. Toiset myös näkevät, että suuren ja harvinaislaatuisen innovaatiorahoittajan kaatuminen merkitsee aikakauden loppua, innovaatioiden ja Piilaakson romahdusta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Olutbrändi Bud Light ryhtyi wokettamaan: Emoyhtiön osake rommasi, tuohtuneet asiakkaat vaihtoivat toiseen kaljamerkkiin

Olutbrändi Bud Lightin woke-tuska pahenee: Amerikkalaisten entinen suosikkikalja ei enää mene kaupaksi edes alennusmyynnissä

Wokettaminen ei kannata: Halpahalliketjulle miljarditappiot Pride-tuotteiden takia USA:ssa

Kansainvälinen bisneskäsikirja varoittaa wokesta – yritysten on päätettävä, irtisanotaanko taitava työntekijä jos hän ajattelee väärin
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.














