

TWITTER, Vantaan demarit
Kuvaepisodi jatkuu – SDP höynäytti median toistamaan puolueen rajua spinnausta – ja humpuuki meni sellaisenaan läpi
SDP:n järjestöpäällikkö höynäytti mediaa, ja humpuuki meni sellaisenaan läpi.
Tästä kaikki alkoi: Julkkisravintoloitsija Henri Alén jakoi kuvan, joka kuvasti melkoista väentungosta ja typötyhjää ravintolaterassia. Kuva ilmensi kouriintuntuvalla tavalla ravintola-alan ahdinkoa, joka ottaa vastaan poliitikojen tekemien päätösten iskut. Taustalla on käynnissä SDP:n toritilaisuus, jossa pääministeri Sanna Marin (sdp.) papattaa menemään. Ja kohuhan siitä syntyi.
Yhdessä kuvassa ajan henki. Vaalitilaisuus ja ravintolan terassi.kiitos että huolehditte. pic.twitter.com/4MXhGan6mP
— Henri Alen (@HenriAlen) October 10, 2020
Missä poliittinen kohu, siellä damage control, eli vapaasti suomennettuna poliittisten kohujen korjausyksikkö. Tällä kertaa toimeen kiirehti SDP:n järjestöpäällikkö Jenny Suominen, joka yritti paikkailla: ”Kuvakulma antaa väärän käsityksen tapahtumasta. Viranomaisten kanssa suunniteltu tapahtuma toteutettiin turvallisesti. Tässä kuva toisesta kuvakulmasta Tikkurilasta. ”
Päällisin puolin Suomisen kuvassa asiat näyttävät olevan kohtalaisessa kuosissa. Ihmisiä on harvakseltaan, maskeja löytyy, tungos ei näytä kovin pahalta.
Asiassa on pieni ongelma.
SDP:n lähettämä kuva on aivan eri tilanteesta. Kuvassa ei ole esiintyjänä pääministeri vaan suomalainen laulaja Kanerva. Ylemmässä kuvassa laulaja näkyy selkäpuolelta, Vantaan demarien julkaisemassa kuvassa edestä:
Vantaan demarit julkaisi myös kuvia tilanteesta, jossa Marin oli puhumassa. Turvaväleistä ei ole tietoakaan:
Kuten kuvasta näkyy, kyse ei ollut mistään perspektiiviharhasta.
Mediat toistivat virheellisen spinnauksen
Mitä SDP:n järjestöpäällikkö twiittasikaan ravintoloitsijan kuvasta.. ”Kuvakulma antaa väärän käsityksen tapahtumasta”.
Ei antanut.
Hän antoi itse väärän käsityksen tapahtumasta.
Ja tämä löpinä meni läpi useissa medioissa.
Ilta-Sanomat toisti Suomisen viestiä: ”Meidän toiminnanjohtajan ottamassa toisessa kuvassa näkyy, että ihmiset seisovat turvavälein ja suurimmalla osalla on maskit kasvoilla. Henri Alénin jakaman kuvan perspektiivi on sellainen, että näyttää siltä, että ihmiset seisovat aivan vierekkäin, Suominen sanoo.”
Maikkari toisti myös Suomisen spinnauksen: ”Kuva, mikä netissä leviää, on sellainen, että siinä on perspektiivi aivan vääristynyt. Se näyttää siltä, että ihmiset ovat aivan läjässä. Kuva, joka netissä kiertää, ei vastaa todellisuutta paikan päältä, Suominen sanoo.”, MTV kirjoitti.
Eri mediat (ainakin Yle, MTV, IL) julkaisivat lisäksi SDP:n järjestöpäällikkö Suomisen lähettämän kuvan, ja luovuttivat näin tehdessään hänelle käytännössä journalistisen päätösvallan sen kertomisesta, mitä paikalla tapahtui. Tämä on erikoista, koska Suominen ei ensinnäkään ollut tilaisuudessa paikalla. Ja toisekseen journalismin periaatteisiin pitäisi edelleen kuulua ajatus siitä, että poliitikot eivät tuota medioille uutissisältöä. Mediat tekevät sen itse.
Lopputulos on surkea. SDP huijasi mediaa oikein kunnolla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
















