Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Lakivaliokunnan perussuomalaiset iloitsevat rikosuhrimaksujen korottamisesta – ”Tärkeämpää on parantaa uhrin kuin tekijän asemaa”

28.02.2025 |11:58

Keskiviikkona lähetekeskusteluun saapui hallituksen esitys rikosuhrimaksulain muuttamisesta. Esityksessä ehdotetaan korotettavaksi rikosuhrimaksun määrää 50 prosentilla. Lakivaliokunnan perussuomalaiset Pekka Aittakumpu, Juho Eerola, Rami Lehtinen ja Joakim Vigelius ottivat esityksen vastaan tyytyväisinä.

Rikosuhrimaksulla kustannetaan rikosten uhrien tukipalveluita. Lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola pitää oikeudenmukaisena, että rikolliset maksavat jatkossa enemmän tukipalveluiden rahoituksesta.

– Tähän mennessä rikolliset ovat osallistuneet tukipalveluiden rahoitukseen liian vähän. Tukipalveluiden rahoitus on ollut osittain riippuvainen valtion budjetista. Jatkossa veronmaksajien osuus pienenee ja rikoksen tekijän kasvaa.

Tärkeää työtä rikosten uhrien hyväksi

Kansanedustaja Pekka Aittakumpu nostaa esille, että rikosuhrimaksulla tuetaan rikosuhripäivystys RIKUa ja Nollalinjaa.

– RIKU ja Nollalinja tekevät tärkeää työtä rikosten uhrien kanssa. Nollalinjan puhelinlinjojen aukioloaikoja on jouduttu vähentämään rahoitukseen liittyvistä syistä, vaikka asiakasmäärät ovat kasvaneet. Muutos lisää rahoitusta ja parantaa näin uhrien palveluja.

Rikoksen tekijä ei ole uhri

Kansanedustaja Joakim Vigelius korostaa, että rikoksen tekijät eivät ole uhreja eikä heidän tule olla säälin kohteena.

– Usein kuulee puhuttavan, miten tekijän käy, kun rangaistuksia tai niihin liittyviä maksuja korotetaan. Mielestäni tekijän asema on toissijaista siinä vaiheessa, kun meillä on ongelmia järjestää tukipalveluita rikoksen uhreille. Rikosuhrimaksun korotus on hyvin perusteltua.

Rangaistuksia olisi varaa koventaa vieläkin

Rikosuhrimaksut ovat säilyneet ennallaan noin kahdeksan vuoden ajan, vaikka muu kulukehitys on kasvanut. Kansanedustaja Rami Lehtinen on tyytyväinen lakiesitykseen, mutta hänen mukaansa korotusvaraa olisi vieläkin.

– Rikosuhrimaksua ei tällä hetkellä määrätä lainkaan alle 18-vuotiaille. Jos nuorten väkivaltaisuudet ja jengirikollisuus entisestään yleistyvät, niin tulevaisuudessa on perusteltua tarkastella lain sisältöä enemmänkin.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää