

Fox Newsin toimittaja Tucker Carlson. / Youtube
Länsimainen toimittaja puhuu länsimaisen pääministerin kanssa ja suututtaa teollaan globalistiset mediatalot, joiden mukaan näin saa ei tehdä – Spiked: ”uhkaa mielipidemonopolia”
Amerikkalaisen konservatiivikanava Fox Newsin juontaja Tucker Carlson vieraili äskettäin Unkarissa ja haastatteli ohjelmaansa maan pääministeri Viktor Orbánia. Länsimaiset valtamediat pöyristyivät, että Carlson antoi maan johtajan esiintyä sensuroimatta amerikkalaiselle miljoonayleisölle. Orbánin ajatusten pelätään saavan vastakaikua amerikkalaisen konservatiiviyleisön keskuudessa. Brittilehti Spiked analysoi, että valtamedian aggressiiviset vastareaktiot kertovat ”globalistimedian” horjuvasta tiedotusmonopolista. Unkarin tilanteesta on pyritty kertomaan länsimaissa tarkoitushakuista, yhden totuuden kertomusta. Moniäänisyys puuttuu. Tiedotus- ja mielipidekontrollia ovat harjoittaneet yhdessä länsimaiset hallinnot yhteistyössä kansalaisjärjestöjen ja median kanssa. Vaihtoehtoiset poliittiset äänenpainot on vaiennettu ja leimattu suoriltaan äärioikeistolaisiksi.
Länsimainen valtamedia on pöyristynyt siitä, että amerikkalaisen oikeistokanava Fox Newsin juontaja Tucker Carlson vieraili Unkarissa ja haastatteli pääministeri Viktor Orbánia ohjelmaansa. Kriitikoiden mukaan Carlsonin synti on se, että hänen haastattelunsa antaa positiivisen vaikutelman maasta ja sen hallituksesta. Paheksuvia ulostulojaan ovat julistaneet mm. New York Times, Washington Post ja BBC.
Insider-lehden artikkeli valittaa, että ”Carlson teki PR-työtä Unkarin autoritaariselle johtajalle ja esitti maan ”vapaampana” kuin Yhdysvallat”.
Brittiläisen Spiked-lehden mukaan tällainen medioiden ylitulkinta Orbánin haastattelusta ja sen merkityksestä kertoo kyvyttömyydestä nähdä asioilla kääntöpuolia. Ikään kuin kukaan ei voisi kertoa yhtään mitään positiivista Unkarin hallinnosta.
Artikkeli korostaa, että amerikkalaisesta mediaeliitistä poikkeavat näkemykset demonisoidaan jyrkästi. Esimerkiksi The Atlantic-lehden kirjoituksessa Anne Applebaum käyttää Carlsonin tapausta mustamaalatakseen konservatiiveja. Hän kirjoittaa, että ”konservatiivit, jotka eivät tykkää nykypäivän Amerikasta”, ovat ”mielellään alkaneet tekemään julkisuuskampanjaa itsevaltaiselle johtajalle”.
Länsimaisen median suosima kansalaisjärjestö Freedom House on luonnehtinut Unkaria jopa vähemmän vapaaksi maaksi kuin Etelä-Afrikkaa. Insiderin artikkeli arvostelee Carlsonia siitä, että hän kyseenalaisti Freedom Housen riippumattomuuden. Huoli on aiheellinen siitä näkökulmasta, että Yhdysvaltojen ja Britannian hallinnot ovat antaneet kyseiselle kansalaisjärjestölle merkittävän roolin maailman eri maiden vapaus- ja demokratiatilanteen arvioinnissa.
Carlsonin väitetään antaneen unkarilaiselle johtajalle alustan edistää maailmankuvaansa ja antaa takaisin kriitikoilleen. He eivät näytä huomaavan ironiaa kutsuessaan Orbánia autoritaariseksi samalla kun he itse vaativat tämän sulkemista pois länsimaisista medioista. Spiked-lehden artikkeli luonnehtii: ”cancel-kulttuurista on tullut globaalia”.
Artikkelin mukaan reaktiot Carlsonin Unkarin vierailuun havainnollistavat länsimaisen median ylilyöntejä. Kriitikot pelkäävät, että Unkarin hallintoon kohdistettu propagandasota kohtaisi pahan takaiskun jo pelkästään siitä, jos tavalliset amerikkalaiset pääsisivät kuuntelemaan Orbánin omaa puhetta.
Spikedin mukaan ”globalistimedia” on onnistunut luomaan tiedotusmonopolin siitä, mitä Unkarissa tapahtuu. Käytännössä tämä tarkoittaa, että Unkarista saa kertoa vain valvotusti yhdenlaista tarinaa. Median kertomus Unkarin ”kuolleesta demokratiasta”, ”diktatuurista” ja ”kulman takana väijyvästä fasismista” on ainut sallittu näkemys. Tämä yliampuva ja poliittisesti tarkoitushakuinen kuvaus Unkarista on jo niin vallitseva, että länsimaissa sen haastamisesta seuraa välittömästi äärioikeistolaisen fasistin leima.
Nyt ensimmäistä kertaa moneen vuoteen suuren kansainvälisen median edustaja on sohaissut muurahaispesää. Artikkeli arvioi, että Carlsonin lähetys Unkarista uhkaa länsimaista mielipidemonopolia, jota on pidetty yllä valtioiden, kansalaisjärjestöjen ja mediatalojen yhteispelillä.
Carlsonin vierailu herätti pelkoa, että tavalliset amerikkalaiset saattaisivat jopa ymmärtää Orbánia joissain asioissa. New York Timesin mukaan Carlsonille Unkarin matka oli mahdollisuus tuoda ihailemansa johtaja konservatiivisten katsojien tietoisuuteen. Keskeisenä huolena esitetään: ”Mitä, jos nämä kolme miljoonaa katsojaa tykkäävät kuulemastaan?”
Samaa valittelee Vox-lehden toimittaja Zack Beauchamp, jonka mielestä Carlsonin ”pyhiinvaellus Budapestiin huolestuttaa”, koska ”Fox-kanavan juontajan suuren yleisön ansiosta hänellä on valta määritellä oikeiston keskustelunaiheita”. Beauchampin mukaan on siis huolestuttavaa, että ihmiset saavat itse muodostaa näkemyksensä Unkarin tilanteesta.
Spikedin artikkeli korostaa, että Unkariin kohdistetussa kulttuurisodassa on kovat panokset. Se sanoo maan olevan poikkeuksellinen siitä syystä, että siellä vaalitaan yhä länsimaista kulttuuriperintöä. Monessa määrin sen arvot poikkeavat siitä, mitä nykyinen länsimainen kulttuurieliitti toivoisi. Artikkeli arvioi, että joka tapauksessa Unkarissa vallitseva asenneilmapiiri saa laajaa vastakaikua ympäri läntistä maailmaa. Tämän takia Unkarista on tullut niin merkittävä kohde globalistisen median loanheitolle.
Panokset ovat kovat myös siksi, että unkarissa on ensi vuonna parlamenttivaalit. Artikkeli arvioi, että tulevina kuukausina tulemme näkemään mm. EU:n johtajien, Bidenin hallinnon sekä kansainvälisen järjestökentän tahoilta toistuvia pyrkimyksiä vaikuttaa Unkarin sisäpolitiikkaan.
Ne tulisivat tekemään kaikkensa nykyisen hallinnon kampeamiseksi vallasta:
”Jos kuuntelet tarkasti EU:n ja kansalaisjärjestöjen valistusta Unkarin demokratiasta, on ilmiselvää, että heille kyse on eräänlaisesta siirtomaasta. Heillä on syytä pelätä, että Orbánin hallinnon uudelleenvalinta johtaisi heidän valtansa horjumiseen.”
Artikkeli peräänkuuluttaa, että tehokkain tapa välttää tällainen uuskolonialistinen valtapeli Unkaria vastaan on kiertää globalistimedian aiheuttama uutispimento.
Tucker Carlsonin keskustelua Orbanin kanssa:
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jopa globalistinen Economist -lehti on huolissaan vasemmistolaisesta woke-kulttuurista

Kyle Rittenhouse Tucker Carlsonin haastattelussa: ”Kyse oli oikeudesta puolustaa itseään”

Valtamedialle takaisku Yhdysvalloissa: Tuomioistuin määräsi New York Timesin palauttamaan vuodetut lähdemateriaalit ja kielsi uutisoimasta järjestöstä, joka paljastaa median manipulointia
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää