Leena Meri: maahanmuuton kustannukset ovat valtavat, mutta hallitus säästää omien kansalaistensa hyvinvoinnista

08.09.2017 |12:11

Hallitus väittää olevansa keskituloisten asialla, mutta tuloksia ei näy, Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri sanoi A-talkissa. Perussuomalaisten kannatus laski, kun puolue joutui hallituksessa pienen ihmisen ja tavallisen veronmaksajan arkea heikentäviin kompromisseihin, Meri analysoi.

– Kannatus laski, kun olimme liikaa keskustan ja kokoomuksen kelkassa, ja hyvin paljon tuli palautetta pieni- ja keskituloisten ahdingosta, Meri sanoi.

Meri muisttutti siitä, että ensi vuonna nousevat muun muassa asumisen menot: kiinteistöverot ja öljylaskut.

– Hallituksesta on tullut sellaista signaalia että ollaan keskituloisten asialla, mutta tuloksia vaan ei ole. Asialla voidaan olla mutta tuloksia ei ole.

Meri oli samaa mieltä hallituspuolueiden kanssa siitä, että nykyinen lainanotto on liikaa.

– Puhutaan siitä kolmen miljardin lainanotosta. Me ollaan samaa mieltä että talous pitää saada tasapainoon, mutta meillä on ihan valtavat maahanmuuton kustannukset.

Meri tivasi hallitukselta vastausta siihen, että ensi vuoden budjetissakin on varauduttu 7 000 uuden turvapaikanhakijan vastaanottoon, vaikka kotouttamiseen liittyvät kulut ovat puoli miljardia vuodessa.

– Suomalainen haluaa että ensisijaisesti me käytetään meidän verovarat meidän hyvinvointiin.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
8.
Suomen uutiset logo

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”

15.12.2025 |17:30
9.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille

14.12.2025 |13:21

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää