Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Lehto: Yrityssaatavien perintäkuluille katto

28.02.2018 |12:36

Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehto jätti tänään kirjallisen kysymyksen yrityssaatavien perintäkuluista.

– Yritysten kohtuuttomat perintäkulut aiheuttavat huomattavia kuluja yrityksille ja pahentavat entisestään taloudellisissa vaikeuksissa olevien yrittäjien asemaa, Lehto huomauttaa.

Eriarvoisessa asemassa kuluttajiin verrattuna

Kuluttajasaatavien perintäkuluille on laissa säädetty enimmäismäärä, yrityssaatavien perintäkuluille tällaista kattoa ei ole, vaan perintäkulujen johdosta kokonaissumma voi kasvaa suhteettoman suureksi, jopa yli puoleenkin. Nykykäytäntö asettaakin esimerkiksi yksinyrittäjät eriarvoiseen asemaan kuluttajiin verrattuna.

– Halusin puuttua tähän epäkohtaan ja siksi jätinkin hallituksen ja asianomaisen ministerin vastattavaksi kirjallisen kysymyksen, kuinka yrittäjien asemaa aiotaan helpottaa, jotta perintäkulut eivät kasvaisi kohtuuttoman suuriksi, Lehto sanoo.

– Lisäksi kysyin, aiotaanko lakia saatavien perinnästä muuttaa siten, että myös yrityssaatavien perintäkuluille säädettäisiin katto.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
5.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää