

Puoluesihteeri Arto Luukkanen vaalitilaisuudessa Pietarsaaressa 18.12.2021. / MATTI MATIKAINEN
Luukkanen: ”Virheellistä vaali-informaatiota levitetään – väärä uutisointi on uhka vaalityölle”
Puoluesihteeri Arto Luukkanen (ps.) nostaa US-blogissaan esille THL:n Mika Salmisen lausunnon siitä, että ulkona toreilla tapahtuva vaalikampanjointi on matalan riskin toimintaa.
Luukkanen kirjoittaa:
Sanomalehti Karjalaisen väittää virheellisesti päivän uutisessaan, että vaalikampanjointi ulkotiloissa on kielletty.
Siteeraan Karjalaista ”…kaikenlainen torikampanjointi on kiellettyä. Tämä iskee etenkin tammikuun aluevaaleihin. Vaalipäivä on 23.1. ja aluehallintoviraston mukaan torikampanjointi lasketaan ulkotapahtumaksi”.
Karjalaisen levittämä uutinen ei pidä paikkaansa. Itä-Suomen aluehallintoviranomainen ei ole kieltänyt tällaisia toritapahtumia.
Väärä uutisointi kertoo tylyllä tavalla siitä, että virheellinen koronatiedottaminen vaikuttaa vahingollisesti tulevien aluevaalien äänestysintoon. Jo viime kesän kuntavaalien äänestysprosentti (55,1 %) oli alhaisin 70 vuoteen.
Mitä OM:n puoluesihteerien kokouksessa 30.12.2021 THL:n johtaja Mika Salminen totesi?
Eilen pidetyssä – 30.12.2021 – OM:n ja puoluesihteereiden kokouksessa THL:n Mika Salminen yksiselitteisesti totesi, että ulkona toreilla tapahtuva vaalikampanjointi on matalan riskin toimintaa ja se pitää sallia. Aluehallintovirastojen tiedottaminen on kuitenkin joko tahattomasti tai tahallisesti epäselvää. Äänestäjillä on sellainen käsitys, että täydellinen kielto ulkona pidettäville vaalitapahtumille on voimassa Pohjois-Pohjanmaalla, Satakunnassa ja Varsinais-Suomessa.
Näin ei kuitenkaan ole.
Täydellistä ulkoilmakieltoa ei ole Pohjois-Suomen (P-Pohjanmaa) tai Lounais-Suomen (Satakunta, V-Suomi) päätöstiedotteessa. Nyt on syytä tarkastella mitä AVI tarkoittaa yleisötilaisuuksilla ja yleisillä kokouksilla (yleinen kokous = mielenosoitus) ja yleisötilaisuudet (kuten festarit jne). Näistä on listaus Avin sivuilla.
Nyt tarvitaan oikeaa tietoa ja hyvää tiedottamista – hallituksen on kannettava vastuu
Toivon oikeellista, selvää ja johdonmukaista tiedottamista – kaikkialla Suomessa. Vaalit ja niiden toimittaminen ovat demokratian ydintä ja niiden toimittamista tai vaalikampanjointia ei saa turhan takia häiritä tai estää. Mikäli THL:n johtaja pitää ulkona tapahtuvaa torikampanjointia pienen riskin toimintana on se selvästi kerrottava.
Ennen kaikkea hallituksen on tulevia aluevaaleja ajatellen annettava informaatiota, jota ei voi mielin määrin muutella tai sen sisältöä samentaa tiedotusvälineissä. Sekavan tiedottamisen vuoksi virhetulkinnat uhkaavat paikallisten poliittisten yhdistysten toimintamahdollisuuksia.
EU-vaalit ovat olleet kaikista Suomen poliittisista vaaleista toistaiseksi epädemokraattisimmat vaalit. Valtioneuvoston, kansanomaisesti hallituksen, on nyt tehtävä sitä, mitä varten se on muodostettu. Sen pitää uskaltaa käyttää ylintä toimeenpanovaltaa. Vai onko kenties hallituksen tavoite, tiedotusvälineiden myötävaikutuksella, joko tahattomasti tai tahallisesti tehdä aluevaaleista Suomen poliittisen historian epädemokraattisimmat vaalit?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Vaaleja ei kaivata lisää vaan vähemmän – yhdistämällä paikallis-, alue- ja eduskuntavaalit tuettaisiin demokratiaa

Osa aluehallintoviranomaisista pyrkii vaikuttamaan vaalitulokseen – Luukkanen: ”Perussuomalainen kampanjointi estetään virkamiespäätöksillä monilla vahvimmilla kannatusalueillamme”

Purra: Äänestysaktiivisuuden alhaiseksi jääminen ei haittaisi useimpia puolueita – ”Kansalaisten aktiivisesta passivoittamisesta on valitettavasti hyötyä monille”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












