

Lyly: ”Toivon, että tästä tulee kattava ratkaisu”
Maanantain jännittävä odotus yhteiskuntasopimuksen kohtalosta päättyi sittenkin myönteisesti pahoista odotuksista huolimatta. SAK ilmoitti aamupäivällä pitämänsä hallituksen kokouksen jälkeen, että keskusjärjestö hyväksyy yhteiskuntasopimuksen alustavasti.
– Tulos oli 14 puolesta ja viisi vastaan ja yksi äänesti tyhjää, SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly sanoi kokouksen päätteeksi tiedotusvälineille.
Tyhjää äänesti Rakennusliiton puheenjohtaja Matti Järviharju. Hän ilmoitti perjantaina liittonsa jäävän sopimusneuvotteluiden ulkopuolelle. Järviharju perusteli, että yhteiskuntasopimuksen joustot ovat jo rakennusalalla jo arkipäivää.
Vastaan äänestivät Lylyn mukaan hallituksen pöydän ääressä PAM, auto- ja kuljetusalan AKT ja elintarvikealan liitto SEL.
Lylyn mukaan sopimus menee nyt eteenpäin kaikkien liittojen pöytiin. Hän arvioi käsittelyn alkavan jo niissä liitoissa, jotka ovat jo esittäneet sopimukselle ehtojaan eli asia on tuttu. Muista liitoista ei Lyly sanonut tietävänsä.
Hallitus auttoi myönteiseen ratkaisuun
Lyly sanoi pääministeri Juha Sipilän (kesk.) valottaneen neuvotteluiden aikana hyvin hallituksen aikeita ja näkemyksiä veroista sekä pakkolaeista ja lisäsäästöistä.
– Se edesauttoi ja avasi tätä tilannetta myös, Lyly kiitti.
Neuvotteluissa puhuttiin myös ns. Suomen mallista, jonka Sipilä on ottanut äskettäin käyttöön.
– Äskeisessä päätöksessä otettiin kantaa siihen, että SAK on valmis jatkamaan Suomen mallin valmistelua tästä eteenpäin, Lyly kertoi.
Lylyn mukaan Suomen malli tarkoittaa, että jos sopimus tulee kattavaksi, vuoden 2017 syksyllä käytäisiin palkkaneuvottelut kansainväliselle kilpailulle alttiiden alojen pohjalta.
– Katsottaisiin kustannusraamit ja eri vaiheiden jälkeen palkkanormit neuvottelukierroksella, Lyly valotti.
Mallia Ruotsista ja Saksasta
Suomen malli tarkoittaa siis vastaavaa tapaa, joka on jo käytössä Ruotsissa ja Saksassa: palkankorotukset tehdään vientialojen maksukyvyn perusteella niin, että muut alat, kuten esimerkiksi julkinen sektori, eivät saisi sitä suurempia korotuksia. Näin pyritään takaamaan kotimaisen elinkeinoelämän kilpailukyky kilpailijamaihin verrattuna.
Juuri tätä kilpailukyvyn eroa, joka arvioidaan noin 15 prosentiksi Saksaan verrattuna, hallitus koettaa eri toimillaan, kuten kilpailukykypaketilla parantaa.
Sopimusesityksen vaikutukset mm. lomarahoihin ja sosiaalivakuutusmaksuihin menevät liittojen käsiteltäviksi. Palvelualojen ammattiliitto PAM jätti näihin asioihin eriävän mielipiteen.
Yhteinen näkemys löytyy
Lyly kertoo, että Suomen mallista SAK:lla on oma käsityksensä ja EK:lla omansa. Neuvotteluissa heillä oli jo varsin yhtenevä käsitys siitä, millainen Suomen malli olisi ollut. Se jäi neuvotteluiden loppuvaiheessa pois.
– Luulen, että jos siltä pohjalta voidaan neuvotteluita käydä ja jatkovalmisteluita tehdä, uskon, että ratkaisu syntyy, Lyly sanoi.
Veronkevennys halutaan porkkanaksi
Lylyn mukaan SAK edellyttää äänestyspäätöksensä jälkeen vielä, että hallitus toteuttaa pakkolakien poistot ja luopuu lisäsäästöistä ja veronkorotuksista ja toteuttaa vielä veronkevennyksenkin.
– Eli kyllä me hallitukselta ja myös työnantajilta edellytämme paikallisesta sopimisesta tasavertaista neuvotteluasetelmaa. Yleissitovuuden vahvistamisen ja luottamusmiesten aseman vahvistamisen pitää olla keskiössä. Työajan pidennyksen osalta haluamme huomioida, että osa-aikaisten asema ei heikkene, vaan mieluummin paranee tämän seurauksena, Lyly jatkoi.
– Veronkevennyksistä on käyty paljon keskusteluita ja hallitus tekee varmaan omia ratkaisujaan. Viimeistään kesäkuussa nähdään, miten neuvottelut ovat menneet. Nyt tehtiin alustava neuvottelutuloksen hyväksyminen ja kesäkuussa tehdään lopullinen arvio, kun nähdään kattavuus ja kuinka toimenpiteet ovat menneet maaliin tai ovat menossa maaliin, niin se ratkaisee lopullisen kannan. Silloin tiedämme, syntyykö tämä kilpailukykysopimus, Lyly povasi.
Lyly sanoi, että yksi mietittävä polku on veronkevennysten antaminen Suomen mallin vastapainoksi niin, että naisalat, joihin leikkaukset kohdistuvat kovasti, saisivat siitä korvauksen.
– Tämä on polku, jota lähdetään tavoittelemaan, Lyly aprikoi.
Veroratkaisuja huhtikuussa?
Lyly toivoi, että sopimuksesta irtaantuneet liitot voisivat vielä muuttaa mielensä, mutta se on liittojen itsensä päätettävä asia.
Asioista on Lylyn mukaan nyt riittävä selko: liitot neuvottelevat toukokuun loppuun saakka ja hallitus ja muut osapuolet katsovat tuloksia yhdessä kesäkuussa. Hallituksella on huhtikuussa kehysriihi, jossa hallitus voi esittää esimerkiksi veronkevennyksiä. Se sopisi SAK:lle se riittää nyt neuvotteluiden käynnistämiseen.
– Meille riittää se. Nyt on sovellusneuvottelut lähteneet liikkeelle. Ainoa epäselvä asia liittyy veroratkaisuun ja siihen taas liittyy Suomen malli, Lyly kertoi.
Lyly korostaa, että Suomen mallista neuvotellaan laajasti kaikkien osapuolten kesken.
– Tässä on viisi osapuolta, joiden kaikkien pitää neuvotella, myös STTK ja Akava ja Kuntatyönantajat. Kyllä tässä kaikkien pitää olla valmiita, jos Suomen malli aiotaan ottaa neuvotteluiden kohteeksi. Ja sekin vielä, että sitten vasta tiedetään, että jos saamme mallin aikaiseksi, jolla on merkitystä myöskin tulevien kierrosten osalta, Lyly sanoi ja totesi, että nyt on vaikeaa ennustaa tulevaisuuden näkymiä, jotka neuvotteluiden tuloksiin vaikuttavat.
Lyly sanoi SAK:n ehtojen olleen koko ajan selvät: ensin pakkolait pois, sitten lisäleikkaukset pois, verojen kiristykset pois ja lopuksi ovat listalla veronkevennykset.
– Tämä on ollut peruslinjamme ja on yhä. Mutta kun sopimuksessa sanotaan, että toteutetaan nämä kaikki. Liitot ovat tämän todenneet monissa kannanotoissaan ja se on ollut se linja. Nyt pääministeri kävi hyvin selittämässä tilanteen, miten tätä voidaan ryhtyä avaamaan ja Suomen malli on ollut yksi väline tähän. Me vastasimme, että me olemme valmiit keskustelemaan siitä omalta osaltamme. Näistä neljästä muusta osapuolesta emme tiedä, Lyly sanoi.
80 prosenttia palkansaajista mukana
Lyly sanoi vielä, että kun tätä on 11 kuukautta tehnyt, pitää olla optimisti ja täytyy uskoa, että tämä menee maaliin.
Lyly piti sopimusta varsin kattavana: vaikka 40 prosenttia on sopimuksen ulkopuolella, suomalaisista palkansaajista on kuitenkin yli 80 prosenttia lähdössä neuvottelemaan.
– Toivon, että tästä tulee kattava ratkaisu. Jos muitakin tulee mukaan niin hyvä on. Mutta minkään liiton osalta neuvotteluista ei tule helppoja. Varmaan liittopöydissä vielä mietitään, miten näitä sovelletaan ja kuinka kovia paineita on niin liittojen kuin työnantajienkin puolella. Kannattaa olla hötkyilemättä ja katsoa kesäkuussa, mentiinkö maaliin, Lyly totesi.
Hän sanoi huojentuneensa siitä, että neuvottelut saatiin eteenpäin, mutta se huoletti, että jouduttiin äänestämään, eikä kaikkia tyydyttävää sopimusta saatu.
– Siitä kannan huonoa mieltä, ettei saatu sellaista sopimusta aikaiseksi, Lyly pahoitteli.
Lyly kuvasi sopimusta tarpeelliseksi taka-askeleeksi, täysin rinnoin ei tällaista liikettä tehdä.
– Ei voi sanoa, että täysin rinnoin. Tämä on tarpeellinen taka-askel, jotta myöhemmin voimme ottaa askeleita eteenpäin, Lyly sanoi.
Veli-Pekka Leskelä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


SAK:n hallitukselta vihreää valoa kilpailukykysopimukselle

Lindström: ”Minä iloitsen uusista työpaikoista”

Hallitus on hyväksynyt työmarkkinajärjestöjen ehdotuksen

Perussuomalaiset neuvottelutuloksesta: Historiallinen saavutus

Ministeri Lindström: ”Kuinkahan moni ymmärtääkään, kuinka historiallinen ratkaisu tämä sopimus on”

EK vaatii kaikki SAK:n liitot yhteiskuntasopimusneuvotteluihin
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.














