Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset: Ei vellihousuina EU-neuvottelupöytiin – ”Suomalaisen maataloustuotannon puolesta on taisteltava”

13.03.2018 |12:36

Maa- ja metsätalousvaliokunta on tänään kokouksessaan käsitellyt komission tiedonantoa tulossa olevasta, monia epävarmuustekijöitä sisältävästä yhteisen maatalouspolitiikan kokonaisuudistuksesta.

Perussuomalaisten edustaja eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnassa, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa, vaatii, että Suomi taistelee neuvotteluissa maataloustuotantonsa puolesta eikä jää vellihousuksi neuvottelupöydässä.

– Suomen on neuvotteluissa varmistettava, että koko maassa pystytään harjoittamaan maataloutta tulevaisuudessakin. Muiden muassa nuoret viljelijät sekä pienten tilojen tarpeet on otettava jatkossa paremmin huomioon. Tulevaisuudessa tulee huolehtia myös siitä, että sukupolvenvaihdoksia tiloilla joustavoitetaan, edustaja Elomaa painottaa.

– Toisaalta maatalouden osalta olemme huolissamme siitä, että hallitus on ollut varsin passiivinen unionin suuntaan vaikuttamisessa. Meidän on vaadittava, että ruoan alkuperätiedot saadaan selkeästi esille. Tämä on kuluttajienkin näkökulmasta tärkeää, jotta he voivat vielä nykyistä paremmin valita kaupan hyllystä kotimaista ruokaa.

Suomessa asiat hoidetaan hyvin

Elomaa painottaa, että Suomen kilpailukyky ei saa kärsiä siitä, että viljelijämme hoitavat asiansa hyvin – etenkin vähäisen antibioottien käytön suhteen. Suomen kilpailuvaltteja ovat puhtaat tuotteet ja eläinten hyvinvointiin panostaminen myös tulevaisuudessa.

– Maassamme ei eläimille syötetä antibiootteja ja kanat saavat pitää nokkansa sekä porsaat saparonsa. Suomi on yksi kolmesta EU-maasta, jossa siat saavat pitää saparonsa, mikä on yksi eläinten hyvinvoinnin supermittari. Eläinten hyvinvointiin panostaminen on tulevaisuutta ja puhdas suomalainen ruuantuotanto marjoja, lihaa, munia, maitotuotteita ja viljaa myöten on mahdollisuus.

– Tällä hetkellä elintarvikealan tuotantoketju työllistää noin 340 000 suomalaista ja jos neuvottelut hoidetaan Suomen etu huomioiden, tämä luku voi tulevaisuudessa kasvaa. Tulemme tekemään puolueena sekä kansanliikkeenä kaikkemme sen eteen, että maaseutumme ja maataloutemme elinvoimaisuus turvataan. Tätä edellyttää jo huoltovarmuuskin maassamme, Elomaa muistuttaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
4.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
5.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää