

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Maahanmuuttajataustainen pyssymies osoitteli käsiaseella parturiliikkeessä ja uhkasi tappaa – tuomittiin vuoden ja kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen
Parturikampaamossa Helsingin Kontulassa sattuneista tapahtumista seurasi käräjillä rangaistuksia neljälle ulkomaalaistaustaiselle miehelle. Tuomioita tuli muun muassa laittomasta uhkauksesta, ampuma-aserikoksesta, huumausaineen käyttörikoksesta ja pakottamisesta.
Syyttäjän teonkuvauksen mukaan 23- ja 26 -vuotiaat ulkomaalaistaustaiset, ampuma-aseella varustautuneet veljekset menivät tammikuussa kahden muun henkilön kanssa Helsingin Kontulassa sijaitsevaan parturiliikkeeseen etsimään siellä parturiyrittäjänä toiminutta tuttavaansa tarkoituksenaan käyttää asetta ja muuta väkivaltaa.
Tuttava ei kuitenkaan ollut paikalla. Tämän havaittuaan 26-vuotias alkoi uhkailla parturiliikkeessä olleita sekä sinne tulleita henkilöitä, jotta nämä kutsuisivat 26-vuotiaan tuttavan paikalle. Syyttäjän mukaan 26-vuotias oli myös vaatinut paikalla olleilta henkilöiltä rahaa uhkaamalla leikata jalat irti, mikäli rahaa ei maksettaisi. 23- ja 26-vuotiailla oli tekohetkellä myös hallussaan amfetamiinia ja kokaiinia.
Parturiliikkeessä sattui olemaan myös 23- ja 26-vuotiaiden etsimän miehen veli, jota käsiaseella uhaten pyydettiin soittamaan veljensä paikalle. Veljeen saatiin puhelinyhteys, mutta hän ei saapunut paikalle, vaan otti itse yhteyttä hätäkeskukseen. Tilanne raukesi lopulta poliisien saavuttua paikalle.
Tunteet nousivat pintaan
Tapahtuman taustalla oli 26-vuotiaan halu selvitellä välejä parturituttavansa kanssa. Oikeudessa 26-vuotias kertoi, että syy lähteä etsimään parturituttavaa oli siinä, että hän oli kuullut tuttavansa tahallaan aiheuttaneen kolarin, jossa 26-vuotiaan sisko oli loukkaantunut. Miehelle oli tuolloin tullut myös riitaa oman puolisonsa kanssa ja tunteet nousivat pintaan, joten 26-vuotias päätti mennä selvittämään kolariasiaa. 26-vuotiaan mukaan hänellä oli myös sellainen käsitys, että parturituttava oli uhannut hänen siskoaan.
26-vuotias myönsi, että oli tuolloin nauttinut reilusti alkoholia ja piristeitä ja että hän oli vihainen ja tunteidensa vallassa. Käsiaseensa hän oli hankkinut muutama viikko ennen tapahtumia.
26-vuotias otti mukaan 23-vuotiaan veljensä sekä pari muuta miestä, ja he menivät autolla Kontulaan parturiliikkeeseen etsimään parturituttavaansa. 26-vuotiaan mukaan mistään väkivallasta ei kuitenkaan oltu etukäteen sovittu.
Käsiase piilotettiin vessaan
Käräjäoikeuden mukaan 26-vuotias – yhdessä 23-vuotiaan kanssa – muun muassa pakotti aseella uhaten soittamaan puhelun, ja samalla hän syyllistyi viiteen laittomaan uhkaukseen, joissa kaikissa uhattiin tappamisella.
23-vuotiaan syyksi käräjäoikeus luki pakottamisen, kaksi laitonta uhkausta ja huumausainerikoksen. Teoista ankarimmin rangaistava oli pakottaminen, johon liittyi ampuma-aseella tehostettua aseella uhkaamista. Käräjäoikeuden mukaan 23-vuotiaan osuus tapahtumissa oli kuitenkin pienempi.
Mukana ollut veljeksien tuttava piilotti veljeksillä mukana olleen käsiaseen patruunoineen parturiliikkeen vessan välikattoon poliisien ollessa tulossa paikalle. Veljesten toisella mukana olleella tuttavalla oli parturiliikereissulla mukanaan kaasusumutin ja nyrkkirauta.
Ehdollisia vankeusrangaistuksia ja sakkoja
Syyttäjä vaati 26-vuotiaalle rangaistusta törkeästä henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta sekä törkeästä kiristyksen yrityksestä, mutta käräjäoikeus hylkäsi nämä syytteet. 26-vuotias tuomittiin pakottamisesta, viidestä laittomasta uhkauksesta, ampuma-aserikoksesta sekä huumausaineen käyttörikoksesta yhteensä vuoden ja kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
23-vuotias tuomittiin pakottamisesta, kahdesta laittomasta uhkauksesta sekä huumausainerikoksesta yhteensä kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Veljesten tuttavista toinen tuomittiin sakkoihin ampuma-aserikoksesta ja toinen sakkoihin varallisen esineen hallussapidosta sekä lievästä ampuma-aserikoksesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pakottaminen ampuma-aserikos laiton uhkaus ulkomaalaistaustaiset henkilöt huumeet tuomio Kontula Poliisi Helsinki Rikollisuus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Monikulttuurista kerrostaloelämää: Meteliä ympäri vuorokauden, naapuri hyökkäsi Hannelen kimppuun kuin hyeena, poliisit paikalle – ”Katso ensin talon nimitaulua ennen kuin vuokraat asunnon”

PS kyselytunnilla: Haitallinen maahanmuutto on ongelmien juurisyy – hallitus haluton puuttumaan

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Göteborgin yliopiston tutkimus sen vihdoin todistaa: ”Väkivalta koskettaa tänään jokaista ruotsalaista”

Ulkomaalaistaustaisten nuorten väkivalta lisääntynyt ja raaistunut huolestuttavasti – Koponen: ”Tästä ongelmasta täytyy pystyä puhumaan”

Lähes puolet vanginvartijaopiskelijoista äänestää perussuomalaisia – vanginvartijaopiskelijat haluavat vähemmän maahanmuuttoa ja vakavista rikoksista todellisia elinkautisia

Ruotsissa ammutaan eniten ihmisiä Euroopassa – nousu tilastohuipulle on ollut hämmästyttävän nopeaa

Göteborgin poliisipäälliköltä selvät sävelet: ”Jengiampujat ovat lähtöisin Balkanilta, Lähi-idästä ja Pohjois- tai Itä-Afrikasta”

Viidakkoveitset viuhuvat Lontoossa – poliisi pelkää pitkää kuumaa kesää
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.