

Kansallisen rintaman kannattajat juhlivat sunnuntain vaalitulosta. / LEHTIKUVA
Maahanmuuttokriittinen Kansallinen rintama sai kolmanneksen äänistä Ranskan vaaleissa – lopullinen ratkaisu jäi toisen kierroksen varaan
Ranskan kansa sai tarpeekseen hallitsemattoman maahanmuuton seurauksista ja äänesti maahanmuuttokriittisen Kansallisen rintaman (RN) kirkkaaseen voittoon parlamenttivaalien ensimmäisellä kierroksella. RN tavoittelee ehdotonta enemmistöä parlamentissa, mutta taktinen äänestämien voi vielä sekoittaa kuvioita vaalien toisella kierroksella ensi sunnuntaina.
Ranskan presidentti Emmanuel Macron ampui niin sanotusti sekä itseään, että valtiota jalkaan julistamalla maahan ennenaikaiset parlamenttivaalit. Vaalien ensimmäinen kierros meni ennusteen mukaisesti, mutta parlamentin paikkajako jäi toisen kierroksen varaan.
Ennakkotietojen mukaan Kansallinen rintama (RN) sai 33,5 prosenttia, vihervasemmistolainen liittouma 28,1 ja Macronin ryhmä 20,7 prosenttia annetuista äänistä. Äänestysaktiivisuus nousi ennätyskorkealle, sillä jopa 65,8 prosenttia ranskalaisista täytti kansalaisvelvollisuutensa.
Taktinen äänestäminen ratkaisee
Vaalien toinen kierros pidetään ensi sunnuntaina 7. heinäkuuta ja lopputulos on vielä aidosti auki. Kansallisen rintaman vastustajien keskittäessä äänensä vaalipiirissään yhdelle ehdokkaalle tämä voi nousta 577-jäseniseen parlamenttiin RN:n edustajan sijasta.
Jos Marine Le Penin tosiasiallisesti johtama Kansallinen rintama kuitenkin saa ehdottoman enemmistön, nuotit ovat selvillä ja maan pääministeriksi nousee 28-vuotias Jordan Bardella:
– Minusta tulee ikään kuin avoliiton pääministeri, Bardella totesi Reutersin mukaan.
– Kunnioitan perustuslakia ja tasavallan presidentin instituutiota, mutta olen tinkimätön poliittisten tavoitteidemme suhteen.
Maahanmuuttokriittisyys ei ole riski
Eurooppalainen valtamedia on sormi pystyssä varoittanut äärioikeiston noususta Ranskassa paneutumatta siihen, miksi näin on. Kyse on yksinkertaisesti jäätävän voimakkaasta reaktiosta hallitsematonta maahanmuuttoa ja sen seurannaisvaikutuksia vastaan. Talouden epävarmuuden aiheuttamien pelkojen lisäksi.
Suomessa Kansallisen rintamaan vaalivoitto ja mahdollinen hallitusvastuu askarruttavat erityisesti kahdesta syystä: RN:n puoluejohdon veljeily Venäjän nykyjohdon kanssa on riski Suomelle ja populistinen talouslinja voi johtaa EKP:n korkopolitiikan kiristämiseen ja sitä kautta entistäkin suurempiin kansantalouden vaikeuksiin täällä unionin perukoilla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- korkopolitiikka ennenaikaiset parlamenttivaalit Jordan Bardella RN Ranskan vaalit 2024 hallitsematon maahanmuutto Maahanmuuttokriittisyys Euroopan keskuspankki Emmanuel Macron Marine Le Pen Kansallinen rintama Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pikkutytön brutaali joukkoraiskaus ravisuttaa Ranskaa – antisemitistinen motiivi todennäköinen

Tutkimus: 85 % eurooppalaisista haluaa EU:lta enemmän tekoja laitonta siirtolaisuutta vastaan

Riikka Purra MTV:n vaalitentissä: Eivät eurooppalaiset ole yhtäkkiä radikalisoituneet – ”He ovat tyytymättömiä omien maidensa ja Euroopan unionin maahanmuuttopolitiikkaan”

Saksalaiset antoivat eurovaaleissa kuitin Saksan hallitukselle – massasiirtolaisuuden haitat ja sisäpolitiikka painoivat ilmastoa enemmän

Työväenpuolue murskavoittoon Britannian parlamenttivaaleissa – lupausten lunastaminen käy työstä

Ranskan vaalit johtivat poliittiseen umpikujaan ja ovat muistutus nykypolitiikan sekä someajan nopeista käänteistä

Analyysi: Ranskassa yhteinen vihollinen yhdisti keskustaoikeistosta kommunisteihin
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.