Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Mäenpää huolissaan Suomen huoltovarmuudesta: Tilanne on äärimmäisen vakava

18.02.2022 |14:32

Perussuomalaisten kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen Juha Mäenpää on huolissaan Suomen maatalouden ennennäkemättömästä kriisistä.

– On kummallista, että hallitus on varsin hiljaa huoltovarmuuden turvaamisesta, vaikka kriisi uhkaa suomalaista maatalouselinkeinoa, ruoantuotantoa ja huoltovarmuutta. Tilanne on äärimmäisen vakava, Juha Mäenpää toteaa.

– Kriisikokouksia ja tiedotustilaisuuksia on pidetty, kuten tänään, mutta juuri mitään konkretiaa ei ole tarjottu.

Kiinteistöverosta vapautuminen toteutumassa

Mäenpää esitti omassa lakialoitteessaan jo viime vuonna nyt hallituksen esittämää kiinteistöverosta vapautusta maataloudentuotantorakennuksilta. Nyt hallitus on toteuttamassa Mäenpään esityksen väliaikaisena täsmätoimena vuodelle 2022.

– Toimenpide pitäisi olla pitkäkestoisempi, jolloin se loisi uskoa maatalouden jatkumiseen. On kuitenkin hienoa, että oppositiosta voi vaikuttaa, naurahtaa Mäenpää.

Ylikunnianhimoiset ilmastotoimet kurjistavat

Perussuomalaisten mukaan tänään esitetty hallituksen keinovalikoima polttoaine- ja energiahintojen kompensoimiseksi on liian tehoton.

– Hallitus jakoi jopa 100 000 euron korona-avustuksia yrityksille suorina tukina, mutta viljelijöille keskustan ministerit tarjoavat vain takausta esimerkiksi 50 000 euron lainaan. Tämä auttaa viljelijää vain näennäisesti, Mäenpää hämmästelee.

Mäenpää huomauttaa, että edelleen hallitus aikoo toteuttaa maailman kunnianhimoisinta ilmastopolitiikkaa, mikä näkyy erityisesti siinä, että vieläkään se ei luopunut jakeluvelvoitteen kiristystavoitteesta, joka korottaa polttoainehintoja entisestään.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää