Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Mäenpää huolissaan Suomen huoltovarmuudesta: Tilanne on äärimmäisen vakava

18.02.2022 |14:32

Perussuomalaisten kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen Juha Mäenpää on huolissaan Suomen maatalouden ennennäkemättömästä kriisistä.

– On kummallista, että hallitus on varsin hiljaa huoltovarmuuden turvaamisesta, vaikka kriisi uhkaa suomalaista maatalouselinkeinoa, ruoantuotantoa ja huoltovarmuutta. Tilanne on äärimmäisen vakava, Juha Mäenpää toteaa.

– Kriisikokouksia ja tiedotustilaisuuksia on pidetty, kuten tänään, mutta juuri mitään konkretiaa ei ole tarjottu.

Kiinteistöverosta vapautuminen toteutumassa

Mäenpää esitti omassa lakialoitteessaan jo viime vuonna nyt hallituksen esittämää kiinteistöverosta vapautusta maataloudentuotantorakennuksilta. Nyt hallitus on toteuttamassa Mäenpään esityksen väliaikaisena täsmätoimena vuodelle 2022.

– Toimenpide pitäisi olla pitkäkestoisempi, jolloin se loisi uskoa maatalouden jatkumiseen. On kuitenkin hienoa, että oppositiosta voi vaikuttaa, naurahtaa Mäenpää.

Ylikunnianhimoiset ilmastotoimet kurjistavat

Perussuomalaisten mukaan tänään esitetty hallituksen keinovalikoima polttoaine- ja energiahintojen kompensoimiseksi on liian tehoton.

– Hallitus jakoi jopa 100 000 euron korona-avustuksia yrityksille suorina tukina, mutta viljelijöille keskustan ministerit tarjoavat vain takausta esimerkiksi 50 000 euron lainaan. Tämä auttaa viljelijää vain näennäisesti, Mäenpää hämmästelee.

Mäenpää huomauttaa, että edelleen hallitus aikoo toteuttaa maailman kunnianhimoisinta ilmastopolitiikkaa, mikä näkyy erityisesti siinä, että vieläkään se ei luopunut jakeluvelvoitteen kiristystavoitteesta, joka korottaa polttoainehintoja entisestään.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää