Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Mäkelä ihmettelee median ja asiantuntijoiden vähätteleviä kommentteja Trumpin ja Pohjois-Korean johtajan historiallisesta tapaamisesta: ”Elämmekö jollain hiekkalaatikolla?”

12.06.2018 |11:39

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin tapaaminen Singaporessa on sujunut yli odotusten. Silti media vähättelee tapaamisen onnistumista ja kiikuttaa esiin toinen toistaan kriittisempiä asiantuntijoita, jotka pitävät Trumpin ja Kimin allekirjoittaman julkilausuman sisältöä ”yllättävän heikkona”.

Julkilausuman yksityiskohdat puuttuvat vielä, mutta pääviesti on, että Pohjois-Korea sitoutuu täydelliseen ydinaseriisuntaan Korean niemimaalla.

Obamasta ei ollut samaan

Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että Trump on historian ensimmäisenä Yhdysvaltain istuvana presidenttinä tavannut Pohjois-Korean johtajan ja he ovat kirjoittaneet historiallisen sopimuspaperin liennytyksestä ja aseriisunnasta.

– Tähän ei esimerkiksi Nobelin rauhanpalkinnon saaneesta Barrack Obamasta ollut. Hän vain jatkoi vanhoja sotia ja aloitti uusia.

”Yrittävät dissata ja mustamaalata”

Mäkelä ihmettelee suomalaisen median ja asiantuntijoiden suhtautumista historialliseen tapahtumaan.

– Mitä tekee Suomen media ja maamme päivystävät dosentit sekä muut ”asiantuntijat”? Yrittävät parhaansa mukaan dissata ja mustamaalata sekä vähätellä tapaamisen merkitystä.

– Oikeasti, elämmekö jollain hiekkalaatikolla? Edes lapset eivät käyttäydy niin naurettavasti kuin nämä elefantille inisevät itikat täällä! Mäkelä lataa Facebookissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää