

LEHTIKUVA
Meri: Miten piikki voi olla auki jopa 100 000 turvapaikanhakijan saapumiseen, kun Suomi elää jo valmiiksi velkarahalla?
– Perussuomalaiset haluavat auttaa niitä, jotka eivät pärjää omilla tuloillaan. Samalla meidän täytyy kuitenkin ottaa huomioon kaikki suomalaiset ja vastata kaikkiin ongelmiin. Se on täysin mahdollista tekemällä oikeudenmukaista politiikkaa, perussuomalaisten kyselytunnille osallistunut Leena Meri sanoo.
Halla-aho on esittänyt verohelpotuksia keskituloisille. Mitä vastaavasti tarjoatte pienituloisille tai kokonaan työttömille kansalaisille ja onko minimitoimeentulon tasossa korjattavaa?
– Perussuomalaisten kannattajissa on hyvin erilaisia ihmisiä: pienituloisia, yrittäjiä, keskituloisia ja myös suurituloisia, jotka kaikki ovat meidän maahanmuutto- ja EU-linjauksistamme samaa mieltä.
– Mielestäni politiikassa ei kuitenkaan voi ajaa vain yhden henkilöryhmän asioita, vaan meidän täytyy ottaa huomioon kaikki suomalaiset ja vastata kaikkiin ongelmiin. Se on täysin mahdollista tekemällä oikeudenmukaista politiikkaa.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajana toimiva Meri korostaa, kuinka perussuomalaisten tarkoituksena tietysti on auttaa niitä, jotka eivät pärjää omilla tuloillaan.
– Toisaalta olemme myös sitä mieltä, että työtä ja yrittämistä ei saa ei saa yliverottaa niin, että kaikki rahat menevät arkipäivän maksuihin.
Maahanmuuton kasvavat menot ovat pois vähävaraisilta
Perusturvan rahoittamiseksi olisi kuitenkin olennaista rajoittaa humanitaarista maahanmuuttoa, joka kasvattaa yhteiskunnan menoja.
– Me otamme jatkuvasti vastaan valtavasti turvapaikanhakijoita, ja samalla hallitus on kasvattamassa turvapaikanhakijoiden määrää turvapaikkakiintiötä nostamalla. Käytännössä se sitten johtaa siihen, että meidän nettomaksumme lisääntyvät, koska turvapaikanhakijoina saapuvat ihmiset eivät tilastollisesti tuota mitään ja he työllistyvät hyvin heikosti.
– Perustuslakimme mukaan jokaiselle laillisesti maassa olevalle joudutaan antamaan samat etuudet. Hallinto-oikeus onneksi antoi äskettäin päätöksen, jonka mukaan laittomasti maassa olevalle ei kuulunut pitempiaikainen toimeentulo.
Perussuomalaiset lähtevät siitä, että laittomasti maassa olevat tulisi sijoittaa asumiskeskuksiin, joista he voivat palata kotimaihinsa.
– Ihmiset eivät ymmärrä tai hyväksy sitä, kuinka turvapaikanhakijoista ja laittomasti maassa olevista aiheutuvat, jatkuvasti kasvavat menot ovat koko ajan pois vähävaraisten tilanteesta, Meri sanoo.
PS ei halua ottaa velkaa maailman parantamiseen
Perussuomalaiset ehdotti jo viime syksynä, kuinka kaikkein pienituloisimmilta poistuisi 50 euron omavastuu lääkekuluista.
– Se on monille iso raha. Silti siihen ei löytynyt rahaa. Kuitenkin samaan aikaan, nyt julkisuudessa olleiden tietojen mukaan piikki on auki siihen, kuinka Suomi varautuu jopa 100 000 turvapaikanhakijan saapumiseen. Miten niin tänne voi yhtäkkiä tulla sellainen määrä turvapaikanhakijoita, ei kai itsenäiseen valtioon voi noin vaan tulla?
– Suomi ottaa tälläkin hetkellä kaksi miljardia lisää velkaa. Jokainen voi miettiä, kuinka paljon tämä on edelleen seurausta vuoden 2015 tilanteesta, jolloin Suomeen tuli ennätysmäärä turvapaikanhakijoita. Pelkät vastaanottokeskusten kulut olivat muistaakseni puoli miljardia euroa vuodessa. Suomalaisten lääkekulujen kattamisen kulut olisivat olleet vain joitakin kymmeniä miljoonia. Ja nämäkö kuluerät eivät muka ole vastakkain? Meri kysyy.
Hän korostaa, kuinka perussuomalaisen puolueen keskeinen arvo on oikeudenmukaisuus.
– Ajattelemme kaikissa pöydissä ensisijaisesti omia kansalaisiamme. Me myös jaamme vain niitä varoja, mitä meillä jo on ja kohdennamme ne omalle kansalle. Pyrimme työllä ja yrittämisellä myös kasvattamaan sitä pottia, että voimme jakaa vielä enemmän omalle kansalle. Perussuomalaiset eivät halua ottaa velkaa sitä varten, että voimme parantaa koko maailman.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pienituloiset vähävaraiset maailman parantaminen Perussuomalaisten kyselytunti Keskituloiset suomalaiset laittomasti maassa olevat Leena Meri Turvapaikanhakijat verotus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraatit tukevat perussuomalaisia: Maahanmuuttoa ei nähdä Suomessa vielä ongelmana – ”Tehkää kaikkenne, ettei tilanne mene yhtä pahaksi kuin Ruotsissa”

Jussi Halla-aho: Seuraava siirtolaisaalto pitää pysäyttää, ei majoittaa

Jari Ronkainen: Onko Mykkäsen pisteytysjärjestelmä uusi väylä maahanmuutolle? – ”Entisissäkin väylissä olisi karsimisen varaa”

Perussuomalaiset: Veteraaneille täydet palvelut heti – ”Leikkaisimme rahat turvapaikkaturismista”

Halla-aho tylytti pääministeriä oman kotinsa lupaamisesta turvapaikanhakijoiden käyttöön: ”Sipilä on keskeisesti vastuussa turvapaikkakriisin pahentamisesta”

Keskusta yrittää säilyttää lakkautettavan vastaanottokeskuksen – Simula: ”Härski temppu aluepolitiikan varjolla”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.
















