

Matias Turkkila
Miksi ikkunoita rikottiin? Poliisien sumpusta karannut Heidi kertoo (video)
Luokkaretki lähiöst linnaan -mielenosoitukseen itsenäisyyspäivänä osallistunut Heidi kertoo videolla tapahtumien kulusta.
– Lähdimme metrolla rauhassa kohti keskustaa. Näimme metron ikkunoista, kun poliisit yrittivät saada metroa kiinni. Kai he olivat vähän ahdistuneita, kun eivät tienneet, millä asemalla jäämme pois. Jäimme Hakiksessa (=Hakaniemessä) pois la lähdimme kohti linnaa ja mielenosoituspaikkaa. Meitä ruvettiin heti saartamaan, emmekä päässeet osoittamaan mieltä. Lähdimme Kaivopuistoon päin.
Heidi kertoo, miten tässä vaiheessa osalla jengistä ”rupesi menemään hermot.” Hän arvioi, että tällainen on tyypillistä näissä tapahtumissa. Ihmiset turhautuvat kun eivät pääse osoittamaan mieltä ja kun heille ei anneta laillista oikeutta siihen. Sitten ryhdytään rikkomaan paikkoja.
– Olin koko mielenosoituksen ajan itse rauhassa. Mutta kun yritimme tulla tähän satamaan, niin poliisi tuli ihan täysillä minua päin kun olin vain väärässä kohdassa ja lensin monta metriä taaksepäin. Onneksi en lentänyt selälleni. Tosi aggressiivinen meininki.
– Mentiin takaisin päin. Meidät saarrettiin – blokattiin kahdesta suunnasta Unioninkadulla. Jäimme sinne jumiin. Jengi turhautui vielä enemmän ja rupesi sitten hajottamaan ikkunoita ja muuta. Osa porukasta tanssahteli ympäriinsä.
– Onneksi joku fiksu löysi reitin, josta mielenosoittajat pääsivät karkuun. ja sieltä juostiin sitten vapauteen, Heidi iloitsee.
Mitä tavoitteita mielenosoittajilla sitten oli? Heidi kertoo omistaan:
– Minun mielestäni täytyisi Suomen politiikassa pitäisi tehdä työttömyyden suhteen ratkaiseva muutos. Pitäisi tehdä työn tasaus. Ne työt, mitä on olemassa, tasattaisiin kaikkien työtä tekevien kesken. Työpäivät lyhenisivät, työviikko lyhenisi. Olisi enemmän jengiä, joilla olisi töitä.
– Jos tähän lisättäisiin vielä rinnalle perustulo ja kansalaispalkka, niin tämä tasaisi sitä menetystä, mikä tulisi lyhyemmän työpäivän tekemisestä. Tämä on minun henkilökohtainen ehdotukseni, halusin tämän tulla tänne kertomaan.
Katso haastattelu kokonaisuudessaan ylläolevasta ruudusta.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










