Artikkeli kuva

Ministeri Kaisa Juuso Lahdessa: Digitalisaatio ja tekoäly avainasemassa hyvinvointialueiden kehityksessä

01.02.2025 |08:27

Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso tapasi Etelä-Suomen hyvinvointialueiden edustajia Lahdessa järjestetyssä keskustelu- ja kehittämistilaisuudessa. Tapaamisessa käsiteltiin alueen ajankohtaisia haasteita ja tulevaisuudennäkymiä.

Avauspuheessaan ministeri Kaisa Juuso korosti digitalisaation ja tekoälyn roolia hyvinvointialueiden kehittämisessä ja palveluiden tehostamisessa.

– Digitalisaation ja tekoälyn mahdollisuudet ennakoinnissa ja ennaltaehkäisyssä ovat valtavat. Niiden avulla voimme parantaa potilasturvallisuutta, tehostaa palveluita ja kohdentaa resursseja paremmin, Juuso totesi.

Ministeri kertoi myös tulevasta hallituksen esityksestä, joka mahdollistaisi esimerkiksi diabeetikoiden hoitotasapainon seurannan tekoälyn avulla.

– Tekoäly voi toimia ennaltaehkäisevänä apuna ja tunnistaa ne potilaat, joiden tila on heikkenemässä. Näin voimme reagoida ajoissa ja parantaa hoidon vaikuttavuutta, Juuso korosti.

Nyt ei puhuta rahasta vaan tulevaisuudesta

Ministeri käsitteli puheessaan myös sote-uudistuksen taloudellisia haasteita ja niiden synnyttämää julkista keskustelua.

– Nyt emme puhu rahasta, vaan tulevaisuudesta. Millaisen sote-järjestelmän haluamme viiden vuoden kuluttua, ja miten voimme itse vaikuttaa sen kehitykseen? Hyvien käytäntöjen jakaminen ja soveltaminen voi merkittävästi parantaa palveluiden laatua ja siten auttaa myös taloudellisten haasteiden ratkaisussa, Juuso muistutti.

Tilaisuus jatkui Learning Cafe -keskusteluilla, joissa aiheina olivat hyvä johtajuus, parhaiden käytäntöjen jakaminen, Sote 2030 -visio, kriisinkestävyys sekä digitalisaation ja tekoälyn hyödyntäminen. Keskustelujen tavoitteena oli edistää verkostoitumista, jakaa tietoa ja vahvistaa yhteistyömahdollisuuksia hyvinvointialueiden kesken.

Osana päivän ohjelmaa ministeri Juuso vieraili Päijät-Hämeen keskussairaalassa (PHKS), jossa hänelle esiteltiin akuutin leikkauspotilaan hoitoketju Akuutti24:stä leikkausosastolle asti.

– Oli myös ilo huomata, kuinka he ovat onnistuneet vähentämään vuokratyövoiman tarvetta omilla ratkaisuillaan, Juuso kiitti vierailun päätteeksi.

Juuso vierailee kaikilla yhteistyöalueilla

Vuoden alussa käynnistettyjen hyvinvointialueiden tapaamisten sarja kattaa kaikki Suomen yhteistyöalueet. Etelä-Suomen alueella keskustelu- ja kehittämistilaisuus järjestettiin kahdessa osassa yhteistyöalueen laajuuden vuoksi. Ensimmäinen tilaisuus järjestettiin tiistaina Helsingissä ja toinen tänään Lahdessa Sibeliustalolla. Learning Cafe -muotoiseen keskusteluun osallistui yli 30 edustajaa Etelä-Karjalan, Kymenlaakson ja Päijät-Hämeen hyvinvointialueilta.

Hyvinvointialueet on koottu viideksi yhteistyöalueeksi, joista jokaisella on yksi yliopistollinen sairaala. Etelä-Suomen yhteistyöalueeseen kuuluvat Etelä-Karjalan, Itä-Uudenmaan, Keski-Uudenmaan, Kymenlaakson, Länsi-Uudenmaan, Päijät-Hämeen sekä Vantaan ja Keravan hyvinvointialueet sekä Helsingin kaupunki. Uudenmaan alueella erikoissairaanhoidon järjestämisestä vastaa HUS.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen poliittiset päättäjät leikkaavat omaishoitajilta – perussuomalaiset eivät hyväksy leikkausta

04.12.2024 |11:14
Suomen uutiset logo

Hyvinvointiala Hali ry kannattaa vientivetoista työmarkkinamallia – toteutuessaan hallituksen esitys lisäisi työmarkkinoiden ennakoitavuutta ja vakautta

22.11.2024 |12:13
Suomen uutiset logo

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juusolta tyrmäys opposition katastrofipuheille: Yhtään sairaalaa ei olla lakkauttamassa

11.12.2024 |21:34
Suomen uutiset logo

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: ”Uusi omalääkärimalli voisi olla juuri se uudistus, joka tuo perusterveydenhuoltoon vakautta, laatua ja inhimillisyyttä”

20.11.2024 |10:46

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
6.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
9.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi