Ministeri Kyllönen: Lapissa Suomen hyväkuntoisimmat tiet

19.12.2013 |11:36

Lapin teiden kunto nousi esiin eduskunnan budjettikeskustelussa keskiviikkoiltana. Liikenneministeri Merja Kyllönen kommentoi tieasiaa kansanedustaja Hanna Mäntylälle, jonka mielestä Lapin tiet ovat niin huonossa kunnossa, että ne voitaisiin kääriä rullalle.

Ministeri Kyllönen oli asiasta täysin päinvastaista mieltä. Hänen mukaansa Lapissa on väkimäärään nähden lähestulkoon Suomen parhaat tiet. Etenkin pääväylät ovat hyvässä kunnossa verrattuna moneen muuhun väylään, ministeri hehkutti, mutta myönsi kuitenkin alemmanasteisten teiden kunnossa olevan parantamisen varaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
9.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää