Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ministeri Ranne vieraili Länsi-Uudellamaalla: ”Alueen satamien, ratojen ja tieyhteyksien merkitys Suomen huoltovarmuudelle ja vientiteollisuudelle on konkreettinen”

18.05.2026 |16:30

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne vieraili maanantaina 18.5.2026 Länsi-Uudellamaalla ja tapasi alueen kuntajohtajia sekä maakuntajohtoa. Vierailun järjestäjinä toimivat Inkoon kunta ja Uudenmaan liitto. Keskustelujen keskiössä olivat Inkoon ja Hangon satamat sekä alueen rata- ja tieyhteydet.

– Oli hienoa päästä tutustumaan Länsi-Uudenmaan liikennehankkeisiin paikan päällä ja kuulla alueen kuntien ja maakunnan näkemyksiä. Alueen satamien, ratojen ja tieyhteyksien merkitys Suomen huoltovarmuudelle ja vientiteollisuudelle on konkreettinen. Lämmin kiitos Uudenmaan liitolle ja Inkoon kunnalle mahdollisuudesta tähän tärkeään vierailuun, ministeri Lulu Ranne sanoo.

Uudenmaan liitto ja Länsi-Uudenmaan kunnat korostivat vierailulla, että liikenneinfrastruktuurin kehittäminen on edellytys alueen kasvulle, uusille investoinneille ja huoltovarmuuden vahvistamiselle.

Sujuvampi tie tarkoittaa elinvoimaisempaa Suomea

Vierailun aikana käytiin läpi useita konkreettisia hankkeita ja niiden etenemistä. Hyvinkää–Hanko-radan sähköistys valmistui vuonna 2025, mutta kasvava satamaliikenne lisää tarvetta lisäkapasiteetille yksiraiteisella yhteydellä. Myös Rantaradan kehittäminen oli esillä. Karjaa–Kauklahti-välillä on käynnissä parannushanke, mutta rata tarvitsee edelleen lisärahoitusta liikennöinnin sujuvoittamiseksi sekä Inkoon sataman liittämiseksi osaksi raideverkkoa.

Tieyhteyksistä esillä olivat erityisesti Valtatie 25 ja Kantatie 51. Valtatie 25 on Uudenmaan keskeinen poikittainen pääväylä satamien ja muun Suomen välillä, ja sen kehittäminen on alueen pitkäaikainen prioriteetti. Kantatie 51:n parantaminen puolestaan vahvistaisi yhteyksiä Inkoon satamaan, läntisen Uudenmaan kasvukuntiin ja pääkaupunkiseudulle.

– Länsi-Uudellamaalla on valtavasti potentiaalia, joka odottaa pääsyä liikkeelle. Päivittämällä Valtatie 25:n 1970-luvulta nykypäivään poistamme kasvun esteitä ja luomme tilaa uusille investoinneille. Sujuvampi tie tarkoittaa elinvoimaisempaa Suomea, Uudenmaan maakuntajohtaja Tuija Telén sanoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Lulu Ranteen kolumni: Perussuomalainen liikennepolitiikka näkyy Suomen teillä

18.05.2026 |10:09
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset: Ilmastoideologia ei saa ohjata liikennepolitiikkaa – etusijalle huoltovarmuus, sotilaallinen liikkuvuus ja yritysten kilpailukyky

17.03.2026 |16:54
Suomen uutiset logo

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne merenkulun turvallisuusriskeistä: ”Suomi on varautumisen suurvalta”

27.01.2026 |13:05

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää