

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Moderaattipoliitikon tunnustus: Maahanmuuttajien kotouttamisyritykset perustuvat höttöisille unelmille sekä suoraan valheeseen
Ruotsi oli jälkikäteen tarkasteltuna ”katastrofaalisen huono maa laajamittaisen maahanmuuttokokeilun toteuttamiseksi”. Näin kirjoittaa ruotsalaispoliitikko Expressenissä maahanmuuttoon ja kotoutumiseen liittyvien toiveiden sekä odotusten haaksirikosta. Arvojen välillä saattaa piillä sovittamaton ristiriita.
Hanif Bali on moderaattien pitkäaikainen valtiopäiväedustaja sekä mielipidevaikuttaja. Hän on uskaltanut puhua suunsa puhtaaksi silloinkin, kun poliittisen uran kannalta olisi ollut viisaampaa vaieta. Näin Bali kirjoittaa kulttuurien eroavaisuuksista Expressenin pääkirjoitussivulla:
”Kulttuuria tavataan kuvailla ikään kuin jäävuorena. Pinnalla näkyvät vaatteet, juhlapäivät, ruoka, kieli ja musiikki. Mutta veden alla näkymättömissä piilevät syvät arvot: näkemys oikeudenmukaisuudesta, kuolemasta, työstä, sukupuolesta ja iästä. Kuinka kommunikoimme, teemme päätöksiä, hallitsemme sosiaaliset tilanteet ja ratkaisemme riitoja. Ja kaiken päälle kirjoittamattomat koodit vaikkapa siitä, kenen viereen on sopivaa istahtaa bussissa.”
Unelmat eivät kestäneet päivänvaloa
Aikoinaan viranomaiset, aatteelliset yhdistykset sekä integraatioon myötämielisesti suhtautuvat tahot julistivat, että kotoutuminen on kaksisuuntainen prosessi. Maahanmuuttajat tekevät parhaansa juurtuakseen yhteiskuntaan ja yhteiskunta tulee puoliväliin vastaan.
Kävi kuten monille muillekin unelmille – tämäkään ei kestänyt päivänvaloa.
”Kompromisseja on mahdotonta tehdä syvistä arvoista, kuten sukupuolien eroavaisuuksista, perhekäsityksestä tai oikeudenmukaisuudesta. Toista tytärtä ei voi kahlita kunniakäsitteellä ja samaan aikaan antaa toisen olla kuin ruotsalainen!”
Ruotsalaiset kaihtavat konflikteja
Mitä suuremmat ovat erot syvissä arvoissa ja kulttuurikäsityksissä, sitä vaikeampaa on kotoutuminen ja sitä enemmän työtä se vaatii. Tämä on ollut päättäjäeliitille erinomaisen vaikeata ymmärtää ja hyväksyä.
Balin mielestä ehkä parhaimmat edellytykset kotoutumiselle on silloin, kun ihminen adoptoidaan jo pienenä uuteen kotimaahansa. Näin hän ehtii kasvaa sisään kaikkeen siihen, mikä jää kulttuurin pinnan alapuolelle.
Sen sijaan että kerrottaisiin suoraan, miten tullaan tasavertaisiksi ruotsalaisiksi, on turvauduttu kollektiiviseen valheeseen. Ruotsalaisille on tärkeätä ”välttää konfliktia ja puristaa nyrkkiä taskussa”.
”Näin jälkikäteen tarkasteltuna on ilmeisen selvää, että Ruotsi oli katastrofaalisen huono maa laajamittaisen maahanmuuttokokeilun toteuttamiseksi.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- päättäjäeliitti syvät arvot konfliktien välttäminen kaksisuuntainen prosessi kulttuurien erot kirjoittamattomat koodit maahanmuuttokokeilu syvä kulttuuri Moderaatit Hanif Bali uskontojen ja kulttuurien sovittamaton ristiriita kunniakäsite tasavertaisuus kompromissi Integraatio Adoptio Kotoutuminen maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Enemmistö saksalaisista ei usko pakolaisten kotouttamisen onnistuvan – vuonna 2015 tulleista puolet yhä toimeentulotuen varassa

Ruotsin tie — kuinka massamaahanmuutto romutti pohjoismaisen hyvinvointivaltion

Suomen Perustan toiminnanjohtaja tyrmää Hesarin Kuukausiliitteen maahanmuuttoluvut: Maahanmuutolla ei voi ratkaista ikärakennemuutoksen aiheuttamaa kestävyysvajetta

Kaukaiset kriisit muuttumassa paikallisiksi – Lähi-idän sotaa käydään nyt ruotsalaisissa luokkahuoneissa

Husu Hussein tempaisi taas ”yksityishenkilönä” – juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja syytti kirjoitusta antisemitistiseksi

Britanniassa vaaditaan jo eroa Euroopan ihmisoikeussopimuksesta: ”Nykyisessä oikeusjärjestelmässä laittoman maahanmuuton hillitseminen ei ole mahdollista”

Oikeusministeri Gunnar Strömmer: ”Tuntemamme Ruotsi saattaa olla menetetty”

Jengirikolliset soluttautuvat poliisihallintoon – etsivät pääsyä hyödyllisiin tietoihin
Viikon suosituimmat

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Päivän pointti: Ei ihme, että SDP kosiskelee vaalikansaa arabiaksi, somaliksi, persiaksi ja jopa kasakan käyttämällä kielellä – syy on juuri se, minkä ajattelitkin sen olevan

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.

Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva ei maistu vihreille ja RKP:lle – erikoiset selitykset
Taloudellinen realismi puoltaa sitä, että velkaantunut hyvinvointivaltio ei voi pidemmän päälle tarjota kattavia sosiaaliturvapalveluja ulkomaalaisille, koska rahat ovat pois suomalaisten hyvinvoinnista ja turvallisuudesta. Osa puolueista haluaa silti jatkaa vanhalla mallilla – kustannuksista välittämättä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää