

LEHTIKUVA
Muslimipuolue valittaa kunnallisvaaleista Göteborgissa – syynä väitetyt puutteet äänestyslippujen saatavuudessa
Nyans-puolue tekee valituksen kunnallisvaalien toimittamisesta Göteborgissa. Puoluesihteerin mukaan puolueen äänestyslippuja ei ollut saatavilla kaikilla äänestyspaikoilla. Nyans ei ylittänyt äänikynnystä ja jäi vaille edustajia Göteborgin valtuustossa.
Eräs syy siihen valitukseen on se, että ennakkoäänestäjälle kerrottiin erehdyksessä, ettei muslimipuolue mahdollisesti aseta ehdokkaita kunnallisvaaleissa.
– Tämä on valitettavaa, mutta asia korjattiin pikaisesti, toteaa vaalilautakunnan puheenjohtaja Peter Mattiasson.
– Näin tapahtui ennakkoäänestyksen hyvin varhaisessa vaiheessa, enkä tiedä onko virheellisen informaation saaneita enemmän kuin yksi.
Tähtäimessä uudet vaalit
Toinen tapaus koskee muslimipuolueen äänestyslippujen väitettyä puuttumista Göteborgin keskustan äänestyspaikalla. Nyansin aktiivin mukaan pienet mahdolliset epäselvyydet eivät heiluta suuria puolueita, heillä taasen kyse on ylipäänsä edustajan saamisesta valtuustoon. Siksi uudet vaalit ovat puolueen tähtäimessä:
– Kyllä haluaisimme, se antaisi kansalle toisen mahdollisuuden, sanoo puoluesihteeri Rami Hussein.
Nyans-puolue sai Göteborgissa 1,5 prosenttia annetuista äänistä. Äänikynnyksen ylittämiseksi puolue olisi tarvinnut tuhansia ääniä lisää. Landskronassa ja Botkyrkassa puolue ylitti niukasti kahden prosentin äänikynnyksen ja sai edustajansa valtuustoon.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äänestyslipujen puuttuminen äänikynnys vaalivalitus Rami Hussein Peter Mattiasson Ruotsin kunnallisvaalit 2022 muslimipuolue äänestyspaikka Nyans-puolue ennakkoäänestys Botkyrka Landskrona uudet vaalit Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsissa on monta todellisuutta – muslimipuolue sai kolmanneksen äänistä ongelmalähiössä

Professori: Muslimipuolue vei Ruotsin demariblokilta vaalivoiton

Arabiankielinen väestö vaikuttamisen kohteena Ruotsin vaaleissa – äänet haluttiin keskittää muslimipuolueelle

Kansa on puhunut ja vaalitulos vahvistettu – Ruotsin suunta muuttuu

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson Suomen Uutisille: ”Vastustajien rasismikortti ei toiminut”

Maahanmuuttajat pelkäävät karkotusta porvarihallituksen Ruotsista – myös tukien mahdolliset leikkaukset huolestuttavat
Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

PS:n Simo Grönroos väestönvaihdoksesta: ”Väestönvaihdos ei ole salaliittoteoria vaan kylmän looginen seuraus maahanmuuttopoliittisista valinnoista”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kirjoittaa Suomalaisuuden Liiton Suomen Mieli -julkaisussa väestönvaihdoksesta, joka ei ole salaliittoteoria vaan korkean maahanmuuton ja kantaväestön matalan syntyvyyden synnyttämä ilmiö, josta aikamme tullaan muistamaan historiankirjoissa, jos asialle ei tehdä jotain. - Suomalaisuuden pelastamiseksi tarvitaan tervettä ylpeyttä omasta suomalaisesta kulttuurista ja omista juurista, jota ilman kansallinen pelastuminen ei ole mahdollista, Grönroos kirjoittaa.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää