

LEHTIKUVA
Soini: Puolustus on vahvoilla – armeijalle lisää rahaa
Hallitusneuvottelut jatkuvat jo toista päivää valtioneuvoston juhlatiloissa Smolnassa. Iltapäivällä neuvottelijat irtaantuivat hetkeksi selostaakseen tilannetta eduskuntaryhmille. Perussuomalaisten neuvottelijat saapuivat ryhmähuoneeseensa eduskunnan kirjastoon puheenjohtaja Timo Soinin johdolla.
Soini arvioi, että ulko- ja turvallisuuspoliittinen työryhmä voi selvitä neuvotteluissa kaikkein helpoimmalla, kun sen työ pohjautuu Ilkka Kanervan (kok.) johtaman parlamentaarisen turvallisuuspoliittisen työryhmän työhön.
Tarveharkinta säilytettävä
Eurooppapolitiikkaan liittyy kysymys ulkomaisen työvoiman tarveharkinnasta. Soinin mukaan puolueen linja on, että tarveharkinta säilyy.
– Se on meidän linja, katsotaan mikä on lopullinen tulos, Soini sanoi.
Hän kertoi, että kaikista kolmesta ryhmästä tulee asioita puheenjohtajan pöydälle ratkaistaviksi.
Yhdestä asiasta Soini oli varma: puolustusvoimat tulee saamaan takaisin määrärahojaan, sillä siihen ovat kaikki puolueet sitoutuneet vankasti. Kanervan raportissa vaadittiin määrärahojen palauttamista vähintään 150 miljoonalla eurolla. Perussuomalaisten linjauksen mukaan määrä voi olla isompikin.
– Puolustus on vahvimmilla – rahaa armeijalle, Soini hehkutti.
Soinilta kysyttiin myös, voiko kehitysyhteistyö olla varma siitä, että se menettää määrärahoja neuvotteluissa?
– Toivottavasti, Soini linjasi.
Puolueilla yhteneväiset
mielipiteet maahanmuutosta
Hallitusneuvotteluiden maahanmuuttopoliittisen ryhmän vetäjä Juho Eerola piti mahdollisena, että maahanmuuttoasioista päästään yhteisymmärrykseen jo tänään. Niin pitkään istutaan kuin tarve on.
– Totta kai haluaisin, että se valmistuisi aiemmin, jotta pääsisin muiden haasteiden pariin, Eerola totesi.
Häneltä kysyttiin, kuinka yksityiskohtaisia pohjia neuvotteluille oli muodostettu aiempien neuvotteluiden pohjalta, kun niissä oli muistioitakin kirjoitettu.
– Emme puhuneet muistioista oikeastaan yhtään, Eerola vastasi.
Hän sanoi, ettei eduskuntaryhmältä tullut kovin yksityiskohtaisia ohjeita. Tavoitteena on kolmen puolueen yhteinen näkemys. Onnistuuko se?
– Jää nähtäväksi. Mutta nyt on keskusteltu hyvässä hengessä. Puolueilla ei ole suuria erimielisyyksiä maahanmuuttoasioissa, Eerola totesi
Perheenyhdistämisiä rajoitettava
Kansanedustaja Mika Niikko kiiruhti kokoukseen viime tingassa, mutta ehti vastata muutamaan kysymykseen. Hän sanoi luottavansa siihen, että neuvotteluissa päästään hyvään tulokseen.
Hän odotti jo malttamattomana, koska päästään yksityiskohtaisiin kysymyksiin, jotka odottavat vasta keskiviikon jälkeen. Niikkoa kiinnostavat eniten opetus ja koulutus.
– Haluaisin, että kynänjälkeäni jäisi esimerkiksi nuorten syrjäytymisen ehkäisemiseen, koulutukseen ja nuorisotakuuseen ja siihen, kuinka niitä voitaisiin parantaa tällä vaalikaudella uudesta näkökulmasta käsin.
Maahanmuuttopolitiikassa hän toivoi, että perheenyhdistämisiä voitaisiin rajoittaa samoin kuin EU:n tuoreet suunnitelmat pakolaisten taakanjakosopimuksesta. Myös työperäisen maahanmuuton tarveharkinta pitäisi säilyttää.
– Perussuomalaiset ovat ainoa puolue, joka aidosti puolustaa suomalaisen työpaikan pysyvyyttä, Niikko totesi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurooppa-politiikassa suurimmat väännöt

Eerola: Välimeren kautta tulevat ovat laittomia maahanmuuttajia

Hallitusneuvottelut etuajassa, maahanmuuttolinjaus saatiin valmiiksi
Viikon suosituimmat

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Yhdysvallat virallisesti huolissaan Euroopasta – maahanmuutto uhkaa puolustusyhteistyötä
Euroopan tärkein liittolainen Yhdysvallat on toistuvasti ilmaissut huolensa Euroopan holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Tiedotusvälineet esittävät kannanotot yleensä pinnallisesti ja väheksyen. Markku Ruotsilan kirjoittama ja Suomen Perustan julkaisema raportti kuvaa asian toisen puolen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta
Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












