

LEHTIKUVA
Normiviikko Ruotsin jengirintamalla – kaksi kuollutta ja useampia haavoittuneita
Vielä menneellä viikolla Ruotsissa kuoli ihmisiä enemmän luoteihin kuin koronavirukseen. Vuosia jatkunut jengisota vaati uhrin Malmössä ja 16-vuotias poika ammuttiin Göteborgissa. Ammuskelun uhreja jäi myös henkiin. Viikkokatsaus perustuu Aftonbladetin, Expressenin, ja Göteborgs Postenin tietoihin.
Maanantaina vangittiin kaksi nuorukaista, jotka olivat edellisellä viikolla ampuneet 14-vuotiaan pojan henkihieveriin Kärrtorpin lähiössä Tukholmassa. Kolmas tekoon osallistunut vangittiin tiistaina.
Vanha valta vapisee
Tiistaina tapahtuneen, 25-vuotiaan, raskaan rikoshistorian omaavan miehen murhalla Malmössä oli paljon silminäkijöitä: tulitus tapahtui illansuussa keskellä katua. Jugoslaavijengi on vuosikausia taistellut reviiristään maahanmuuttajataustaisia uusia yrittäjiä vastaan. Uhreja on tullut puolin ja toisin ja kostonkierre jatkuu. Poliisi on pidättänyt murhasta epäiltynä 20-vuotiaan miehen, jolla ei ole mainittavaa rikostaustaa.
Göteborgissa murhattiin keskiviikkoiltana 16-vuotias koululainen, jolla ei ollut jengikytköksiä, hän oli paremminkin mallioppilas. Uhrin isä on suufilainen imaami ja kiivas jihadismin vastustaja. Onkin mahdollista, että poika poika ammuttiin vahingossa, sillä hänen isoveljellään on jengiyhteyksiä.
Uhrit eivät puhu
Naamioituneita ampujia oli tiettävästi kaksi, toisella pistooli ja toisella ”muu automaattiase”. Uhri kaatui jo ensimmäisistä laukauksista, mutta ampujat kääntyivät poistuessaan ja ampuivat uudestaan maassa makaavaa nuorukaista. Laukauksia ammuttiin kaikkiaan kymmenkunta ja uhrin seurassa ollut nuori nainen haavoittui lievästi. Murhaajat pakenivat heitä odottavaan autoon.
Torstaina aamuyöllä yönä ammuttiin Lövgärdetissä, Göteborgin tanhuvilla 25-vuotiasta miestä. Hän selvisi lievillä vammoilla. Mies on poliisin mukaan yhteistyöhaluton, eikä halua kertoa ammuskeluun johtaneista syistä tahi sen taustoista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lövgärdet Holma Biskopsgården Kärrtorp vaikeneminen ongelmalähiö nuorisojengit rikollisjengit Ammuskelu Malmö Murha Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Keskustelu käy taas kierroksilla: ”Jenginuoret ryöstävät ruotsalaisia, koska klaanit eivät suojele heitä”

Ronkainen huolissaan poliisien kokemasta kuormituksesta: ”Poliisien oma usko loppumassa”

Immonen: Kasvava maahanmuuttotaustainen rikollisuus murentaa yhteiskuntarauhaa ja aiheuttaa paljon inhimillistä kärsimystä suomalaisille

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet

Rikollispomo kuoli luoteihin, myös toinen mies menehtyi ammuskelussa Norrköpingissä

Jo toinen nainen ammuttiin kuoliaaksi Ruotsissa tällä viikolla – alamaailma siirtyi sopimuksettomaan tilaan

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan

Poliisi otti Ruotsissa dronet käyttöön häirikköalueen nuorisojengien valvonnassa

Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla
Viikon suosituimmat

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











