

LEHTIKUVA
Normiviikko Ruotsin jengirintamalla – kaksi kuollutta ja useampia haavoittuneita
Vielä menneellä viikolla Ruotsissa kuoli ihmisiä enemmän luoteihin kuin koronavirukseen. Vuosia jatkunut jengisota vaati uhrin Malmössä ja 16-vuotias poika ammuttiin Göteborgissa. Ammuskelun uhreja jäi myös henkiin. Viikkokatsaus perustuu Aftonbladetin, Expressenin, ja Göteborgs Postenin tietoihin.
Maanantaina vangittiin kaksi nuorukaista, jotka olivat edellisellä viikolla ampuneet 14-vuotiaan pojan henkihieveriin Kärrtorpin lähiössä Tukholmassa. Kolmas tekoon osallistunut vangittiin tiistaina.
Vanha valta vapisee
Tiistaina tapahtuneen, 25-vuotiaan, raskaan rikoshistorian omaavan miehen murhalla Malmössä oli paljon silminäkijöitä: tulitus tapahtui illansuussa keskellä katua. Jugoslaavijengi on vuosikausia taistellut reviiristään maahanmuuttajataustaisia uusia yrittäjiä vastaan. Uhreja on tullut puolin ja toisin ja kostonkierre jatkuu. Poliisi on pidättänyt murhasta epäiltynä 20-vuotiaan miehen, jolla ei ole mainittavaa rikostaustaa.
Göteborgissa murhattiin keskiviikkoiltana 16-vuotias koululainen, jolla ei ollut jengikytköksiä, hän oli paremminkin mallioppilas. Uhrin isä on suufilainen imaami ja kiivas jihadismin vastustaja. Onkin mahdollista, että poika poika ammuttiin vahingossa, sillä hänen isoveljellään on jengiyhteyksiä.
Uhrit eivät puhu
Naamioituneita ampujia oli tiettävästi kaksi, toisella pistooli ja toisella ”muu automaattiase”. Uhri kaatui jo ensimmäisistä laukauksista, mutta ampujat kääntyivät poistuessaan ja ampuivat uudestaan maassa makaavaa nuorukaista. Laukauksia ammuttiin kaikkiaan kymmenkunta ja uhrin seurassa ollut nuori nainen haavoittui lievästi. Murhaajat pakenivat heitä odottavaan autoon.
Torstaina aamuyöllä yönä ammuttiin Lövgärdetissä, Göteborgin tanhuvilla 25-vuotiasta miestä. Hän selvisi lievillä vammoilla. Mies on poliisin mukaan yhteistyöhaluton, eikä halua kertoa ammuskeluun johtaneista syistä tahi sen taustoista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lövgärdet Holma Biskopsgården Kärrtorp vaikeneminen ongelmalähiö nuorisojengit rikollisjengit Ammuskelu Malmö Murha Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Keskustelu käy taas kierroksilla: ”Jenginuoret ryöstävät ruotsalaisia, koska klaanit eivät suojele heitä”

Ronkainen huolissaan poliisien kokemasta kuormituksesta: ”Poliisien oma usko loppumassa”

Immonen: Kasvava maahanmuuttotaustainen rikollisuus murentaa yhteiskuntarauhaa ja aiheuttaa paljon inhimillistä kärsimystä suomalaisille

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet

Rikollispomo kuoli luoteihin, myös toinen mies menehtyi ammuskelussa Norrköpingissä

Jo toinen nainen ammuttiin kuoliaaksi Ruotsissa tällä viikolla – alamaailma siirtyi sopimuksettomaan tilaan

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan

Poliisi otti Ruotsissa dronet käyttöön häirikköalueen nuorisojengien valvonnassa

Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















