

PS ARKISTO
Nuorten ongelmat ja pahoinvointi kasvavat Suomen väitetystä vauraudesta huolimatta – Halla-aho: ”Mikä on mennyt pieleen?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebookissa, että nuoret ikäluokat ovat pienempiä kuin koskaan. Suomi on kuuleman mukaan myös vauraampi kuin koskaan. Tästä muistutetaan etenkin, kun kasvatetaan ulkomaille lapioitavan rahan määrää. Mistä siis johtuu, että nuoret tuntuvat voivan huonommin kuin koskaan?
Jussi Halla-aho pohtii Facebook-kirjoituksessaan, että kahdesta edellä mainitusta luulisi seuraavan yhteensä se, että Suomella on ennennäkemättömän hyvin varaa huolehtia omista lapsistaan ja nuoristaan.
– Miksi siis saamme jatkuvasti lukea lehdistä, että oppimistulokset romahtavat, lasten osaamiserot kasvavat ja opettajat uupuvat, opiskelijoiden mielenterveys on ennennäkemättömän heikossa jamassa, lasten ja nuorten fyysinen kunto on romahtanut ja nuorten tekemä vakava väkivaltarikollisuus kasvaa? Halla-aho kysyy.
Miten tähän on tultu?
Kaikki mainitut ongelmat on yleisesti tunnustettu todellisiksi. Ongelmat ovat alkaneet kauan ennen koronaa, joten ne eivät johdu koronasta. Halla-aho ei usko niiden todennäköisesti johtuvan ilmastonmuutoksestakaan eikä edes persuista.
– Ratkaisuksi esitetään aina lisää rahaa tukitoimenpiteisiin, lisää mielenterveyspalveluja ja lisää poliiseja, mutta tällaiset toimet kohdistuvat oireisiin. Olisi mielenkiintoista kuulla esimerkiksi hallituspuolueiden edustajien analyysi siitä, miksi tähän on tultu. Vaikka lapsia on vähemmän kuin koskaan ja vaikka olemme vauraampia kuin koskaan.
– Mitä ovat ne kehityksen taustalla olevat syyt, joihin pitäisi puuttua? Mikä on mennyt pieleen? Halla-aho ihmettelee.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- osaamiserot poliisien määrä väkivaltarikollisuus tukitoimet vauraat maat koronapandemia mielenterveysongelmat oppimistulokset Facebook Ilmastonmuutos Mielenterveyspalvelut perussuomalaiset Lapset ja nuoret Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vantaan kaksoissurma järkyttää – Juvonen: Suomessa on menossa katastrofi, jota ei edes haluta korjata

Vantaan tragedia on osoitus suomalaisten karusta todellisuudesta ja mielenterveyspalvelujen kriisistä – ”Kaikki resurssit on laitettava suomalaisten hyvinvointiin”

Julkinen sotejärjestelmä on kriisissä – ”Kaikki voimavarat pitäisi kohdistaa suomalaisten ihmisten auttamiseen, hoitamiseen, parantamiseen ja pelastamiseen”

PS-Naiset: ”Laitammeko varoja laittomasti maassa olevien sosiaalipalveluihin vai omien nuortemme tulevaisuuteen?”

Sinne menivät valtiolle kengät, rahat ja Porsche – poliisi ja ulosotto iskivät jengirikollisiin Tukholman yössä

Mäenpää huolissaan poliisin uudesta linjauksesta: Miten turvataan jatkossa mielenterveysongelmien kanssa painivien suomalaisten oikeus terveyteen ja turvallisuuteen?

Ari Koponen tyytyväinen opintotuen tulorajojen nostosta: ”Kannustinloukkuja on pyrittävä purkamaan”

Meri: Työuupumukseen ja kiireeseen ei auta pelkkä lainsäädännön kiristäminen vaan se, että työpaikalla on riittävästi porukkaa töissä

Tavio: Näpistyksestä heti putkaan
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Imaami avasi Birminghamin uuden muslimipormestarin virkaanastujaistilaisuuden islamilaisella rukouksella
Britannian toiseksi suurimman kaupungin pormestariksi on valittu pakistanilaistaustainen maahanmuuttaja, joka on harras muslimi. Juhlallisen virkaanastujaistilaisuuden avasi imaami islamilaisella rukouksella. Monissa muissakin Britannian kaupungissa on ollut muslimipormestari, ja jotkut muslimit ovat edenneet ministeriksi asti.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














