

Matti Torvinen eduskunnassa. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Oikeusoppinut kommentoi UV-kansanedustajan eriskummallisia puheita: ”Kuin lapsen esittämiä”
KOMMENTTI | Perussuomalaisten jäsenrekisterin laillisuuden kyseenalaistaneen Matti Torvisen (uv.) puheet ovat lennokkaita, mutta pohjaa vailla.
UV-ryhmään kuuluva kansanedustaja Matti Torvinen esitteli tiistain Helsingin Sanomissa eriskummallisia näkemyksiä perussuomalaisten henkilörekisterin laillisuudesta. Torvinen katsoi näkemyksenään, että ”..kaikki perussuomalaisten jäsenrekisterit ovat henkilörekisterilain vastaisia”.
Aikuisiällä varatuomariksi opiskellut Torvinen perusteli näkemystään seuraavasti: ”He tosin väittävät, että jäseniä olisi yli 500, mutta jäsenrekisteri on täynnä höttöä: moni ei ole maksanut jäsenmaksuja vuosiin, eivätkä he edes tiedä olevansa rekisterissä”.
Torvisen kommentti on hyvin erikoinen. Yhdistyslaki ja perussuomalaisten omat säännöt antavat toki mahdollisuuden erottaa jäsenmaksunsa laiminlyöneet jäsenet, mutta mitään pakkoa tällaiseen ei ole. Väite siitä, että jäsenrekisteriin olisi lisätty henkilöitä vasten näiden tahtoa on erittäin kummallinen. Perussuomalaisten jäseneksi haetaan omakätisesti allekirjoitetulla hakemuksella.
Suomen Uutiset tiedusteli HS:n jutun tehneeltä toimittajalta, oliko haastattelun aikana tullut ilmi jotain raskauttavaa. Vastaus oli kieltävä. Toimittaja luotti asiassa Torvisen sanaan.
On harmi, ettei perussuomalaisilta kysytty asiasta ennen jutun julkaisua. Jos olisi kysytty, olisi puoluetoimistolta vastattu seuraavasti:
– Ensinnäkään laki johon Torvinen viittaa, ei ole enää voimassa. Henkilörekisterilaki on kumottu.
– Toisekseen, perussuomalaisilla on vain yksi jäsenrekisteri, ei montaa niin kuin Torvinen väittää.
– Kolmanneksi, Matti Torvinen on piirin puheenjohtajana aiemmin toimiessaan ollut itse vastuussa rekisteristä Lapin tietojen osalta. PS:n jäsenrekisterin rekisteriselosteessa todetaan: ”Puolueen piirien puheenjohtajat toimivat vastuuhenkilönä omissa piireissään.” Mikäli ongelmia olisi ollut, Torvisella itsellään olisi ollut vastuu niiden korjaamisesta.
Suomen Uutiset kysyi oikeustieteen tohtori Kari Uotilta näkemystä asiasta. Puhelimella tavoitetun Uotin äänestä paistoi epäusko hänen tutustuessaan Torvisen ulostuloon.
– Kuin lapsen esittämiä väitteitä, Uoti puuskahti.
Hän hämmästeli varatuomari Torvisen yhdistysjuridiikan sekä perussuomalaisten sääntöjen hataraa tuntemusta ja ihmetteli, voiko tällainen henkilö todella olla vastuussa mahdollisesti perustettavan uuden puolueen sääntöuudistuksesta.
Suomen Uutiset hämmästelee samaa asiaa, mutta toivottaa silti Torviselle kohtuullista menestystä sääntörupeaman kanssa. Toimitus kehottaa tarkkuuteen myös raha-asioissa. Matti Torvinen näet kertoi HS-henkilökuvansa lopussa: ”Palkka putoaa kansanedustajana puolella, mutta eduskunta on henkinen hillotolppani”.
Jos tämä pitää paikkansa, niin minkä takia Torvinen ilmoitti vuoden 2017 alkupuolella käytyjen kuntavaalien yhteydessä vuosituloikseen 30 000 – 50 000 euroa? Samat luvut hän ilmoitti 2015.
Kun IL selvitti kansanedustajien ansioita 2016, ei joukosta löytynyt ainoatakaan alle 50 000 euroa tienaavaa. Yli sadan tonnin vesseleitä oli sitäkin enemmän. Kansanedustajan taulukkopalkka on 6 407 euroa kuukaudessa, kahdelletoista kuukaudelle kilahtelee säästöpossuun 76 884 euroa.
Eli hän on lasketellut palturia joko HS:lle tai vaalikoneille. Moinen ei ole kunniaksi henkilölle, joka HS.n jutun mukaan haluaa profiloitua ”sosiaalisesti heikoilla olevien tukijana.”
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Entinen PS-kansanedustaja: ellei Torvinen olisi sitoutunut Uuteen vaihtoehtoon, Hanna Mäntylä ei olisi päässyt Strasbourgiin
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









