

LEHTIKUVA
Ongelmalähiöiden valvontaan satoja uusia kameroita Ruotsissa – poliisille myös oikeus murtaa rikollisten salattu viestiliikenne
Poliisin vuosi on Ruotsissa alkanut haastavissa merkeissä, kun pommi-iskuja ja ampumisia on sattunut tuon tuostakin. Uudet työkalut tulevat käyttöön kreivin aikaan ja antavat poliisille mahdollisuuden puuttua jengi- ja huumerikollisuuteen aivan uudella tavalla, kertoo Aftonbladet.
Vuoden alusta poliisilla on ollut oikeus sijoittaa valvontakameroita haluamiinsa paikkoihin ilman lupamenettelyä. Käytännössä sadat uudet kamerat sijoitetaan ongelmalähiöihin paikoille, joissa rehottavat huumekauppa, väkivallanteot sekä ryöstöt.
– Sijoitamme kamerat sinne, joissa niistä oletettavasti on eniten hyötyä, sanoo poliisiylijohtaja Anders Thornberg uutistoimisto TT:n haastattelussa.
– On valtavan tärkeätä, että saamme itse tehdä päätökset, eikä meidän tarvitse jumittaa pitkässä lupaprosessissa.
Kameroiden määrä kasvaa
Poliisilla on tähän asti ollut käytössään parisataa kameraa ja nyt niitä tulee satamäärin lisää. Uusien kameroiden sijoittamista edeltää Thornbergin mukaan huolellinen selvitystyö. Haasteitakin on.
– Meidän pitää pystyä käsittelemään entistä paljon suurempi määrä informaatiota ja yksilöiden oikeuksista on pidettävä huolta.
Rikollisjengit haastavat yhteiskunnan
Yhteiskunta on ollut lähes voimaton jengien törkeän väkivallan edessä. Alkuvuosi näyttää saman menon jatkuvan. Poliisi on nyt saamassa oikeuden murtaa rikollisten vahvasti salattu viestiliikenne ja kyseessä saattaa olla ratkaisevan tärkeä työkalu.
– Se nostaa mahdollisuutemme aivan uudelle tasolle. Törkeän rikollisuuden selvittämisessä keskeistä on tilannekuva siitä, mitä tapahtuu ja on tapahtumassa. Muutoin vaellamme sokeina. Viestinnän salaaminen on tapahtunut nopeasti ja meidän on seurattava perässä, entinen turvallisuuspoliisi Säpon päällikkö Thornberg pohdiskelee.
Rikoksia jonossa odottamassa tutkintaa
Poliisilla on jonossa rikoksia, jotka odottavat uusien selvityskeinojen käyttöönottoa.
– Meillä on kohteeksi määriteltyjä rikollisia, joiden selvittämättömät tapaukset vain odottavat sitä, että pääsemme murtamaan rikoksiin liittyvän (tallennetun) viestiliikenteen.
Viestiliikenne voidaan murtaa, jos mahdollisesta rikoksesta tuomitaan vähintään kahden vuoden vankeusrangaistus. Poliisi voi asentaa epäiltyjen laitteisiin haittaohjelmia tai muilla keinoin lukea epäiltyjen tietokoneiden, puhelinten tai tablettien kaikkea sisältöä.
– Käytännössä kyse on aina törkeästä rikollisuudesta eli pommi-iskuista, ampumisista, huumeista ja jengien välisestä koston kierteestä, Thornberg rajaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Ruotsin väestönmuutosta ei voi enää pysäyttää

Ovi Ruotsiin selällään: 122 000 uutta oleskelulupaa vuonna 2019

Immonen ja Peltokangas vaativat: Suomen vältettävä Ruotsin tie – ”Rajat ylittävä rikollisuus torjuttava”

Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpo varoittaa: koululaisia yritetään radikalisoida Gävlessä

Oudon räjähdyksen syy selvisi Ruotsissa: Hienostokaupunginosan voimakkaan pommin kohteena oli huumeiden jakelupiste

Nöyryytysryöstöistä lievät rangaistukset – Halla-aho kirjoitti ongelmasta jo 2006

Jengirikolliselle syytteet törkeistä huume- ja aserikoksista – syyttää poliisia vainosta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.