

LEHTIKUVA
Ongelmalähiöiden valvontaan satoja uusia kameroita Ruotsissa – poliisille myös oikeus murtaa rikollisten salattu viestiliikenne
Poliisin vuosi on Ruotsissa alkanut haastavissa merkeissä, kun pommi-iskuja ja ampumisia on sattunut tuon tuostakin. Uudet työkalut tulevat käyttöön kreivin aikaan ja antavat poliisille mahdollisuuden puuttua jengi- ja huumerikollisuuteen aivan uudella tavalla, kertoo Aftonbladet.
Vuoden alusta poliisilla on ollut oikeus sijoittaa valvontakameroita haluamiinsa paikkoihin ilman lupamenettelyä. Käytännössä sadat uudet kamerat sijoitetaan ongelmalähiöihin paikoille, joissa rehottavat huumekauppa, väkivallanteot sekä ryöstöt.
– Sijoitamme kamerat sinne, joissa niistä oletettavasti on eniten hyötyä, sanoo poliisiylijohtaja Anders Thornberg uutistoimisto TT:n haastattelussa.
– On valtavan tärkeätä, että saamme itse tehdä päätökset, eikä meidän tarvitse jumittaa pitkässä lupaprosessissa.
Kameroiden määrä kasvaa
Poliisilla on tähän asti ollut käytössään parisataa kameraa ja nyt niitä tulee satamäärin lisää. Uusien kameroiden sijoittamista edeltää Thornbergin mukaan huolellinen selvitystyö. Haasteitakin on.
– Meidän pitää pystyä käsittelemään entistä paljon suurempi määrä informaatiota ja yksilöiden oikeuksista on pidettävä huolta.
Rikollisjengit haastavat yhteiskunnan
Yhteiskunta on ollut lähes voimaton jengien törkeän väkivallan edessä. Alkuvuosi näyttää saman menon jatkuvan. Poliisi on nyt saamassa oikeuden murtaa rikollisten vahvasti salattu viestiliikenne ja kyseessä saattaa olla ratkaisevan tärkeä työkalu.
– Se nostaa mahdollisuutemme aivan uudelle tasolle. Törkeän rikollisuuden selvittämisessä keskeistä on tilannekuva siitä, mitä tapahtuu ja on tapahtumassa. Muutoin vaellamme sokeina. Viestinnän salaaminen on tapahtunut nopeasti ja meidän on seurattava perässä, entinen turvallisuuspoliisi Säpon päällikkö Thornberg pohdiskelee.
Rikoksia jonossa odottamassa tutkintaa
Poliisilla on jonossa rikoksia, jotka odottavat uusien selvityskeinojen käyttöönottoa.
– Meillä on kohteeksi määriteltyjä rikollisia, joiden selvittämättömät tapaukset vain odottavat sitä, että pääsemme murtamaan rikoksiin liittyvän (tallennetun) viestiliikenteen.
Viestiliikenne voidaan murtaa, jos mahdollisesta rikoksesta tuomitaan vähintään kahden vuoden vankeusrangaistus. Poliisi voi asentaa epäiltyjen laitteisiin haittaohjelmia tai muilla keinoin lukea epäiltyjen tietokoneiden, puhelinten tai tablettien kaikkea sisältöä.
– Käytännössä kyse on aina törkeästä rikollisuudesta eli pommi-iskuista, ampumisista, huumeista ja jengien välisestä koston kierteestä, Thornberg rajaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Ruotsin väestönmuutosta ei voi enää pysäyttää

Ovi Ruotsiin selällään: 122 000 uutta oleskelulupaa vuonna 2019

Immonen ja Peltokangas vaativat: Suomen vältettävä Ruotsin tie – ”Rajat ylittävä rikollisuus torjuttava”

Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpo varoittaa: koululaisia yritetään radikalisoida Gävlessä

Oudon räjähdyksen syy selvisi Ruotsissa: Hienostokaupunginosan voimakkaan pommin kohteena oli huumeiden jakelupiste

Nöyryytysryöstöistä lievät rangaistukset – Halla-aho kirjoitti ongelmasta jo 2006

Jengirikolliselle syytteet törkeistä huume- ja aserikoksista – syyttää poliisia vainosta
Viikon suosituimmat

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Vigeliuksen lista eduskunnasta paljastaa: SDP äänestää säännöllisesti maahanmuuton tiukennusten hylkäämisen puolesta
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen kokoama lista eduskunnan äänestyksistä paljastaa demarien säännönmukaisesti äänestävän maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä vastaan. Samaan aikaan demarileiri vaikenee kuin muuri löperöstä maahanmuuttolinjastaan, jonka saa esille vain äänestystuloksia peratessa.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.
















