

LEHTIKUVA
Oppositiolla heikot eväät julkisen talouden pelastamiseksi: Keskusta ja SDP tarjoavat tyhjää, vihreät haluaa leikata eläkeläisiltä
Eduskunnan kyselytunnilla keskusteltiin tänään lakkoaallosta ja Suomen vaikeasta taloustilanteesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä kiteytti opposition annin ”masentavaksi”. – Kepu tarjosi tyhjän paperin keväällä, SDP tarjoaa tyhjän paperin nyt. Vain vihreillä on vaihtoehto leikata eläkeläisiltä ja nostaa polttoaineen hintaa. Eivätkö nämä parempaan pysty?
Uusi suullisten kyselytuntien kausi starttasi torstaina eduskunnassa. Pääpuheenaiheena oli totta kai maan velkainen julkinen talous ja kaikki mikä siihen liittyy.
Oppositio pyöritti kyselytunnilla tuttua levyä, kuten perussuomalaisten ryhmänjohtaja Jani Mäkelä viestipalvelu X:ssä kiteytti.
– Kyselytunti on varsin masentavaa oppositiolta. Kepu tarjosi tyhjän paperin keväällä, SDP tarjoaa tyhjän paperin nyt. Vain vihreillä on vaihtoehto leikata eläkeläisiltä ja nostaa polttoaineen hintaa. Eivätkö nämä parempaan pysty?
Ay-liike vaarantaa huoltovarmuuden
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom tarttui kysymyksessään maata riivaavaan lakkoaaltoon ja kysyi työministeri Arto Satoselta, miksi ay-liike ei neuvottele ja ehdota omia ratkaisuja, joilla Suomen talous pelastetaan.
– Mistä johtuu tämä vastuuton ulkoparlamentaarinen painostus, jolla ay-liikkeen johto on päättänyt painostaa hallitusta?
Bergbomin mukaan ay-liike on käynnistänyt valtavat toimet vastustaakseen demokraattisesti valitun eduskunnan ja sen luottamusta nauttivan hallituksen päätöksiä.
– Valitettavasti laskun maksajiksi tästä poliittisesti värittyneestä ay-liikkeen performanssista joutuvat rehelliset suomalaiset yritykset ja kansalaiset, totesi Bergbom.
– Kun sitten ay-johtajat huomasivat, ettei kansanvalta noin vain sorru painostuksen alla, on heidän uusin innovaationsa pyrkiä tyhjentämään ruokakauppojen hyllyt ja vaarantamaan vielä sähköntuotantokin maassamme – siis huoltovarmuutemme.
Bergbomin mukaan kaikki tämä on häpeällistä ay-liikkeen johdolta.
Neuvotteluihin on vielä aikaa
Työministeri Arto Satonen (kok.) korosti vastauksessaan, että hallitus haluaa neuvotella ja että aikaa on.
– Täytyy sanoa tästä neuvotteluhalukkuudesta, että STTK ja Akava ovat osoittaneet halua neuvotella Suomen vientivetoisesta mallista, toivon että myös SAK osoittaisi sitä. Siinä me löytäisimme paremman ratkaisun, kun ratkaisu tehtäisiin sovittelemalla.
– Aikaa on. Kolmikantainen työryhmä on aloittanut tänään työnsä, joka lähtee hallituksen kirjauksen pohjalta. Työ kestää toukokuun loppuun saakka ja siihen asti on mahdollista löytää tie ratkaisuun, Satonen sanoi ja jatkoi:
– Vetoan sen puolesta, että SAK miettii vielä asiaa uudelleen, koska Suomen taloudellinen tilanne on niin vakava, että tällä vastakkainasettelun kärjistämisellä me emme saa aikaiseksi ratkaisua. Kyllä tämä pitää ratkaista yhteinen polku löytämällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lakkoilu Akava Miko Bergbom valtiontalous polttoaineiden hinta oppositio Arto Satonen STTK SAK Kolmikanta Jani Mäkelä Ay-liike Eläkeläiset Huoltovarmuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmisto lietsoo joukkoja poliittisiin lakkoihin, hallitus peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua: Käy kalliiksi yhteiskunnalle

Bergbom kehotti poliittisia lakkoilijoita palaamaan töihin: ”On painava syy pelastaa hyvinvointivaltio”

Emeritusprofessori Matti Virén arvostelee ay-liikkeen kiihkoilua: Lakkoilu on hullua puuhaa – ”Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa”

Purra: Liitoille ei anneta veto-oikeutta työmarkkinauudistuksissa – ”Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi”

Ylen gallup: SDP:n kannatus jatkaa laskuaan – perussuomalaiset hurjassa nousussa

Hoitoalan duunari toivoo ”jotain rajaa” ay-liikkeen lakkoaallolle

Pk-yritysbarometrissä mollisävyiset tunnelmat: Epävarmuus painaa pieniä ja keskisuuria yrityksiä, mutta elinkenoministerin mukaan viitteitä paremmasta näkyy jo

Hallitus jatkaa hallitusohjelman toteuttamista määrätietoisesti – ”Ay-liike ei ole esittänyt yhtäkään plusmerkkistä ratkaisua julkisen taloutemme ongelmiin”

Teollisuusliiton Aalto vihjaa jo uusilla työtaisteluilla – elinkeinoministeri Rydman: Ay-pomot huolissaan oman valtansa vähenemisestä
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











