

KUVAKAAPPAUS/MTV
Orpo ja Sipilä käänsivät MTV:n tentissä maahanmuuttokeskustelun pelon lietsomiseen – Halla-aho kuittasi: ”Käsittämätöntä puhetta, kun useita kymmeniä on raiskattu ja moni on päässyt hengestään”
Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo halusivat puhua maahanmuuttajien tekemien rikosten sijaan vihapuheesta MTV:n pääministeritentissä.
Pääministeri Juha Sipilältä (kesk.) kysyttiin, olisiko hän edelleen valmis antamaan Kempeleen kotinsa turvapaikanhakijoille, kuten Sipilä lupasi vuonna 2015. Sipilän vastaus oli myöntävä.
– Tekisin varmaan samalla tavalla, Sipilä sanoi, ja mainitsi olevansa huolissaan vihapuheen ilmapiiristä.
– Maahanmuutosta ja turvapaikanhakuprosessista pitää pystyä puhumaan, mutta kaikkia ulkomaalaisia ei pidä syrjiä, Sipilä sanoi.
Irakilaiset tulivat Suomeen Sipilän yllyttäminä
Edellisessä puoluejohtajatentissä maanantaina Oulussa Sipilä väitti, että perussuomalaiset ”flirttailee rasismin kanssa”, joten Jussi Halla-aholta kysyttiin, mitä hän ajattelee pääministerin väitteestä.
Halla-aho sanoi ihmettelevänsä Sipilän selityksiä ja tarinoita.
– Hän (Sipilä) teki 2015 tiedotusvälineissä täysin selväksi, että hän on valmis avaamaan kotinsa turvapaikanhakijoille. Näin tämä viesti ymmärrettiin myös lähtömaissa.
– Monet tänne tulleet irakilaiset kertoivat tulleensa Sipilän kutsun yllyttämänä ja olivat pettyneitä, kun täällä ei sitten odottanutkaan talo Kempeleessä, Halla-aho sanoi.
Hän korosti, että vaikka tilanne on rauhoittunut Suomesta riippumattomista tekijöistä johtuen, kriisi ei ole vieläkään ohitse.
– Suomi käyttää tänäkin vuonna 150 miljoonaa turvapaikanhakijoiden vastaanottokustannuksiin, 220 miljoonaa kunnille maksettaviin kotouttamiskorvauksiin ja useita satoja miljoonia ulkomaalaisille maksettaviin työttömyyskorvauksiin. Kriisi ei ole ohi, se on päällä, Halla-aho sanoi.
Orpo ei pidä ikävästä keskustelusta
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo myönsi haasteelliseksi sen, miten kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat voidaan palauttaa, esimerkiksi Irakiin.
Seuraavaksi Orpo kuitenkin kävi Halla-ahon ja perussuomalaisten kimppuun.
– Minusta pelon lietsominen on todella ikävää. Se keskustelu, mitä käydään vaalitoreilla ja mitä monet ehdokkaat joutuvat kohtaamaan sosiaalisessa mediassa, se ei kuulu Suomeen, Orpo esitti.
Halla-aho ryöpytti Orpoa vastauksessaan
Orpolta kysyttiin, kuka käy keskustelua ikävällä tavalla. Orpo ei suostunut aluksi vastaamaan.
– Ihmisvihamielistä tai pelottelevaa kieltä käyttävät henkilöt tulevat usein Jussin joukkueesta, Orpo lopulta väitti viitaten Halla-ahoon, joka ryöpytti saman tien Orpoa vastauksessaan.
– Minusta se on käsittämätöntä, että Suomessa jopa useita kymmeniä lapsia on joutunut raiskausten ja ahdistelujen uhriksi ja moni ihminen on jopa päässyt hengestään vuonna 2015 tehtyjen virheiden vuoksi. Ja täällä sitten puhutaan jostain vihanlietsonnasta tai vihapuheesta.
– Me olemme vuosikausia varoittaneet näistä seurauksista, koska tällaiset lieveilmiöt ovat kaikkialla Euroopassa oleellinen osa takapajuisista islamilaisista maista tulevaa maahanmuuttoa, Halla-aho sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pääministeritentti irakilaiset seksuaalirikokset MTV Kotouttaminen Petteri Orpo Islam Juha Sipilä perussuomalaiset Jussi Halla-aho Keskusta Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Sipilä kutsui koko maailman kylään, nyt siitä ei saisi puhua – ”Täysin häpeilemätön mies”

Halla-aho tylyttää hoitajamitoituksen nostamisen kuluja kauhistellutta valtiovarainministeriä – ”Politiikka on valintoja, ministeri Orpo”

Tutkimus: Suomeen muuttava somali tai irakilainen käy kalliiksi veronmaksajalle – jopa miljoona euroa per maahanmuuttaja

Sipilä puhui itsensä pussiin väittäessään, että yli 32 000 turvapaikanhakijaa täytyi muka päästää Suomeen

Halla-aho: Jos joudutaan tekemään leikkauksia, ne on kohdistettava toissijaisiin menoihin

Halla-aho: Euroopan tehtävä on suojella omia yhteiskuntiaan haitalliselta maahanmuutolta – ”Turvapaikanhakijoiden liikkuminen EU:n sisällä mieleiseensä valtioon on katkaistava”

Perussuomalaiset: Lepsuilu levittää terrorismin uhkaa Suomessa – ”Irakilaiset voivat palata kotiin”

Erikoisempi uskonnontunti: Opettaja syyllisti tyttöjä maahanmuuttajien tekemistä raiskauksista
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää