

Ilmastoaktivisti Greta Thunberg Malmon Areenan edessä. / LEHTIKUVA
Pääkirjoitus: Euroviisuissa ei ole kyse ilmastosta, mutta Greta Thunberg riehuu siellä silti – tämän takia
Euroviisut. Juuri nyt. Greta Thunberg riehuu ja joutuu kiinniotetuksi. Kysymys: mitä hän siellä tekee? Greta on ilmastoaktivisti. Miten ihmeessä euroviisut liittyvät ilmastoon? Mieti asiaa hetki.
Vitsi on tässä:
Räyhävasemmistolla ei ole koskaan erityistä mielenkiintoa NIIHIN ASIOIHIN, joista he kulloinkin koohkaavat. Vasemmisto on ennen kaikkea kiinnostunut vallasta ja vallankumouksesta. Vasemmisto VAIHTAA AIHETTA aina, kun yleisö kyllästyy edelliseen.
Juuri näin on käynyt ympäristöteemalle. Tuomiopäivän tuhotulvia manaava Greta ei pysty enää innostamaan yleisöjään, joten hänen on etsittävä uusia alueita, jotka saavat hänen kuulijansa suunniltaan.
Palestiinan asia tai Elokapina tai euroviisut ovat vasemmistolle pelkkiä sisäänheittotuotteita. Tärkeintä on raivo. Sillä nuoret kiinnitetään osaksi räyhääjäjengiä.
Kyky muuttaa ja hallita kuulijajoukkonsa primitiivitason tunteita on vasemmistolle tunnusomaista vallankäyttöä. Se on hyvä siinä. On aina ollut. Vasemmisto operoi ennen kaikkea tunnemanipulaatiolla. Kuuntele joskus vasemmistopauhaajan puhetta. Puheen seasta voi suhteellisen helposti löytää palasia, jotka ovat tarkoitettu saattamaan kuulija raivon partaalle.
Israelin kappale on siitä koohkaavalle Gretalle lähtökohtaisesti yhdentekevä. Mutta koohkaaminen itsessään ei ole yhdentekevää. Muu yhteiskunta joutuu aina varpailleen, kun se näkee riehuvan huligaaniryhmän. Tähän ilmiöön perustuvat vasemmiston massaliikkeet, jotka kameleontin tavoin muuttavat mielenosoituskylttiensä tekstit vastaamaan sitä uusinta ”ongelmaa”, millä vasemmisto kannattajiaan tällä kertaa riehuttaa.
Ilmiöllä on nimi: ”Issue is never the issue” (suom: käsillä oleva asia ei koskaan ole varsinainen asia”). Sen konseptoi David Horowitz. Suomen Uutiset kirjoitti aiemmin ilmiöstä täällä:
”Kyse ei ole siitä, mistä nyt puhutaan. Kyse on aina vallankumouksesta. Toisin sanoen, olipa kyse kaupunkien mustasta väestöstä tai naisten asemasta, se ei ole varsinainen huolenaihe. Se on vain keino edistää varsinaista päämäärää, eli vallan tavoittelua ja vallankumousta. Tämä kiteytys tunnetaan suuressa maailmassa nykyään nykyään Issue is never the issue -periaatteena.”
Palestiinan asia tai Elokapina tai euroviisut ovat vasemmistolle pelkkiä sisäänheittotuotteita. Tärkeintä on raivo. Sillä nuoret kiinnitetään osaksi räyhääjäjengiä.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat

Lehtisen lakialoite lähetekeskustelussa: Ruotsin tie on vältettävä

Vigelius: Suomella ei ole varaa hyväntekeväisyysmaahanmuuttoon

Reijonen kritisoi SDP:n monikielisiä vaaliohjelmia: ”Ei yllättänyt”

Riikka Purra: Eurojäsenyys on maamme suurimpia virheitä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää