

LEHTIKUVA
Pakolaiskeskus avasi ovensa Albaniassa – Italia lähettää turvapaikanhakijat pois maasta
Italia on aloittanut laittomien siirtolaisten siirtämisen pidätyskeskuksiin Albaniassa. Hallituksen toimet ovat saaneet vihervasemmiston takajaloilleen. EU:n jäsenvaltioissa halutaan kuitenkin selvittää mahdollisuudet turvapaikanhakijoiden siirtämiseksi unionin ulkopuolelle hakemusten käsittelyn ajaksi.
Italian merivoimien alus on lähtenyt kohti Balkania mukanaan ensimmäiset Välimeren yli saapuneet turvapaikanhakijat, jotka sijoitetaan pidätyskeskuksiin Balkanille.
Italian vihervasemmisto on kutsunut keskuksia ”keskitysleireiksi”, kertoo Politico. Ihmisoikeusjärjestötkin ovat uutistoimisto Ansan mukaan kritisoineet Giorgia Melonin hallituksen toimia, mutta järjestely on saanut ymmärrystä muissa EU-maissa sekä Britanniassa.
Hakemukset käsitellään nopeutetusti
Vuoden 2023 sopimuksen mukaan Albanian johto suostui siihen, että Italia voi lähettää vuosittain maksimissaan 36 000 kansainvälisillä vesillä pysäytettyä miespuolista siirtolaista kahteen Pohjois-Albaniassa sijaitsevaan pidätyskeskukseen, joissa he ovat turvapaikkakäsittelyn ajan.
Albaniaan lähetettävien siirtolaisten turvapaikkahakemukset käsitellään nopeutetusti ja heidät karkotetaan, jos hakemukset hylätään.
EU:lta vaaditaan selvitystä
Italian hallituksen mukaan sopimuksen tarkoituksena on keventää Italian keskusten painetta ja ylipäänsä estää siirtolaisia lähtemästä liikkeelle kohti Eurooppaa.
Meloni on kutsunut sopimusta ”uudeksi, rohkeaksi ja ennennäkemättömäksi avaukseksi”, jota voitaisiin käyttää myös muiden EU:n ulkopuolisten maiden kanssa.
Viisitoista EU-maata – Suomi mukaan lukien – on kirjoittanut Euroopan komissiolle pyytäen selvittämään mahdollisia malleja vastaavanlaisille hankkeille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikkaprosessin vieminen EU:n ulkopuolelle pidätyskeskus Balkan turvapaikkaprosessi Giorgia Meloni laittomat siirtolaiset Albania Euroopan unioni karkotukset Turvapaikanhakijat Italia EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Riikka Purra miljoonista EU:n alueelle haluavista maahanmuuttajista: Euroopan velvollisuus ei ole tarjota parempaa elämää kaikille

Sisäministeri Rantanen vaatii uusia ratkaisuja EU-maahanmuuttopolitiikkaan: ”Maahanmuuton ongelmat tulleet kansalaisten silmille ympäri Eurooppaa”

Riikka Purra EU:n turvapaikkaprosessista: Suojelu ja sen tarjoaminen voidaan tuottaa kolmansissa turvallisissa maissa

Laura Huhtasaari EU:n maahanmuuttopolitiikasta: ”Poliitikkojen tehtävä on taata omien kansalaistensa turvallisuus ja tätä suomalaiset meiltä odottavat”

Demarit jatkaisi turvapaikkarallia EU:ssa myös tulevaisuudessa – perussuomalaisille ei käy: ”Eurooppa ei kestä tällaista maahanmuuton määrää”

Vihreiden Sofia Virta vastustaa EU:n ja Turkin välistä pakolaissopimusta: Rajat auki ja kireämpää ilmastopolitiikkaa
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Lehtinen iloitsee perussuomalaisten saavutuksista – laittomasti maassa olevien tukien maksu loppuu tänään
Kela julkaisi tänään tiedotteen, jossa se kertoi laittomasti maassa olevien asumisperusteisten etuuksien päättyvän tästä päivästä lähtien.














