

Poliisit poistavat mielenosoittajia - Ympäristöliike Elokapinan mielenosoittajat siirtyivät iltapäivällä jälleen Mannerheimintielle Helsingissä 20. kesäkuuta 2021. / LEHTIKUVA
Paljastuksia Elokapinan sisäiseltä kanavilta – opettaja mukana usuttamassa oppilaita toimintaan, josta seuraa pidätys
Ennen vanhaan opettajien tehtävä oli pitää oppilaat kaidalla polulla. Nyt on nähty sekin ihme, että opettaja usuttaa oppilaita lakia tahallaan rikkovaan hurmosliikeeseen, jonka toimintaan osallistumisesta joutuu hyvällä todennäköisyydellä pidätetyksi.
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Miko Bergbom sai haltuunsa kylmäävää materiaalia Elokapinan sisältä. Hän kirjoittaa asiasta Twitterissä.
”Sain käsiini mielenkiintoista materiaalia Elokapinan sisäisiltä keskustelualustoilta. Johtopäätös materiaaleista: Elokapina ei todellakaan ole mikään harmiton kansanliike nuorille, vaan aikuisten johtama ja koordinoima ääriliike. Mukana vauhdissa opettaja ja YLE!”
Sain käsiini mielenkiintoista materiaalia Elokapinan sisäisiltä keskustelualustoilta.
Johtopäätös materiaaleista: Elokapina ei todellakaan ole mikään harmiton kansanliike nuorille, vaan aikuisten johtama ja koordinoima ääriliike.
Mukana vauhdissa opettaja ja YLE!
1/10
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) September 26, 2021
Bergbom purkaa Elokapinan aktiivien keskustelua pitkässä viestiketjussa. Hän kirjoittaa:
”[Elokapina väittää] olevansa puolueeton ilmastoliike, joka keskittyy toiminnassaan ilmastoon. Todellisuudessa liikkeen aktiivit pyrkivät aivopesemään huolestuneita nuoria jo varhain äärivasemmistolaiseen maailmankatsomukseen, jossa länsimaat ja valkoiset ovat kaiken pahan alku ja juuri.”
”Myös opettajat ovat löytäneet tiensä Elokapinan aktiiveiksi. Yksi pohtiikin jo, tulisiko opettajien järjestäytyä liikkeen sisällä omaksi ryhmäkseen. Tämä helpottaisi opettajien kykyä vaihtaa tietoa liikkeestä ja pohtia keinoja, miten tuoda Elokapina kouluun positiivisessa valossa.”
Myös opettajat ovat löytäneet tiensä Elokapinan aktiiveiksi. Yksi pohtiikin jo, tulisiko opettajien järjestäytyä liikkeen sisällä omaksi ryhmäkseen. Tämä helpottaisi opettajien kykyä vaihtaa tietoa liikkeestä ja pohtia keinoja, miten tuoda Elokapina kouluun positiivisessa valossa pic.twitter.com/3IYJMz0oTJ
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) September 26, 2021
Bergbom jatkaa:
”Britanniassa viaton ihminen joutui kärsimään ruuhkassa aivohalvausta, koska paikallinen Elokapina oli tukkinut tiet. Suomessa foorumeilla tämän kaltainen tilanne kuitataan ”vahinkoja voi sattua” ajatuksella.”
”Elokapinan ’vastuulliset’ aikuiset valmentavat lapsia siihen, mitä lain rikkomisesta ja viranomaisen käskyistä piittamattomuudesta seuraa. Sen sijaan, että sellaista toimintaa paheksuttaisiin, halutaan opettaa, kuinka niissä toimitaan.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rehtori vahvistaa Elokapinan esiintyneen lukiolaisille

Tynkkynen osti Verkkokaupasta ämyrin ja ajoi Mannerheimintiellä makoilevat herrantertut ylös aamuyöstä – ”Ei autotiellä saa nukkua!”

Anarkistien blokki estää hälytysajoneuvojen liikkumisen Helsingin pääväylällä – ”Ihmettelen, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa”

Elokapinan perustaja yllyttää länsimaiden teinejä kapinaan Venäjän valtion TV-kanavalla: länsimaiden talous murskattava, demokratiasta luovuttava – korvattava neuvostoilla

Helsingissä liikenteen pysäyttänyt Elokapina lietsoo anarkistien kansannousua: Keinoina poliisin provosointi ja sekasorron kylväminen

Halla-aho: Vihreät on vaarallinen ääriliike, joka edistää omaa ideologiaansa röyhkeästi, tehokkaasti ja säännöistä piittaamatta

Yle ja HS tekivät elokapinan mielenosoituksesta pääuutisen – professorit marssitettiin puolustelemaan laittomuuksia ja keskeisen liikenneväylän katkaisua

Elokapinan perustaja Roger Hallam: kansanedustajia ja yritysten omistajia pitäisi ampua

Salainen video: Elokapina uhkailee ja painostaa poliisia ja nauraa päälle – ”Jos ne yrittää estää meidän menemisen Mannerheimintielle..”
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Hekan johto vähättelee Airbnb-huijausta: ”Tullut ilmi tapauksia” – tilastot ja toimet vasta ensi viikolla
“Supermajoittaja” on vuokrannut eteenpäin kaupungin tuettua vuokra-asuntoa Airbnb-palvelussa kertoi Verkkouutiset, perustaen uutisensa kaupunginvaltuutettu Otto Meren havaintoihin. Hekan asuntojen jälleenvuokraus on kielletty, joten kohu oli valmis. Vasta ensi viikolla Heka julkistaa omat tilastonsa mahdollisista väärinkäytöksistä sekä toimenpiteensä.

















