

LEHTIKUVA
Rehtori vahvistaa Elokapinan esiintyneen lukiolaisille
Etu-Töölön lukion rehtori Joanna Ovaska vahvistaa Elokapinan esiintyneen lukiolaisille.
Rehtori Joanna Ovaska vastaa kaupunginvaltuutettu Pia Kopran (ps.) tiedusteluun seuraavasti:
”Etu-Töölön lukiossa vietetään demokratia- ja ihmisoikeusviikkoa. Viikon eräänä tapahtumana oli Elokapinan toiminnan esittely. Lyhyen Teams-esityksen aikana kolme toimintaan osallistuvaa nuorta kertoi Elokapinan toiminnasta yleisesti ja omasta tavastaan vaikuttaa elokapinallisena yhteiskuntaan. Sen jälkeen asiasta sai esittää kysymyksiä. Paikalla oli koulussa esityksen aikana opettajia, joiden kanssa keskustelua jatkettiin. Tilaisuus oli opiskelijoiden itsensä ehdottama ja kuulijoille vapaaehtoinen ja sen toteuttamisesta ja esityksen sisällöstä oli sovittu rehtorin kanssa.
Teemaviikon sisältöön opiskelijoilta ja opettajilta on pyydetty ideoita. Viikon aikana erilaisia tapahtumia ovat olleet mm. Demos Helsingin ja BIBU-hankkeen esitys, kirjailija Elina Hirvosen ihmisoikeuksiin ja demokratiaan liittyvä esitys Afganistanin tilanteesta ja opiskelijahaastattelu omista vaikutusmahdollisuuksista lukiolaisena. Osa suunnitelluista tapahtumista jäi valitettavasti toteutumatta ensi viikolla alkavien ylioppilaskirjoitusten rakentamisesta johtuvista seikoista ja koronatilanteen takia-
Torstain painopisteenä oli nuorten tahto vaikuttaa. Jatkokeskusteluissa Elokapinan toimintavoista käydään kriittinen keskustelu ja selvitetään rauhanomaisia ja lainmukaisia keinoja, miten nuori voi olla mukana yhteiskuntaan vaikuttamisessa.
Koemme yrittäjyyspainotteisessa lukiossa tärkeäksi avoimen keskustelun ja nuorten äänen kuulemisen sekä erilaisiin yhteiskunnan ilmiöihin tutustumisen. Koulu ei ole sidoksissa minkään toimijan tai järjestön agendaan, eikä millään tavoin tue tai kannusta esimerkiksi laittomaan toimintaan.”
Kopra: ”erittäin kyseenalaista”
PS-valtuutettu Pia Kopra moittii rehtorin menettelyä.
– Etu-Töölön lukion rehtori on vahvistanut, että eräänä tapahtumana on ollut tällä viikolla Elokapinan toiminnan esittely. En pidä asianmukaisena menettelynä, että oppilaitokseen kutsutaan Elokapina-tyyppistä liikettä esittelemään toimintaa, joka käyttää lain rikkomista keinonaan vaikuttaa ilmastoasioihin, Kopra kommentoi Suomen Uutisille.
– On erittäin kyseenalaista, että tällaisia liikkeitä päästetään oppilaitoksiin mainostamaan toimintaansa. Esimerkiksi Britanniassa liike on asetettu paikallisen terrorismipoliisin ääriliikelistalle. Myös Suomessa Elokapina on mainittu sisäministeriön väkivaltaisen ekstremismin tilannekatsauksessa. Ei ole hyväksyttävää, että verovaroin ylläpidetyissä toisen asteen oppilaitoksissa opetussuunnitelmaan integroidaan ääriliikkeen aktivistien propagandaa.
Kopra painottaa, ettei oppilaitoksiin saa päästää aktivisteja potentiaalisesti rohkaisemaan nuoria kansalaistottelemattomuuteen ja laittomuuksiin. Nuorilla on oltava oppimisrauha. Opetuksen on perustuttava tietoon ja lakien kunnioittamiseen. Jatkossa oppilaitoksiin ei pidä kutsua tämän tyyppisiä liikkeitä vierailulle.
”Esittelyssä Elokapina”
Koulukutsu ponnahti tänään julkisuuteen sosiaalisessa mediassa levinneen kutsun myötä, jossa koulun edustaja kertoi Elokapinan tulevasta vierailusta: ”Aktiivisten opiskelijoiden toiveen tuloksena huomenna to klo 10.00 esittelyssä Elokapina ja heidän toimintansa. Välitunnilla klo 10.30 Elokapinan edustajia tavattavissa myös sisäpihalla.”
Sain Etu-Töölön lukiossa opiskelevalta kaveriltani tällaisen kuvan. Huolestuttavaa. Elokapina on äärijärjestö, joka edistää tavoitteitaan rikkomalla lakia. Huomenna tätä järjestöä esitellään koulussa. Rehtori @joannaovaska miksi sallit tämän? Elokapina ei kuulu kouluun. pic.twitter.com/7NaUdwKmIY
— Mats Uotila (@MatsUotila) September 8, 2021
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen Nuoriso: Elokapina ei kuulu kouluihin

Salainen video: Elokapina uhkailee ja painostaa poliisia ja nauraa päälle – ”Jos ne yrittää estää meidän menemisen Mannerheimintielle..”

Immonen: Ohisalo ei uskalla tuomita Elokapinan laittomuuksia – ”Ei ole paljon vaadittu, että sisäministeri toteaa lain rikkomisen olevan väärin”
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














