Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Peruspuurtajat: Hallituksen työttömyysturvan heikennykset on estettävä

01.12.2020 |09:31

Eläkeputken tukkiminen, työttömyysturvan heikennykset ja vuorotteluvapaasta luopuminen eivät luo yhtään uutta työpaikkaa. Ne ainoastaan lisäävät työllistettävien joukkoa, jo ennestään kasvussa olevaan, valtavaan työttömien armeijaan, sanovat Peruspuurtajat.

– Työttömyysturvan heikennykset lisäävät rajusti eläkeläisköyhyyttä. Eläkeputken tukkiminen on julma eläkeleikkuri. Jos esitykset toteutuvat, niin SAK:n laskelmien mukaan, työttömäksi jääneen 60-vuotiaan keskipalkkaisen kuukausieläkettä leikataan yli 330 euroa.

Kyse on koko ay-liikkeen uskottavuudesta

Peruspuurtajat ry edustaa perussuomalaisia ay-aktiivia työntekijä- ja toimihenkilöliitoista.

– Ay-liikkeen on estettävä työntekijöiden kurittaminen, tarvittaessa vaikka joukkovoimaa käyttäen. Kyse on koko ay-liikkeen uskottavuudesta. Onko SDP-johtoinen ay-liike valmis puolustamaan jäsentensä etuja? Vai onko ay-liike SDP:n ja pääministeri Sanna Marinin kiltti sylikoira?

– Kyse on ay-liikkeen uskottavuudesta, tulevaisuudesta ja jäsenkadon tyrehdyttämisestä. Mikäli ay-liike estää eläkeputken tukkimisen, niin uskottavuus palautuu ja järjestäytymisaste kääntyy takaisin nousuun, Peruspuurtajat uskovat.

 

SUOMEN. UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää