

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset eivät hyväksy uutta Guggenheim-esitystä – Raatikainen: ”Jos kyseessä olisi hyvä bisnes, luulisi sille löytyvän paljon enemmän yksityisiä rahoittajia”
Guggenheim Helsinki -museohanketta on ajettu kuin käärmettä pyssyyn jo vuosikausia. Hanke on vuosien varrella herättänyt kiivasta keskustelua puolesta ja vastaan. Guggenheim-hankkeen luultiin jo lopullisesti kuopatun, kun valtio päätti viime lokakuussa olla myöntämättä museohankkeelle valtion rahaa.
Uusi yllätyskäänne tuli ilmi tällä viikolla, kun selvisi, että Helsingin kaupunki ja Guggenheim Helsingin Tukisäätiö olivat kuitenkin valmistelleet uutta esitystä salaa. Maanantaina kaupunginhallituksen käsiteltäväksi tulevan hankkeen yksityiskohdat paljastettiin tänä aamuna.
Hankkeelle oli löytynyt yksityistä rahoitusta aiempaa enemmän. Uudessa esityksessä Helsingin kaupunki osallistuisi hankkeeseen 80 miljoonalla eurolla, tukisäätiö noin 15 miljoonalla ja loput arvioiduista 130 miljoonan kustannuksista tulisi yksityisiltä rahoittajilta. Valtio ei edelleenkään ole tukemassa hanketta.
Kaupunkilaisten perustarpeet tyydytettävä ensin
Perussuomalaisten kansanedustaja ja Helsingin kaupunginhallituksen jäsen Mika Raatikainen ei ole innostunut Guggenheim-hankkeen ylösnousemuksesta. Raatikaisen mielestä sen enempää valtion kuin kaupunginkaan ei pitäisi laittaa hankkeeseen veronmaksajien rahaa euroakaan – eikä varsinkaan tässä taloudellisessa tilanteessa.
– Juuri eilen käytyjen budjettineuvottelujenkin valossa tuntuu kummalliselta, että tällaiseen asiaan löytyy varoja. Helsingin pitäisi ensin saada kaupunkilaisten perustarpeet tyydytettyä, ja vasta sen jälkeen investoida kulttuurin ja taiteen sfääreihin. Nyt ei ole sen aika, Raatikainen toteaa.
Myös käyttökustannukset veronmaksajien maksettaviksi
Parempiakin sijoituskohteita löytyisi: vanhusten kotihoidon tuki, omaishoidon tuki sekä toimet nuorten syrjäytymisen ehkäisemiseksi ovat vain muutamia esimerkkejä asioista, joihin Raatikainen itse mieluummin kaupungin varat sijoittaisi. Guggenheim-hankkeen taloudelliseen kannattavuuteen Raatikainen ei usko.
– Jos kyseessä olisi hyvä bisnes, kuten hankkeen kannattajat väittävät, luulisi sille löytyvän paljon enemmän yksityistä rahoitusta. Pelkillä pääsylipputuloilla hanke ei tule pyörimään, joten museon käyttökustannuksetkin lankeaisivat pitkälti veronmaksajien maksettaviksi, Raatikainen pohtii.
Hiilikasa, kauhukammio, Isisin päämaja, lepakkoluola…
Hanke tulee kaupunginhallituksen käsiteltäväksi maanantaina. Raatikainen aikoo itse vastustaa esitystä ja myös ehdoton enemmistö perussuomalaisten valtuustoryhmästä tulee äänestämään samalla tavalla.
– Minusta Etelärantaan rakennettavaksi kaavailtu Guggenheim-museo näyttää aivan siltä Sörnäisten valtatien varrella olevalta hiilikasalta, josta Helsinki on kovasti yrittänyt päästä eroon. Se näyttää kuin kauhukammiolta, Isisin päämajalta tai Batmanin lepakkoluolalta, Raatikainen arvostelee suunnitellun museon kovasti kehuttua yleisilmettä.
MIKA MÄNNISTÖ
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kompastuuko Guggenheim taas avoimuuden puutteeseen?

Soini väänsi rautalangasta: ”GUG-GEN-HEI-MIIN EI TU-LE VAL-TI-ON RA-HAA” (video)

Helsingin PS-Nuoret: Ehdoton ei Guggenheimille – ”Elitististä haihattelua – näpit irti kaupunkilaisten kukkarolta!” –

”Dr Solomon R. Guggenheim päässä Manhattan, työskentelen MUSEOSÄÄTIÖ – valtavaa hyötyä meille molemmille, lisenssi obtain jos lähetätte lunastusmaksu 80 Million EUR”

Perussuomalaisten valtuutetut Raatikainen, Kanerva ja Lindell: Mustaa Guggenheim-mörköä ei haluta Helsinkiin

Ronkainen ja Mäkelä: Guggenheimin museohankkeen kaatuminen loistava voitto – ”Vain perussuomalaiset voivat pitää tämän järjettömän hankkeen syvälle haudattuna”

Halla-aho: Vihulainen torjuttu vain vähäksi aikaa – ”Guggenheim palaa kiusaamaan Helsinkiä, koska muitakaan hyväuskoisia ei löydy”
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











