

PS ARKISTO
Perussuomalaiset: Hallitus pahentaa turvallisuusuhkaa, jonka islamismi aiheuttaa
Perussuomalaiset syyttivät kyselytunnilla hallitusta sananvapauden ja erityisesti turvallisuustilanteen heikentämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä totesi, että sananvapaus koskee myös sellaisia tietoja tai ajatuksia, jotka loukkaavat, järkyttävät tai häiritsevät.
– Pariisi, Wien, Nizza. Islamistinen terrori iskee kerta toisensa jälkeen. Taas tekosyynä vihateolle on pilakuva ja se, että ainakin Ranskassa pidetään kiinni länsimaisesta sananvapaudesta, Jani Mäkelä aloitti.
– Hallitus ei edelleenkään sano selvästi, että olemme sananvapauden puolella. Päinvastoin sisäministeriö käynnistää kampanjoita puheen suitsemiseksi samalla, kun Eurooppaan hyökätään.
Sisäministeri ei vastannut
Mäkelä viittasi lisäksi hankkeeseen, jossa sisäministeriö etsii keinoja jakaakseen oleskelulupia laittomasti maassa oleville.
– Arvoisa hallitus, te pahennatte turvallisuusuhkaa. Kysynkin, aiotteko perua suunnitelmat oleskelulupien jakamisesta laittomasti maassa oleville?
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) ei vastannut tähän kysymykseen lainkaan, vaan puhui vain terrorismintorjunnasta. Mäkelä huomauttikin seuraavassa kysymyksessään, että vastaus jäi uupumaan.
Suomessa tuhansia laittomasti
Suomessa oleskelee laittomasti jopa tuhansia henkilöitä. Tuoreiden tietojen mukaan Suojelupoliisilla on jo 390 terrorismin torjunnan kohdehenkilöä seurannassa.
– Supo arvioi, että Al-qaida ja Isil pyrkivät edelleen tekemään iskuja länsimaissa. Laittomasti maassa olevien säilöön ottaminen pienentäisi oleellisesti tätä riskiä, Mäkelä huomautti.
Kansalaisuuslakia kiristettävä
Henkilöiden karkottaminen vaikeutuu tai jopa muuttuu mahdottomaksi, jos henkilö saa Suomen kansalaisuuden.
– Suomen kansalaisuuden saa nykyään suorastaan alennusmyynnistä! Mäkelä totesi.
Perussuomalaiset ovat esittäneet, että asumisaikavaatimus Suomen kansalaisuutta haettaessa nostetaan kymmeneen vuoteen – kuten monessa muussa Euroopan maassa.
– Kysyn vielä, ja haluan selkeän vastauksen, aiotteko ottaa laittomasti maassa olevat säilöön ja kiristää kansalaisuuden saamisen ehtoja? Perussuomalaisten esittämillä tavoilla.
Ohisalo perusteli, että kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut henkilö voi silti saada oleskeluluvan jo nykyisen lain puitteissa. Hänen mukaansa ihmisille olisi parempi löytää jonkinlainen status ja torjua näin varjoyhteiskunnan syntyä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- varjoyhteiskunta terrori-iskut islamismi länsimaat laittomasti maassa olevat Maria Ohisalo Jani Mäkelä Turvallisuus Terrorismi perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Islamistinen veitsi-isku Dresdenissä – Isis-kannattaja oli tullut turvapaikanhakijana Saksaan

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus vaikeni Pariisin terrori-iskusta – ”Aiotteko karkottaa islamistiset ääriajattelijat?”

Ranska on saanut tarpeekseen islamistien ymmärtäjistä: ”Kansaa yököttää”

Malesian ex-pääministeri: ”Muslimeilla on oikeus tappaa miljoonia ranskalaisia”

Wienin poliisin surmaama terroristi tiedettiin radikalisoituneeksi – vapautui silti vankilasta nuoren ikänsä vuoksi

Halla-aho: Islamilaisten terroritekojen tekijät saavat suojelua ja hyväksyntää omilta yhteisöiltään

Isis-sisältöpalvelu tunkee kaikilta kanavilta kuolemaa saarnaavia videoita

Ranskan presidentti Macronilta ukaasi maan muslimeille – vaatii sitoutumista tasavallan arvoihin

Ranskan hallitus esitteli lakipaketin radikaalin islamismin torjuntaan
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
















