

SUOMEN UUTISET
Perussuomalaiset kannattavat korotusta pieni- ja keskituloisten työeläkkeisiin – Meri: ”Pitkästä työurasta tulisi palkita enemmän”
– Olen saanut paljon palautetta iäkkäämmiltä henkilöiltä, jotka ovat todellakin tehneet pitkän työuran. He kokevat epäoikeudenmukaiseksi sen, että ovat tehneet koko ikänsä töitä, mutta sitten he eivät kuitenkaan saa kuin ehkä satasen, pari enemmän kuin sellainen henkilö joka ei ole tehnyt töitä. Minunkin mielestäni se on epäoikeudenmukaista, Leena Meri sanoo.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri vastasi perjantaina perussuomalaisten kyselytunnilla kansalaisten lähettämiin kysymyksiin. Haastattelijana toimi perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Riikka Purra.
Merelle oli lähetetty useita kysymyksiä eläkeasioista.
Monet kokevat epäoikeudenmukaisuutta pienistä työeläkkeistä. Monet ovat pettyneitä, koska erilaisia etuuksia hakevilla maahanmuuttajilla on tukenaan vahva edunvalvontajoukko, mutta samaan aikaan moni pitkän työuran pienillä tuloilla tehnyt henkilö kituuttaa eläkeiässä, mitä ajattelet tästä?
– Olen tosiaan saanut paljon tällaista palautetta iäkkäämmiltä henkilöiltä, jotka ovat todellakin tehneet pitkän työuran. Osa on ollut ehkä välillä kotona ja heidän eläkekertymänsä on kovin pieni. He kokevat epäoikeudenmukaiseksi sen, että ovat tehneet koko ikänsä töitä, mutta sitten he eivät kuitenkaan saa kuin ehkä satasen, pari enemmän kuin sellainen henkilö joka ei ole tehnyt töitä. Minunkin mielestäni se on epäoikeudenmukaista.
Pienempiin eläkkeisiin lisää
Perussuomalaiset on esittänyt eduskunnassa työeläkkeiden indeksikorotuksen palauttamista.
– Olemme esittäneet, että laskettaisiin, mikä olisi indeksin palauttamisen vaikutus pieni- ja keskituloisten eläkkeensaajien tuloluokassa, mutta suurimpiin eläkkeisiin ei tarvitsisi koskea.
– Tapasin muutama vuosi sitten Laura Huhtasaaren kanssa työeläkelaitoksen edustajia, jolloin kysyin, onko tällaista koskaan laskettu ja sain vastaukseksi, että ei ole. He kehottivat myös miettimään kansaneläkkeen nostamista, Meri kertoo.
Työnteosta palkittava
Hänen mielestään meidän pitäisi kuitenkin pystyä palkitsemaan enemmän siitä, jos henkilö on tehnyt työtä, koska hän on samalla rakentanut yhteiskuntaa ja tuonut oman kortensa kekoon.
– Toisaalta, joillakin on voinut olla sellainen tilanne, että he eivät ole voineet mennä töihin tai he ovat olleet kotona hoitamassa lapsia, kyllähän heillekin toisaalta kuuluu minimieläke, Meri sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työeläkkeiden indeksikorotus Perussuomalaisten kyselytunti Eläkkeet Leena Meri Laura Huhtasaari perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsinki maksaa laittomasti maassa oleville henkilöille käteistä rahaa ja matkalippuja

Halla-aho pitää Antti Rinteen (sd.) lupausta nigerialaishuijauksena: “Demarit eivät tule korottamaan kenenkään eläkkeitä”

Kansanedustajien sopeutumiseläke piti purkaa, tulikin noin 300 euron etukorotus

Meri: Perussuomalaisessa Suomessa oma kansa on etusijalla – “Meillä ei ole varaa jakaa olemassa olevaa kakkua muille”
Viikon suosituimmat

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva
Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Sisäministeri Mari Rantanen näkee, että yleisesti ilmapiiri ja suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut erilaiseksi jo koko Euroopassa. - Suhtautuminen maahanmuuttoon on tullut järkiperäisemmäksi, eli nyt osataan jo katsoa paremmin myös massamaahanmuuton haitallisia vaikutuksia eri maille.

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”
Suomen Uutiset Show'n uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä katsoo, että pikemminkin Suomessa kannattaisi pyrkiä muuttamaan talouden rakenteita niin, että järjestelmä tukisi kasvua ja työllisyyttä.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.