Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Perussuomalaiset Naiset huolissaan pienyrittäjien jaksamisesta: Hallitus on unohtanut yrittäjänaiset

21.04.2021 |11:45

Perussuomalaiset Naiset on ollut rajoitusten alusta asti huolissaan erityisesti pienyrittäjien jaksamisesta ja taloudellisesta asemasta korona-aikana. Naisyrittäjien osuus korostuu juuri näissä yrityksissä, sillä työnantajanaisten yritykset ovat usein hyvin pieniä, korkeintaan viiden työntekijän yrityksiä. Naisten osuus korostuu myös yksinyrittäjissä eli itsensä työllistäjissä.

– Hallitus jätti erityisesti monet yksinyrittäjät pulaan, kun se laittoi liian korkeat ehdot yritysten koronatukien edellytykseksi ensimmäisestä tukipaketista lähtien. Sittemmin ehtoja on madallettu, ja tätä perussuomalaiset vaati alusta asti. Perussuomalaisten vaatimuksista huolimatta tukia ei kuitenkaan voi hakea takautuvasti, PS-Naiset huomauttavat.

Ravintola- ja tapahtuma-alat katastrofin partaalla

Perussuomalaiset Naiset huomauttaa lisäksi, että naisia yrittää ja työskentelee paljon juuri ravintola- ja tapahtuma-aloilla, jotka ovat katastrofin partaalla.

– On hyvin outoa, että hallitus on kippaamassa miljardikaupalla rahaa kilpailijamaihin EU:n elpymispaketin kautta, mutta pienimpiin yrityksiin Suomessa ei riitä apua. Naisyrittäjät eivät ole suuryritysten kroisoksia, vaan kovalla työllä yleensä pienen toimeentulon tekeviä ihmisiä.

Tukea kriisin ylimenoajaksi

Perussuomalaisten naisjärjestö esittääkin, että käytännössä työttömäksi jääneet yksinyrittäjät ja alle viiden hengen työllistäjät pääsisivät ansiosidonnaisen kaltaisen turvan piiriin ainakin koronakriisin ylimenoajaksi.

– Nyt yrittäjille on väliaikaisesti mahdollistettu työttömyysetuuden hakeminen Kelasta, mutta etuus on todella pieni eikä käytännössä riitä elämiseen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää