

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset Naiset tukevat omaishoidontuen verovapautta
Perussuomalaiset Naiset iloitsee perussuomalaisten eduskuntaryhmän tekemästä aloitteesta, jossa vaaditaan omaishoidontuen verovapautta. Naisjärjestö pitää verovapautta tärkeänä kädenojennuksena omaishoitajille.
– Tietyissä tapauksissa omaishoidontuki voi vaikuttaa jopa muiden saatujen tukien määrään, joten on vähintäänkin oikeudenmukaista, ettei pientä omaishoidontukea enää veroteta, PS-Naisten tiedotteessa todetaan.
Taloudellinen ja inhimillinen säästö
Perussuomalaiset korostavat, että omaishoidontuki säästää yhteiskunnan kuluja arvioiden mukaan jopa kolme miljardia euroa kuukaudessa, kun hoitoa tarvitsevat ihmiset ovat läheistensä hoivattavana eivätkä tarvitse esimerkiksi ympärivuorokautisen hoidon paikkaa.
– Verovapaus tekisi noin 20 miljoonan euron loven valtion verotuloihin, mutta säästö on kokonaisuutena paljon merkittävämpi. Eikä tässä ole kyse vain rahasta vaan siitä, että omaishoitaja saa arvostusta ja pystyy tekemään raskaan työnsä. Kyse on inhimillisyydestä.
Väestö vanhenee
Omaishoitajien tarve kasvaa sitä mukaa, kun väestö vanhenee. Perussuomalaiset Naiset haluaakin, että omaishoito sovitetaan paremmin tulevaisuudessa myös hoitajan muun elämän kanssa yhteensopivaksi.
– Monista kunnista kuulee, ettei esimerkiksi omaishoitajien vapaapäiväjärjestelmä toimi. Vapaita ei tahdo saada joko lainkaan tai niitä ei saa sopivaan aikaan. Tähän on saatava jokaiseen kuntaan riittävät resurssit, jotta omaishoitajat saavat pitää lakisääteiset vapaansa.
– Lisäksi moni omaishoitaja käy töissä. Myös tähän toivomme joustavuutta, sillä samalla kun väestö vanhenee, myös työurat pitenevät, PS-Naiset toteaa.
Kyse ei ole vain vanhuksista
Usein omaishoitajista puhuttaessa puhutaan vanhustenhoidosta, mutta Perussuomalaiset Naiset muistuttaa, että esimerkiksi moni vammaisen lapsen vanhempi on lapsensa omaishoitaja. Lapset asuvat usein kotona niin kauan kuin mahdollista vanhempien hoitaessa heitä.
– Liikunta- ja kehitysvammaisille lapsille koti on kaikki kaikessa. Meillä on inhimillinen velvollisuus tukea näitä vanhempia ja sitä kautta heidän lapsiaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elomaa: Omaishoito ei nauti arvostusta hallitusohjelmassa tai budjetissa

Elomaa: Omaishoidon tuki verottomaksi

Monikulttuurisuuteen kylvettiin kymmeniä miljoonia – STEA jätti syöpälasten ja kehitysvammaisten perheet sekä omaishoitajat ilman avustuksia

PS: Ei suomalaisille köyhille tai kodittomille ole pystytetty vastaanottokeskuksia tarjoamaan heidän tarvitsemiaan palveluita – ”Sairaat ja vanhukset jätetään heitteille”

Rantanen: Omaishoitajista yhteiskunnalle kolmen miljardin euron vuosittainen säästö – ”Muistetaan yleensä vain vaalipuheissa”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Työeläkkeiden ja omaishoidontuen verotusta kevennettävä – hallitukselta ei herunut tukea
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.













