

Turvapaikanhakijat vastustamassa pakkopalautuksia Helsinki-Vantaan lentoasemalla. / LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Tehokas ja kurinalainen palautusjärjestelmä käyttöön – kielteisen päätöksen saaneet säilöön ja ulos
Poliisi tiedotti eilen, että kielteisen turvapaikkapäätösten saaneita on maassa jo noin 10 000 henkeä, joista 7 000 on valittanut päätöksestään. Valituskierre voi käytännössä olla loputon, mikäli henkilö muuttaa hakemuksen perusteita. Perussuomalaiset eivät voi hyväksyä tilannetta.
– Suuri osa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneista joko valittaa saamastaan päätöksestä tai jättää uusia ja uusia hakemuksia. Tämä kuormittaa rajusti Maahanmuuttovirastoa ja hallinto-oikeuksia. Kaiken kukkuraksi valtio palkkaa kustannuksista piittaamatta avustajat hakemuksia laatimaan, kansanedustaja Sami Savio ihmettelee.
Kielteisen päätöksen saaneet säilöön
Perussuomalaiset ovat tehneet lakialoitteen jo aikaisemmin, jossa esitetään, että kaikki kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet henkilöt otettaisiin välittömästi säilöön palautusta varten.
– Esityksellämme on vahva kansan tuki. TNS-gallupin kyselyn mukaan 59 % haluaa ottaa heidät säilöön heti kielteisen päätöksen jälkeen. Vain 18 prosenttia vastaajista antaisi heidän kulkea vapaasti. Eikö hallitus kuuntele kansaa? kansanedustaja Jani Mäkelä kysyy.
Valituskierre on loputon
Kielteisen päätöksen saaneen turvapaikanhakijan mahdollinen valitus menee ensin hallinto-oikeuteen ja sieltä korkeimpaan hallinto-oikeuteen. Tämän jälkeen useat jättävät uuden hakemuksen uusin perustein. Peruste on usein homoseksuaalisuus tai kristityksi kääntyminen.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri jätti valituskierteen estämisestä kirjallisen kysymyksen helmikuussa. Hän ei pidä selityksiä uskottavina.
– Ensinnäkään en usko, että Maahanmuuttoviraston 21 päivän valitusaika riittää seksuaalisen suuntautumisen muuttumiseen, kun kyseessä on muutenkin ihmisen ominaisuus eikä päähänpisto.
– Ministeri Kai Mykkänen (kok.) käytännössä vastasi, ettei aio tehdä ongelmalle mitään. Hän meni EU:n selän taakse piiloon sanomalla, että valmistelutyön ollessa kesken, ei ole perusteltua pohtia kansallisesti erikseen uusintahakemuksia koskevan ulkomaalaislain sääntelyn uudistamista, Meri kertoo.
Tehokkuutta palautuksiin
Arvioiden mukaan Suomessa on luvatta 10 000 henkilöä. Heistä monien taustaa ei pystytä täysin varmasti todentamaan. Perussuomalaiset vaativat tehokasta ja kurinalaista palautusjärjestelmää.
– Palautusten logistiikkaa tulee nyt pikaisesti parantaa ja säästää niihin meneviä veronmaksajien varoja. Tähän asti palautuksia on tehty pääosin reittilennoilla turistien keskuudessa. Siinä ei ole järkeä, kansanedustaja Ville Tavio huomauttaa.
Häirikköpalautettavat rautoihin
Hänen mukaansa palautukset varsinkin Irakiin tulisi aloittaa tilauslennoilla ja varmistaa niiden tehokkuus.
– Palautuslennoilla minkäänlaista häirintää ei tule suvaita, vaan häirikköpalautettavat on laitettava rautoihin ja palautuksia vastustavat mielenosoittajat ohjata mölyämään omille paikoilleen riittävän kauas niin, ettei häiriöitä synny lentokentällä, Tavio kuittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- laittomasti maassa olevat Säilöönotto pakkopalautukset Leena Meri Sami Savio Ville Tavio Jani Mäkelä Turvapaikanhakijat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Laittomasti maassa olevien määrä uhkaa paisua keväällä – Halla-aho: Kehitys sama kuin Ruotsissa, kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet otettava säilöön

Stop Deportations -ryhmä levittää virheellistä tietoa, sensuroi välittömästi korjausyritykset

Tavio: Jos Irak ei ota vastaan omia kansalaisiaan, Suomen on asetettava irakilaisille ehdoton maahantulokielto

Väkivaltaa, sylkemistä ja huutamista – pakkopalautuksia vastustetaan entistä rajummin keinoin

Halla-aho: Enemmistö ottaisi käännytyspäätöksen saaneet heti säilöön – ”Puolueiden on nyt syytä kuunnella kannattajiaan”

Meri: Laittomasti maassa olevat säilöön – ”Tällä turvataan myös sitä, että henkilö saadaan poistettua maasta”

PS-kansanedustajat: Ministeri Mykkäsen toiminta vastuutonta – ”Kaduillamme vaeltelee tuhansia laittomasti maassa olevia”

Perussuomalaisilta lakialoite käännytyspäätöksen saaneiden säilöön ottamiseksi – Suomessa pian jopa 10 000 laittomasti maassa olevaa henkilöä

Näin perussuomalaiset valmistautuvat vaaleihin – Halla-aho: Maahanmuutto edellä, muut PS-teemat vahvasti mukana
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.
Uusimmat

Työperusteisten oleskelulupahakemusten määrä laskenut

Aittakumpu: Maatalouden kriisi on vakava asia
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää