

Perussuomalaisilta välikysymys hallituksen maahanmuuttopolitiikasta: On säädettävä hätätilapykälä, jonka nojalla turvapaikkahakemuksia ei vastaanoteta poikkeustilanteessa
Perussuomalaiset vaati tänään suullisella kyselytunnilla, että kun Valko-Venäjä käyttää eräänlaisena sodankäynnin menetelmänä laittomia siirtolaisia Lähi-idästä, on Euroopan rajojen pysyttävä kiinni. Perussuomalaiset tekee jälleen välikysymyksen hallituksen maahanmuuttopolitiikasta ja vaatii lakiin hätätilapykälää, jonka mukaan turvapaikkahakemuksia ei poikkeustilanteessa otettaisi vastaan.
Puola ja Liettua ovat jo sulkeneet rajansa tällaiselta vaikuttamiskeinolta, ja perussuomalaisten mielestä Suomen tulee seistä näiden maiden tukena.
– Sisäministeri Maria Ohisalon puheista kuitenkin huomaa, että mikäli vastaava siirtolaismäärä tulisi rajoillemme ja pyrkisi tunkeutumaan maahan, täällä edelleen otettaisiin heidät ja heidän turvapaikkahakemuksensa vastaan, vaikka kyseessä olisi vieraan vallan hybridihyökkäys. Tällainen toiminta johtaisi Suomessa yhteiskuntajärjestelmän järkkymiseen, perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas arvioi.
– Miten aiotte suojata Suomen rajat tällaiselta invaasiolta, vai aiotteko antaa kaikille mahdollisuuden saapua maahan, vaikka kyseessä olisi ilmiselvä hybridihyökkäys? Peltokangas kysyi hallitukselta.
Ei konkreettisia vastauksia
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) totesi, että tilanne EU:n rajoilla on erittäin vakava ja Valko-Venäjän toiminta on tuomittu. Ohisalo valitteli, ettei EU:ssa ei ole valmiita toimintatapoja vastaavassa tilanteessa toimimiseen, ja Suomi onkin vaatinut säädöspaketin luomista tällaisia tilanteita varten.
Keskustelun kuluessa ei kuitenkaan missään kohtaa käynyt ilmi, mitä konkreettisia toimenpiteitä hallitus on tekemässä ja millä aikataululla, vaikka vastauksia vaadittiin monen edustajan taholta.
Siirtolaisten pääkohdemaana Suomi
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomautti, että Euroopan komission lehdistölle vuodetussa asiakirjassa kerrotaan Suomen ja Saksan olevan Valko-Venäjän rajoilla Eurooppaan pyrkivien siirtolaisten pääkohdemaat.
– Tässä ei ole mitään yllättävää. Suomen maahanmuuttopolitiikan houkutustekijät ovat jo eurooppalaisessakin mittakaavassa päivänselvät, Purra totesi.
Purra huomautti, että hallitus on entisestään lisäämässä haitallisen maahanmuuton vetovoimatekijöitä muun muassa helpottamalla perheenyhdistämispykäliä.
Perussuomalaisilta vaatimus hätätilapykälistä
Niinpä perussuomalaiset on jälleen pakotettu tekemään välikysymyksen hallituksen maahanmuuttopolitiikasta.
Perussuomalaiset vaatii, että Suomen on pysäytettävä turvapaikanhakijat rajalla ja erityisesti hybridihyökkäyksen iskiessä. Perussuomalaiset esittää säädettäväksi välittömästi hätätilapykälää, jonka nojalla turvapaikkahakemuksia ei vastaanoteta poikkeustilanteessa, ja näin turvataan Suomen rajat ja turvallisuus. Perussuomalaiset arvioi, että tällainen pykälä itsessään ennaltaehkäisee tulijoiden vyöryä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hätätilapykälä hybridihyökkäys poikkeustila Liettua EU:n ulkorajat laittomat siirtolaiset Valko-Venäjä vetovoimatekijät Lähi-itä kyselytunti turvapaikkahakemukset Maria Ohisalo Mauri Peltokangas Maahanmuuttopolitiikka Eurooppa Perheenyhdistäminen Rajat kiinni Puola Turvapaikanhakijat perussuomalaiset Välikysymys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreiden ministereiden sekavat ja ristiriitaiset puheet herättävät hämmennystä – Antikainen: Miksi vihreitä kiinnostavat kansallisen turvallisuuden sijasta vain turvapaikanhakijat?

Perussuomalaisilla on matala kynnys turvautua välikysymykseen, jos hallitus ei korjaa Suomen kykyä suojata itseään siirtolaisvyöryä vastaan

EU-asiakirjan mukaan Suomi on laittomien siirtolaisten pääkohde – Purra: ”Lainsäädännöllisillä muutoksilla ja rajatoimilla on nyt todella kiire”

Osa poliitikoista ja asiantuntijoista on viimein alkanut havahtua turvapaikkajärjestelmän ongelmiin – Leena Meri: ”Olen toiveikas, että perussuomettumisen aika on alkanut ja järki alkaa voittaa”

Perussuomalaiset: Sisäisen turvallisuuden selonteko ei tunnusta haitallisen maahanmuuton ongelmia

Liettua varoittaa: EU-rajan ylittäneiden joukossa parikymmentä radikaaleihin terroristiryhmiin kytkeytyneitä

Yhdysvallat ja Ukraina huolissaan Venäjän joukoista rajaseudulla – Ukraina pelkää uutta hyökkäystä talvella

Purra: Hallitus on keskittynyt lähinnä majoittamaan siirtolaisia, kun pitäisi pystyä sulkemaan rajat

Liverpoolin itsemurhapommittaja sai kielteisen turvapaikkapäätöksen jo 2015 – sisäministeri haluaa rajoittaa valituskierrettä
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.















