Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaisten esitys Malmin kentän korvaamisesta kaatui äänestyksessä: ”Nyt näimme, ketkä pettivät”

04.04.2018 |15:01

Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen esitti eilisessä täysistunnossa, että valtio ryhtyisi toimenpiteisiin Malmin lentoaseman korvaavien lentokenttätoimintojen turvaamiseksi pääkaupunkiseudulla.

Raatikainen esitti myös, että toimintojen jatkuvuus Malmin lentokentällä on turvattava, kunnes korvaava, vastaavat toiminnallisuudet turvaava lentokenttä on valmistunut.

Tänään Raatikaisen ja perussuomalaisten eduskuntaryhmän yhteinen esitys kaatui äänestyksessä luvuin 113-68.

Vihervasemmisto teki tuhojaan

Esitystä vastaan äänestivät kokonaisuudessaan vasemmistoliitto ja vihreät. Sosiaalidemokraateista vastaan äänestivät kaikki paitsi yksi edustaja. Myös suurin osa kokoomuksesta ja keskustasta äänesti perussuomalasten esitystä vastaan.

– Nyt näimme, ketkä ovat oikeasti lentokenttätoimintojen turvaamisen puolella eivätkä vain lupaile tyhjiä. Turha selittää, jos äänestää kenttää vastaan, Raatikainen toteaa.

– Teot ratkaisevat. Ei se, mitä puppua äänestäjille syötetään varsinkin vaalien yhteydessä. Nyt fakta on se, että vihervasemmisto tuhosi Malmin kentän korvaavat toiminnot. On huomautettava, että suurin osa keskustasta sekä kokoomuksesta antoi vielä kovista puheista huolimatta tukensa vihervasemmistolle! Olemme pettyneitä siitä, ettei tosi paikan tullen kentän puolustajia löytynyt riittävästi eduskunnasta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
8.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
10.
Suomen uutiset logo

Valkoisen punta on vain 88 penniä – yleisradioyhtiö BBC syrjii valkoisia työntekijöitään palkkauksessa

09.10.2026 |13:10

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi