
Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Pirkko Ruohonen-Lerner ja Juha Sipilä. / ECR, Europarliament media centre
Europarlamentin ECR-ryhmän ryhmäpuheenvuoron pitänyt Pirkko Ruohonen-Lerner (ps.) halusi nostaa esille erityisesti maahanmuuton, kansalaisten turvallisuuden ja veronkierron estämisen. Pääministeri Juha Sipilä sai puheessa kunnolla kyytiä.
Puheessaan Pirkko Ruohonen-Lerner muistutti pääministeri Juha Sipilää tämän syksyllä 2015 tekemästä tarjouksesta.
– Tarjositte julkisesti hulppeaa, yhdeksän makuuhuoneen omakotitaloanne turvapaikanhakijoiden käyttöön, Ruohonen-Lerner sanoi.
– Uutinen levisi arabimaiden medioihin, mikä entisestään lisäsi tulijoiden määrää.
Monet irakilaiset nuoret miehet ovat sanoneeet, että pääministerin tarjous sai heidät tulemaan nimenomaan Suomeen.
Ruohonen-Lerner kertoi, että pääministerin esittämän kutsun lisäksi Eurooppaan lähtöä miettivät saivat lehdissä lukea ilmaisista koulutus- ja sairaanhoitopalveluista, puhtaasta ja kauniista luonnosta ja kauniista nuorista naisista, joilla on arabimediaa lainaten ”vaaleat hiukset, siniset silmät ja hampaat kuin helmet”.
– Pääministerin sydämellinen kutsu oli vetovoimatekijä, jonka haittavaikutuksista joudumme nyt kärsimään suurten kustannusten, samoin naisiin ja jopa lapsiin kohdistuneiden seksuaalirikosten muodossa, Ruohonen-Lerner syytti Sipilää.
– Pääministeri Sipilä, tunnistatteko sen, että avokätisen tarjouksenne seurauksena Suomeen on tullut paljon ihmisiä, joilla ei ole perusteita turvapaikan saamiselle ja joita ei olisi koskaan pitänyt maahamme päästää, Pirkko Ruohonen-Lerner kysyi.
– Lähtömaiden ongelmat eivät ratkea siirtämällä niiden väestö Eurooppaan, vaan ongelmat on ratkaistava niiden lähteellä. Euroopan hyvinvointivaltiot eivät voi toimia koko maailman sosiaalitoimistona.
Lisäksi Pirkko Ruohonen-Lerner otti puheenvuorossaan esille vanhustenhoidon tilan ja potilasturvallisuuden vaarantumisen. Hän syytti yksityisiä toimijoita rahanahneudesta ja verojen välttelystä, ja peräänkuulutti helppokäyttöisiä kanavia väärinkäytöksistä ilmoittamiseen.
Vastauspuheenvuorossaan Juha Sipilä toisti europarlamentin täysistunnon edessä tarinansa isosta kristitystä perheestä, jonka piti muuttaa hänen taloonsa.
Sipilän mukaan perhe oli kotimaassaan hengenvaarassa joka ikinen päivä.
Uutena tarinankäänteenä pääministeri Sipilä syyllisti kollektiivisesti suomalaisia siitä, että perheen henki oli uhattuna.
– Tämä perhe oli tulossa talooni. En voinut kuvitellakaan, että Suomessa ilmapiiri voisi kääntyä sellaiseksi, että tuon päätöksen joutuu perumaan perheen turvallisuuden vuoksi, Sipilä sanoi.
– Poliisiviranomaiset sanoivat, että tuon perheen henki on uhattuna myös Suomessa, jos vien päätökseni loppuun, Sipilä väitti.
Sipilän mukaan Suomeen pyrkinyt perhe on nyt ”onnellisesti turvassa muualla”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Euroopan tärkein liittolainen Yhdysvallat on toistuvasti ilmaissut huolensa Euroopan holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Tiedotusvälineet esittävät kannanotot yleensä pinnallisesti ja väheksyen. Markku Ruotsilan kirjoittama ja Suomen Perustan julkaisema raportti kuvaa asian toisen puolen.

Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Yleisradioyhtiö BBC maksaa etnisiin vähemmistöihin kuuluville työntekijöilleen korkeampaa palkkaa kuin valkoisille. Myös vammaiset ja seksuaalivähemmistöihin kuuluvat työntekijät tienaavat enemmän kuin muut samoissa työtehtävissä. Vähemmistöjen näkyvyyttä on lisätty myös ohjelmissa. Nyt vähemmistöjen edustajia näkyy ruudulla niin usein, että se tuntuu monien katsojien mielestä pakkosyötöltä.




Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää