

LEHTIKUVA
Poliisit ja konepistoolit turvaavat Tukholman keskustan joulurauhaa – konkreettinen terroriuhka Ruotsissa joka toinen päivä
Tukholman poliisi on arvioinut joulukauppaan kohdistuvan terroriuhan Expressenin mukaan niin suureksi, että apuun on kutsuttu erikoisjoukot. Automaattiasein varustetut poliisit ovat nyt läsnä kaikkialla keskustan kaduilla ja tavaratalojen tuntumassa valmiina, jos pahin mahdollinen tapahtuu.
Kymmenen vuotta sitten itsemurhapommittaja Taimour Abdulwahab vaelsi keskellä hektisintä jouluruuhkaa Tukholman keskustassa. Pommi räjähti kaupunkilaisten onneksi etuajassa ja Abdulwahab surmasi sivukadulla ainoastaan itsensä.
Seitsemän vuotta myöhemmin keväällä Rakhmat Akilov surmasi jakeluautollaan samoilla tienoilla viisi ihmistä.
Edessä voi olla ”pahin mahdollinen tilanne”
Poliisi on päättänyt erikoisoperaatiosta ollakseen valmiina puuttumaan tapahtumien kulkuun välittömästi mahdollisen terrori-iskun tapahtuessa. Operaatiolle on annettu nimeksi ”Joulupukki” (Tomten).
Operaatioon osallistuvia poliiseja on käsketty varautumaan henkisesti ”pahimpaan mahdolliseen tilanteeseen” Tukholmassa. Virkavalta on täydessä operaatiovalmiudessa suojavarusteissaan ja konepistoolit pidetään näkyvissä. Operaation ajatuksena on yksittäisten iskujen estämisen lisäksi eliminoida laajempi terroristinen operaatio, jos siihen osallistuu useampia rikollisia.
180 konkreettista uhkaa vuodessa
Ilmeisesti tiedustelutietoihin perustuen poliisi on läsnä erityisen näkyvästi keskustan tavaratalojen ja Drottningsgatanin lisäksi Tukholman vanhan kaupungin sekä kuninkaanlinnan, synagoogan, katolisen kirkon sekä päärautatieaseman tienoilla.
– Ruotsi on osa Eurooppaa eikä siinä ole mitään ihmeellistä, että Ranskan ja Itävallan tapahtumien jälkeen varaudumme mahdollisiin attentaatteihin, sanoi keskusrikospoliisin operaatiopäällikkö Stefan Hector jo marraskuussa.
Turvallisuuspoliisi Säpon mukaan pahin terroriuhka Ruotsille ovat islamistiset ja äärioikeistolaiset yksilöt sekä ryhmät. Näillä harvoilla tahoilla on myös iskuihin tarvittava kyky. Säpon aiemman ilmoituksen mukaan se saa tiedon konkreettisesta terroriuhasta joka toinen päivä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Stefan Hector henkinen varautuminen "pahin mahdollinen tilanne" Taimour Abdulwahab "Tonttu" "Tomten" joulukauppa itsemurhaisku erikoisoperaatio suojavarustus konepistooli pommi-isku NOA varautuminen säpo keskusrikospoliisi Turvallisuuspoliisi terroriuhka islamismi Rakhmat Akilov terrori-isku Äärioikeisto Tukholma Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranskan hallitus esitteli lakipaketin radikaalin islamismin torjuntaan

Perussuomalaiset: Hallitus pahentaa turvallisuusuhkaa, jonka islamismi aiheuttaa

Purra: Keinoja maasta poistamiseen olisi, jos olisi riittävästi tahtoa

Ranska haluaa tiukempaa kontrollia EU:n rajoille: ”Schengen-sopimus on ajateltava uusiksi”

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Islamistinen veitsi-isku Dresdenissä – Isis-kannattaja oli tullut turvapaikanhakijana Saksaan

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus vaikeni Pariisin terrori-iskusta – ”Aiotteko karkottaa islamistiset ääriajattelijat?”

Wienin poliisin surmaama terroristi tiedettiin radikalisoituneeksi – vapautui silti vankilasta nuoren ikänsä vuoksi

Puolet poliisiliiton jäsenistä aikoo vaihtaa ammattia Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













