
Perussuomalaiset valitsi Wille Rydmanin pormestariehdokkaakseen Helsinkiin
Elinkeinoministeri Wille Rydman on valittu Helsingin pormestariehdokkaaksi, kertoo perussuomalaisten Helsingin piiriyhdistys.
MATTI MATIKAINEN
Viime vuosikymmenellä Helsingin tavoitteena oli olla ”maailman toimivin kaupunki”. Ainakaan enää se ei sitä ole, kirjoittaa perussuomalaisten pormestariehdokas Helsingissä, elinkeinoministeri ja kaupunginvaltuutettu Wille Rydman Helsingin Uutisten kolumnissaan.
Pormestariehdokas ja elinkeinoministeri Wille Rydman kirjoittaa, ettei Helsinki ole suoriutunut edes sellaisesta perusasiasta kuin työntekijöidensä palkanmaksusta. Tietoturvapuutteiden vuoksi koululaisten ja heidän vanhempiensa arkaluontoisia tietoja on päätynyt hakkereiden käsiin. Kaupungin liikennejärjestelyt on saatu solmuun poliittisilla valinnoilla.
– Juhana Vartiainen (kok.) päätti suosiolla jättää hakematta jatkokautta pormestarina. Tunnettua onkin, että Vartiaisen kaudella kaupungin johtaminen on jäänyt lähinnä apulaispormestari Daniel Sazonovin (kok.) harteille. Tämä seikka ei tosin Sazonovia varsinaisesti mairittele – myös vastuu kaupungin nykytodellisuudesta on pitkälti Sazonovin. Nyt kokoomus on valinnut Sazonovin myös pormestariehdokkaakseen, Rydman kirjoittaa.
Rydmanin mielestä äänestäjän kuluttajansuoja Helsingissä on ollut heikko. Moni äänestäjä on äänestänyt kunnallisvaaleissa kokoomusta välttääkseen pormestarin paikan päätymisen vihreille. Lopputuloksena äänestäjä on kuitenkin saanut juuri sitä politiikkaa, jonka hän vaaliuurnalla halusi välttää.
– Vaikka vihreät ei ole yltänyt pormestaripuolueeksi, kaupunkisuunnittelusta vastaavan apulaispormestarin tehtävän myötä vihreiden vaikutus Helsingin politiikkaan on ollut jopa suurempi. Isoilta osin kokoomus on myös tukenut vihreiden politiikkaa Helsingissä. Pormestari Vartiainen palkkasi vihreitä edustavan Mikko Kiesiläisen jopa avustajakseen, Rydman huomauttaa.
Yhä ahtaamman kaupungin rakentaminen tuntuu sitä paitsi sopivan kaikille nykyisille pormestaristopuolueille, Rydman pohtii. Vihreiden mielestä tiivis rakentaminen on ekologista. Vasemmistopuolueet puolestaan laskevat saavansa maahanmuuttajilla täyttyvistä lähiöistä itselleen uusia äänestäjiä. Kokoomus taas järjestää mielellään vaalirahoittajinaan toimiville rakennusliikkeille uusia urakoita.
– Tavallisen helsinkiläisen arki ei ole ollut kaupungin päätöksenteon johtotähti enää aikoihin. Autoiluvastaisuus on heikentänyt keskustan saavutettavuutta niin, että monet liikkeet ovat panneet lapun luukulle. Lähiöiden viihtyisyyttä on heikennetty yhä tiiviimmällä rakentamisella. Turvattomuuden lisääntymiseltä ja katujengien voimistumiselta on ummistettu silmät.
– Ensi kevään vaaleissa helsinkiläisillä on mahdollisuus valita, jatkuuko nykymeno vai kääntyykö kurssi, Rydman kannustaa helsinkiläisiä äänestäjiä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Elinkeinoministeri Wille Rydman on valittu Helsingin pormestariehdokkaaksi, kertoo perussuomalaisten Helsingin piiriyhdistys.
Elinkeinoministeri Wille Rydman kertoo olevansa käytettävissä, jos perussuomalaisten Helsingin piiri valitsee hänet pormestariehdokkaaksi.
Paljon on tullut kyselyä siitä, olisinko käytettävissä perussuomalaisten pormestariehdokkaaksi Helsingissä. Harkitsen asiaa vakavasti. Näin kirjoittaa elinkeinoministeri Wille Rydman.
Ajatuspaja Suomen Perustan tänään julkaisema vaestokello.fi-palvelu kuvaa maahanmuuttajataustaisten ihmisten osuutta Suomessa. Pääkaupunkiseudulla vieraskielisten ihmisten osuus kasvaa kiihtyvää tahtia.
Helsingin keskustasta Töölön ja Munkkiniemen kautta Espoon rajalle kulkevaa pyöräliikenteen runkoyhteyttä käsiteltiin 27.8. Helsingin kaupungin kaupunkiympäristölautakunnassa. Siltahankkeen vastustajien mielestä hanke tuhoaisi Helsingin kantakaupungin arvokkaan kulttuuri- ja luonnonympäristön sekä rantakalliomaiseman.
Viikon suosituimmat
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.