Professori Patomäki: Kyproksen tuki pois, ellei rahanpesua lopeteta

08.03.2013 |12:36

Suomen ei pitäisi osallistua Kyproksen pankkitukeen, ellei tuen ehdoksi aseteta maan pankkien epäillyn rahanpesun kitkemistä ja veroparatiisikäytäntöjen lopettamista. Näin sanoo Helsingin yliopiston maailmanpolitiikan professori ja Suomen Attacin puheenjohtaja Heikki Patomäki (vas.) Uudessa Suomessa.

Patomäki näkee euroryhmän hyväksymän pelastuspaketin hyvänä tilaisuutena puuttua Kyproksen pankkien kyseenalaiseen toimintaan.

– Pakettiin on mahdollista tehdä ehtoja. Pankkitilitiedot avoimiksi, veroparatiisiluonne pois – näillä ehdoilla Kyproksen tukipaketti ei mielestäni ole ongelma sen enempää kuin muut tukipaketit, Patomäki sanoo Uudelle Suomelle ja painottaa, että ilman ehtoja Suomen kannattaa panna rahahanat kiinni.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
4.
Suomen uutiset logo

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen

20.01.2026 |14:30
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07
10.
Suomen uutiset logo

Karkotuksia vastustavat aktivistit keskeyttivät jumalanpalveluksen Minneapolisissa: ”Olette valekristittyjä!”

19.01.2026 |15:49

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää