Professori Patomäki: Kyproksen tuki pois, ellei rahanpesua lopeteta

08.03.2013 |12:36

Suomen ei pitäisi osallistua Kyproksen pankkitukeen, ellei tuen ehdoksi aseteta maan pankkien epäillyn rahanpesun kitkemistä ja veroparatiisikäytäntöjen lopettamista. Näin sanoo Helsingin yliopiston maailmanpolitiikan professori ja Suomen Attacin puheenjohtaja Heikki Patomäki (vas.) Uudessa Suomessa.

Patomäki näkee euroryhmän hyväksymän pelastuspaketin hyvänä tilaisuutena puuttua Kyproksen pankkien kyseenalaiseen toimintaan.

– Pakettiin on mahdollista tehdä ehtoja. Pankkitilitiedot avoimiksi, veroparatiisiluonne pois – näillä ehdoilla Kyproksen tukipaketti ei mielestäni ole ongelma sen enempää kuin muut tukipaketit, Patomäki sanoo Uudelle Suomelle ja painottaa, että ilman ehtoja Suomen kannattaa panna rahahanat kiinni.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
7.
Suomen uutiset logo

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan

10.11.2025 |18:05

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää