

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-Nuoriso: Lastensuojelun ongelmia ei korjata toteuttamiskelvottomilla asiakasmitoituksilla
Perussuomalaisen Nuorison mielestä Suomen lastensuojelun suurimmat ongelmat ovat aliresursointi ja puutteelliset keinot vaarallisissa kotioloissa elävien lasten auttamiseen.
Joensuussa tapahtunut 4-vuotiaan lapsen kuolema on järkyttänyt koko Suomea. Lapsen isäpuoli ja äiti tuomittiin törkeästä kuolemantuottamuksesta vankeuteen, eikä lastensuojelu pystynyt estämään lapsen kuolemaa.
– Haluammekin tällä kannanotolla osallistua keskusteluun lastensuojelun tilan parantamisesta. Katsomme, että Suomessa lastensuojelun suurimmat ongelmat ovat aliresursointi sekä puutteelliset keinot vaarallisissa kotioloissa elävien lasten auttamiseen, Perussuomalainen Nuoriso toteaa tiedotteessaan.
– On kohtuutonta, että yksittäinen sosiaalityöntekijä joutuu kantamaan virkavastuullaan huonosti toimivan järjestelmän valuvikoja. Joillakin alueilla perheiden tukitoimista päättävät sosiaalityöntekijöiden sijasta niin kutsutut asiakasohjausryhmät. Vastuun kantaa kuitenkin kaikissa tilanteissa sosiaalityöntekijä. Samoin lastensuojelun työntekijöillä ei aina ole resurssien puutteen vuoksi mahdollisuutta puuttua perheiden ongelmiin tarpeeksi aikaisin tai tarkistaa kaikkien lasten kanssa samassa taloudessa elävien aikuisten taustoja.
Rahaa palaa toissijaisiin kohteisiin
PS-Nuosion mielestä lastensuojelun tilannetta ei korjata työntekijäpulan takia toteuttamiskelvottomilla asiakasmitoituksilla, jotka johtavat joko palveluiden epäämiseen apua tarvitsevilta lapsilta tai lain rikkomiseen lakisääteisen asiakasmitoituksen ylittyessä.
– Sen sijaan on hyvä muistaa, että samaan aikaan kun resurssipulassa kamppailevat hyvinvointialueet säästävät lastensuojelusta, kuluu veronmaksajien rahoja edelleen esimerkiksi kehitysapuun, Yleisradioon sekä Suomeen tunkeutuneiden elintasosiirtolaisten palveluihin.
– Kaikki lastensuojelun tilanteen parantamiseksi tehtävät toimenpiteet eivät vaadi määrärahojen korottamista, vaan osa muutoksista olisi tehtävissä yksinkertaisesti byrokratiaa muuttamalla. Esimerkiksi Valviran hiljattaisen päätöksen mukaisesti sosiaalityöntekijän määräaikaisena sijaisena ei voi toimia avoimessa yliopistossa sosiaalityön perusopinnot suorittanut opiskelija, vaan opintojen on oltava suoritettu nimenomaan opinto-oikeudella yliopistossa. Sijaispätevyyden ulottaminen myös avoimen yliopiston opiskelijoihin helpottaisi lastensuojelun työntekijäpulaa ja olisi toimenpiteenä täysin kustannusneutraali, PS-Nuoriso uskoo.
Adoptio osaksi lastensuojelua
Nykyinen sijaishuoltojärjestelmä ei myöskään ole PS-Nuorison mukaan kaikilta osin lapsen edun mukainen, sillä nuorina huostaanotetut lapset saattavat asua jopa täysi-ikäisiksi asti sijaisperheessä, josta heidät voidaan kuitenkin yhden sosiaalityöntekijän päätöksellä palauttaa biologisille vanhemmilleen tai siirtää toiseen sijaishuoltopaikkaan.
– Monissa muissa maissa adoptio on yksi lastensuojelun työkaluista, mutta Suomessa adoptio ja lastensuojelu on eriytetty vahvasti toisistaan. Lastensuojelun toimintaperiaatteita on muutettava siten, että mikäli sopimattomien kotiolojen – esimerkiksi huoltajien päihderiippuvuuden – takia huostaanotettujen pienten lasten vanhempien elämäntilanne ei kohtuullisessa ajassa muutu paremmaksi, voitaisiin huostaanotettu lapsi antaa matalalla kynnyksellä adoptoitavaksi.
– Me Perussuomalainen Nuorison hallituksesta kunnioitamme nuorison kannalta tärkeää lastensuojelutyötä tekemällä kukin pienen henkilökohtaisen lahjoituksen Mannerheimin lastensuojeluliitolle. Huolehtikaamme jokainen kykymme mukaan läheisistämme lapsista ja nuorista!
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sijaisperheet sosiaalityöntekijät hyvinvointialueet Perussuomalainen Nuoriso ongelmat resurssit Adoptio lastensuojelu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juho Eerola puhuu kauniisti isien ja poikien puolesta

Hallituspuolueiden nuorisojärjestöt arvostelevat välikysymyksen jättänyttä oppositiota: Velkaantuminen on nuorten tulevaisuudesta leikkaamista

Lastensuojelun nykytila ja tulevaisuus huolestuttavat: ”Valitettavasti läheskään kaikki lasten kokemat ikävät asiat eivät koskaan edes tule julkisuuteen”

Lastensuojelussa monia ongelmia – Mäenpää lisäisi perheille kotiin tuotavaa apua

Suomalaislapset maksavat kovaa hintaa epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta – Rantanen vaatii toimenpiteitä lasten väkivallan kitkemiseksi
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.
Uusimmat

Nieminen: Kela-lain uudistus suojaa henkilöstön ja turvaa työrauhan

Saksan vasemmistopuolue vaatii äänioikeutta myös pakolaisille

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi

Tuulivoima jakaa saksalaisia ja sen riskejä vähätellään
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








