

PS-Nuoriso vaatii uudessa kunta- ja aluevaaliohjelmassaan paluuta perusasioihin – ”Loppu päättäjien woke-intoilulle”
Perussuomalainen Nuoriso painottaa uudessa kunta- ja aluevaaliohjelmassaan asioiden laittamista tärkeysjärjestykseen kunta- ja aluepäätöksenteossa. Arvojulistusten, jatkuvien veronkorotusten ja latteiden lupausten sijaan on keskityttävä perusasioihin: suomalaisten perheiden tukemiseen, arjen hyvinvointiin, turvallisuuden edistämiseen ja sote-palveluiden kunnossapitoon.
Viime vuosina Suomessa on nähty useita kunta- ja maakuntatasolla toteutettuja korkean profiilin tempauksia, joissa verorahoja on käytetty asukkaiden ja palvelunkäyttäjien näkökulmasta täysin epäolennaisiin ideologisiin tarkoitusperiin.
– Tällaiset kasvojenkohotushankkeet, joista esimerkkinä satoja tuhansia euroja maksanut sulavien jääkuutioiden rahtaaminen Helsinkiin sekä päiväkotityöntekijöiden työllistäminen Afrikan Tähti -pelin sensuroimiseen, eivät kuulu kuntien ja maakuntien tehtäviin. Sen sijaan ne ilmentävät nykyisten aluepäättäjien kannattaman vihervasemmistolaisen woke-ideologian ujuttamista osaksi suomalaisten elämää, kerrotaan PS-Nuorison kunta- ja aluevaaliohjelmassa 2025.
Sukupuolikiintiöt ja ideologiset hankkeet pois
PS-Nuorison mielestä kunnissa ja hyvinvointialueilla on nähty myös Suomessa käytössä olleiden sukupuolikiintiöiden aiheuttamat ongelmat erityisesti hallinnossa.
Esimerkiksi kunnan tai hyvinvointialueen hallituksiin ei aina ole saatu valittua pätevintä ehdokasta, koska valinnassa on jouduttu sukupuolikiintiön takia harkitsemaan vain jompaan kumpaan sukupuoleen kuuluvia hakijoita.
– Sukupuolikiintiöiden aiheuttamista ongelmista on puhuttava nykyistä enemmän ja niistä luopumista on edistettävä kunnissa ja hyvinvointialueilla, PS-Nuoriso painottaa.
– Vastustetaan kunnissa ja maakunnissa verorahojen käyttöä epäolennaisiin ideologisiin hankkeisiin. Edistetään woke-kulttuurin ilmenemismuotojen purkamista kunnissa ja maakunnissa sekä sukupuolikiintiöiden purkamista julkiselta sektorilta.
Perheiden tukeminen Suomen elinehto
Yhteiskunnan tärkein yksikkö ei ole yksilö, vaan ydinperhe. Suomalaisten perheiden tukeminen on tärkeää niin kuntien kuin koko Suomen olemassaolon kannalta. Vaikka pienenevät ikäluokat ja veronmaksajien väheneminen luovat painetta sopeutuksille, säästöjä ei tule hakea lyhytnäköisesti kouluista, neuvoloista ja päiväkodeista, joiden saatavuus on oleellista kunnan pitovoiman säilyttämisessä.
– Lapsi- ja perhemyönteisellä politiikalla luodaan edellytykset perheellistymiseen koko maassa painottamalla ratkaisuja, jotka mahdollistavat tuleville sukupolville lapsuuden turvallisessa ja terveessä ympäristössä.
Lisäksi PS-Nuorison kunta- ja aluevaaliohjelmassa vaaditaan muun muassa järjestyksen palauttamista suomalaisiin kouluihin, liikuntamahdollisuuksien lisäämistä erityisesti nuoria painottaen fyysisten ja henkisten terveysongelmien ennaltaehkäisemiseksi, nuorisotyön eri muotoihin panostamista nuorten syrjäytymisen, päihteiden käytön ja jengiytymisen ehkäisemiseksi, sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntoon laittamista sekä autoilijoiden huomioimista liikennesuunnittelussa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kunta- ja aluevaalit 2025 lapsimyönteisyys perheiden tuki perusasiat koulurauha vihervasemmistolainen ideologia perhemyönteisyys sote-palvelut ydinperhe Perussuomalainen Nuoriso nuorisotyö tärkeysjärjestys liikunta autoilijat hyvinvointi Turvallisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-Nuoriso: Keskustan on kerrottava, onko se Antti Kaikkosen johdolla ajamassa huumeiden käyttöhuoneita suomalaisten äänestäjien naapureihin
Eduskunnassa keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja useat muut keskustalaiset kansanedustajat äänestivät yhdessä vihervasemmiston kanssa huumeiden käyttöhuoneiden perustamisen puolesta.

Haaga-Helian opiskelijakunta estää Perussuomalaiselta Nuorisolta pääsyn vaalitorille – syy haiskahtaa woketukselta
Perussuomalainen Nuoriso ei saa kutsua ammattikorkeakoulu Haaga-Helian opiskelijakunnan Helgan 26. helmikuuta järjestettävään vaalitoriin. Helgan opiskelijakunta ilmoitti asiasta sähköpostitse maanantaina. Viestissään Helga vetoaa muun muassa fuksiaisissa sattuneeseen turvattomuuden tunteen aiheuttamiseen, joka on johtanut luottamuspulaan.

PS-Nuoriso: Musiikkiluokista luopuminen on tahditonta
Perussuomalainen Nuoriso tyrmää vasemmistoliiton esityksen luopua painotetun opetuksen, kuten musiikin opetuksen, luokista kouluissa. Samassa yhteydessä vasemmistoliitto esittää yhtäläistä valinnaisaineiden saatavuutta asuinalueesta riippumatta kunnassa.

PS-Nuoriso: Suomeen julistettava syntyvyyshätätila
Tilastokeskuksen juuri julkaisemat viime vuoden väestötilastot ovat karua luettavaa. Vuonna 2024 Suomen syntyvyyskehitys saavutti jälleen uusimman pohjalukeman.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.
Uusimmat

Punavihreätä pukkaa – Ruotsin haetaan taas hallitusratkaisua

Tulkkauksen kustannukset kasvavat – rahavirta jää hämäräksi

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää








