
PS:n Juvonen: Puolueiden joukkovoimalla hoitajamitoitus lakiin
Perussuomalaisten kansanedustaja ja pitkään vanhustenhoidossa hoitajana työskennellyt Arja Juvonen kiittää kaikkia niitä puolueita, jotka ovat jo ilmoittautuneet olevansa valmiita sitomaan vanhustenhoidon hoitajamitoituksen lakiin. Ilmoituksia on tullut sekä oppositiosta että keskustan eduskuntaryhmältä. Myös sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattila (sin.) on ilmoittanut myönteisen kantansa. Vain kokoomus on esittänyt vastustavansa asiaa.
Arja Juvonen kertoo yrittäneensä takoa hoitajamitoitusasiaa eri hallitusten pöytiin jo kahdeksan vuotta.
– Se on ollut kuin kivireen vetämistä kuoppaisella tiellä. Ymmärrystä ei ole ollut, vaan selityksiä sen vastustamiselle on kuultu monen moisia. Samaan aikaan vanhukset ovat kärsineet ja hoitajat luhistuneet työtaakkansa alle, Juvonen sanoo.
Nykyinen istuva hallitus yritti jopa laskea hoitajamitoitusta entisestään eli 0.5:stä 0,4:n tasolle, Juvonen muistuttaa.
Viestejä kentältä ei ole kuunneltu
– Tämä kaikki on ollut sulaa järjettömyyttä. Onko hallitus kertaakaan kuullut niitä ihmisiä, joita asia koskee? Omaisia, potilaita, hoitajia? Suomen lakien mukaan jokaiselle on taattava ihmisarvoinen elämä ja hyvä hoito.
Juvosen mielestä eduskunnassa ei olla kärryillä vanhustenhoidon tilanteesta, eikä hallituksissa asiaa ole pidetty tärkeänä.
– Ei ole myöskään uskottu niitä viestejä ja niitä mahdollisia potilasvahinkoepäilyjä, joita vanhustenhoidon kentältä on nostettu esiin. Kodeista on löytynyt riutuneita vanhuksia, palvelutaloista menehtyneitä vanhuksia. On ollut riittämätöntä hoitoa, sillä ei ole ollut hoitajia. Kyllä meille on näytetty lukuisia merkkejä, Juvonen sanoo.
”Orpon kommentit ovat kuin jääluolasta”
Puheiden aika on nyt ohi ja näyttäisi sille, että ryhdymme toimimaan nyt joukkovoimalla kaikkien puolueiden paitsi kokoomuksen kanssa, Juvonen iloitsee.
– Tästä kaikille mukana oleville puolueille kiitos.
– Kokoomuksen vastustus taasen tässä asiassa osoittaa puolueen todellisen luonteen. Ministeri Petteri Orpon kommentit liittyen hoitajamitoituksen saattamiseksi lakiin ovat kuitenkin kuin jääluolasta. Kylmää ja kovaa on kokoomuspolitiikon sydän, Juvonen napauttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen oikaisee Antti Lindtmanin lausuntoa: ”Perussuomalaiset eivät ole hyväksyneet hoitajamitoituksen heikennystä – SDP heikensi sen vuonna 2013”
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











