

MATTI MATIKAINEN
Puoluesihteeri Grönroos: Punavihreä veropolitiikka on karvasta myrkkyä, etenkin omakotitalossa asuville autoilijoille
Perussuomalaiset tilasivat reilu vuosi sitten Taloustutkimukselta selvityksen hallituksen ilmastopolitiikan vaikutuksista asumiseen ja liikkumiseen. Perussuomalaiset ovat viime aikoina nostaneet esiin ilmastopolitiikan konkreettisia seurauksia, kuten polttoaineen hinnankorotuksia, minkä erityisesti maaseudun puolustajana esiintyvä keskusta kokee kiusalliseksi.
Taloustutkimuksen arvion mukaan hallituksen kunnianhimoisten ilmastotavoitteiden maksumiehiksi joutuvat etenkin maakuntien omakotitaloissa asuvat yksityisauton käyttäjät, joiden elinkustannukset tulevat kasvamaan nousevien lämmityshintojen ja nousevan polttoaineen hinnan takia.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos muistutti tiistaina Tuumaustunnilla, että kustannusten nousu johtuu pitkälti siitä, että keskusta hallituksessa hyväksyy kansalaisten ilmastokurittamisen.
– Keskusta on perinteisesti puolustanut maaseutua, tai ainakin esiintynyt tällaisena puolueena. Punavihreän hallituksen juoksupoikana se on kuitenkin mahdollistamassa punavihreän veropolitiikan, jonka maksajaksi etenkin maaseutu joutuu, Grönroos sanoo.
Keskusta pyrkinyt hiljentämään keskustelua
Perussuomalaisten puoluesihteeri huomauttaa, että keskusta kokee hallituksen punavihreän veropolitiikan seurausten esiin nostamista kiusallisena.
– Keskusta on pyrkinyt hiljentämään Taloustutkimuksen luvuista puhumisen, esittämällä tutkimuksessa esiin nousevia asioita vääriksi. Pasi Holm kertaa tutkimuksen sisällön ja perkaa tutkimuksesta esitetyt väitteet ja osoittaa, kuinka punavihreä veropolitiikka on karvasta myrkkyä etenkin omakotitalossa asuville autoilijoille, katsoi lukuja sitten mistä suunnasta tahansa.
Tieteelliseen tietoon perustuvasta päätöksenteosta puhutaan nykyään paljon. Grönroos huomauttaa, että usein tieteellisen tiedon perään aktiivisemmin huutavat ja perussuomalaisia tieteellisen tiedon puutteesta syyttävät tuntuvat kuitenkin olevan itse pahimpia populisteja.
– Näin siis, mikäli populisti-sanaa käytetään negatiivisessa merkityksessään, jossa sillä viitataan asioiden yksinkertaistamiseen ja tunteisiin vetoamiseen, tiedon ja järjen sijaan.
Ketkä ovatkaan niitä populisteja?
Grönroos korostaa, että perussuomalaiset vetoavat jatkuvasti tilastoihin ja tutkimuksiin siinä missä muu poliittinen kenttä ja media pelaavat mielikuvilla.
– Maahanmuuton sanotaan olevan rikkaus, jota ilman Suomi ei tule toimeen. Todellisuudessa tilastotieto sanoo päinvastaista ja valtaosa maahanmuutosta tuo enemmän julkisia menoja kuin se kasvattaa verotuloja. Ketkä ovat oikeasti niitä populisteja maahanmuuttokeskustelussa?
– Eurotukipakettien sanotaan pelastavan Suomen talouden ja Suomen itsekin muistutetaan saavan miljardeja tukirahoja. Mikä on sitten totuus tämän väitteen takana? Suomi on eurotukipaketin nettomaksaja. Tukirahat menevät valtaosaltaan maille, joiden osuus Suomen viennistä ei ole merkittävä. Maille, joiden verotus on Suomea kevyempää ja julkinen kulutus jopa Suomeakin holtittomampaa. Taloustieteilijät toisensa jälkeen ovat todenneet euron epäonnistuneeksi valuuttaliitoksi, mutta silti sitä pidetään julkisessa keskustelussa ainoana mahdollisuutena. Taas on hyvä jäädä pohtimaan sitä, ketkä ovat eurokeskustelussa niitä oikeita populisteja? Grönroos kysyy.
Vain ilmastopopulisti voi väittää punavihreää verotusta reiluksi
Viherveroihin liittyen, on ajan hengen mukaista vakuuttaa, että ”meidän kaikkien on tehtävä osuutemme ilmastotalkoissa”.
– Kuten Taloustutkimuksen selvitys taas osoittaa, että vaikka punavihreää veropolitiikkaa mainostetaan yleisesti kaikille, sen seuraukset ovat epätasapuoliset. Sen seuraukset joutuvat kantamaan eniten maakuntien väki, joka asuu omakotitaloissa ja liikkuu omalla autollaan. Punavihreä verotus ei ole alueellisesti tasapuolista ja vain ilmastopopulisti voi väittää tätä verotusta reiluksi, Grönroos sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-tukipaketit punavihreä politiikka ilmastotavoitteet asuminen ja liikkuminen veronkorotukset polttoaineiden hinta kustannukset Taloustutkimus Maaseutu Pasi Holm perussuomalaiset Simo Grönroos hallitus Keskusta maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset ympäristövaliokunnassa: EU:n elvytyspaketti ja ”vihreä siirtymä” sammuttavat Suomesta viimeisetkin valot

Perussuomalaiset julkaisi kuntavaaliohjelman: Tervettä järkeä päätöksentekoon – asiat tärkeysjärjestykseen, veronkorotuksille stoppi – suomalaisten hyvinvointi ja turvallisuus etusijalle

Ranne: Hiilineutraaliustavoite vie Suomen konkurssiin

Perussuomalaiset kyselytunnilla turpeenkäytön alasajosta: ”Edes keskustalla ei ole kanttia nousta vihreitä vastaan”

Vihreiden mielestä Suomi liikkuu polkupyörällä – perussuomalaiset tyrmää hallituksen intoilun ruuhkamaksuista: ”Sakkovero pienituloiselle työssäkäyvälle”

Angela Merkel nojaa Venäjään – maakaasu korvaa ydinvoiman ja Sputnik V paikkaa EU:n rokotemunaukset

Autoliitto otti kantaa hallituksen toimiin – polttoaineen hinnan nousupaine jopa 40 senttiä litralta

Hallitus nostamassa polttoainehintoja kuntavaalien jälkeen – Tavio: ”Perussuomalaiset eivät hyväksy polttoainehintojen nostoa ilmastotoimilla”

Ökyhankkeet ja omakotitaloasujien verorasituksen kiristäminen olivat liikaa – Vantaan pitkän linjan kuntapoliitikot Weckman ja Virkamäki siirtyivät kokoomuksesta perussuomalaisiin
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kommentoi Facebookissa Ylen Espoon "Pikku-Kosovosta" kirjoittamaa juttua, jossa kerrotaan kosovolaisten halusta hakeutua toistensa luo turvallisuuden, kielen ja kulttuurin vuoksi. Grönroos muistuttaa, että samalla logiikalla myös suomalaiset etsivät turvallisuutta omiensa luota, haluavat lastensa puhuvan suomea kavereidensa kanssa ja valitsevat asuinalueensa sen perusteella, missä asuu muita suomalaisia. Massamaahanmuutto ja väestön vaihtuminen tekevät tämän kuitenkin jatkuvasti vaikeammaksi.
Uusimmat

New Yorkin ISIS-pommimiehille terrorismisyytteet

Vigelius TPS:n pride-kohusta: ”Mukasuvaitsevaista pakkosyöttöä”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää











