Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset: Puolustus- ja turvallisuushankintalakia muutettava

24.10.2013 |13:06

Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet, kansanedustajat Jussi Niinistö, Pentti Oinonen ja Ismo Soukola toivovat hallituksen ryhtyvän toimenpiteisiin puolustus- ja turvallisuushankintalain tarkistamiseksi. He jättivät asiasta tänään eduskunnassa toimenpidealoitteen.

Puolustus- ja turvallisuushankintalain pääsääntönä on Euroopan laajuinen avoin tarjouskilpailu. Suorahankintaa voidaan käyttää laissa erikseen mainituissa tilanteissa. Niinistön, Oinosen ja Soukolan mielestä kansalliseen huoltovarmuuteen liittyvät tekijät pitää huomioida suorahankintaa koskevissa edellytyksissä aikaisempaa paremmin. Lakia on viimeksi tulkittu Puolustusvoimien parhaillaan vireillä olevan kuorma-autohankinnan yhteydessä.

Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset jäävät odottamaan hallitukselta toimia asiassa, sillä puolustusministeri Carl Haglund on kehottanut toimimaan lain muuttamisen puolesta.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin

13.10.2025 |10:47

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää